AK Parti 71 İli mercek altına aldı...

AK Parti, 24 Haziran’da oy kaybının yaşandığı 71 ili mercek altına alıyor. Bu iller detaylı bir şekilde analiz edilecek ve oy oranlarındaki düşüşün nedenleri raporlaştırılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile parti yönetimine sunulacak.

AK Parti 71 İli mercek altına aldı...

AK Parti, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte milletvekili seçiminde oylarında düşüş yaşadığı 71 ili mercek altına almaya hazırlanıyor.

AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı’nın yaptığı çalışma, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte tüm parti yönetiminin değerlendirmesine sunuldu. Bundan sonraki süreçte kayıpların yaşandığı illerden, oy düşüşüne yol açan sebeplerle ilgili raporlar istenecek. 

AK Parti’de yapılan seçim sonuç analizlerinde oy artışı gösteren 10 il ile birlikte oy kaybının yaşandığı tüm iller sıralandı. Yapılan çalışmada oy farkı görülen 71 ile ilişkin veriler ortaya kondu.

Milletvekili seçimleri  Cumhurbaşkanlığı oy oranları ayrı ayrı kıyaslandı. Milletvekili seçimlerinde 2015 seçimleri ve 16 Nisan Referandumuna göre oy oranları kıyaslaması yapıldı. 2015 seçimlerine göre yapılan kıyaslamada, en çok oy eksilmesinin yaşandığı il yüzde 18’lik kayıpla Kırıkkale oldu. 

Krıkkale’nin ardından Bayburt, yüzde 15 düşüşle ikinci sırada gelirken, bunu, yüzde 14’lük düşüş yaşayan Kilis, Ordu,Aksaray, Kayseri, Konya, Konya izledi. Yüzde 13’lük düşüş gösteren Sivas, Malatya,Niğde ve Adıyaman da mercek altına alınacak iller arasında ön sıralarda yer aldı.

AK Parti genel merkezi tarafından başlarılan çalışmada, oy kaybının yaşanmadığı on il arasında Tekirdağ'ın da yer aldığı kaydedilirken, çalışma raporlarının en kısa sürede tamamlanması bekleniyor.

 

ak aprti oy kaybedilen iller
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kasaba giren hırsızlar otomobil çaldı
Kasaba giren hırsızlar otomobil çaldı
20 FETÖ şüphelisine gözaltı kararı
20 FETÖ şüphelisine gözaltı kararı