Asyaport’ta Bir İlk Yaşandı

8 Ocak 2019 Asyaport’ta bir ilk yaşandı, Asyaport’a ilk CMA CGM gemisi yanaştı.

Asyaport’ta Bir İlk Yaşandı

8 Ocak 2019 Asyaport’ta bir ilk yaşandı, Asyaport’a ilk CMA CGM gemisi yanaştı.

MSC’nin Hindistan’dan Türkiye’ye sefer yapan hattın ticari ismi IMED servisidir. Bu gemiler yol boyunca 3-4 büyük ana limana uğrayarak yük indirir, yük bindirir ve 49 günde seferini tamamlar.

Bu hatta çalışan gemilerin boyları 299.95m ve kapasiteleri 5500 TEU civarındadır. Cumhurbaşkanımızın Hindistan ziyaretinin hemen sonrasında başlatılan bu servise yoğun ilgi olmasına rağmen bazı maliyetler gemilerin kapasitelerinin büyütülmesini engelliyordu.

Deniz Ticaret Odası’nın ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın çözüm odaklı çalışmaları sonuç vermiş ve ülkemize daha büyük kapasiteli gemilerin sefer düzenlemesinin önü açılmıştır.

Yönetimde uyumlu ve hızlı çalışmanın ülkemiz için ne kadar faydalı olduğu, sonuçların ne kadar hızlı alınabildiği bu vesileyle bir kere daha görülmüştür.

Transit ticaretin ülkeye kazandırdığı ekonomik ve stratejik değerlerin farkında olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı onayladığı bazı düzenlemelerle Türk limanlarının Ege ve Akdeniz’deki büyük limanlara karşı rekabet gücünü arttırmıştır.

Dünyanın en büyük denizyolu konteyner taşımacılığı yapan hat operatörlerinin dikkatini çeken bu değişiklik hemen sonuçlarını vermeye başlamıştır.

MSC, ‘’Kuzey Avrupa - Türkiye’’, ‘’Kuzey Avrupa - Marmara Denizi’’ hatlarındaki gemi boylarını büyütmüş, kapasitelerinde %17 civarında artış sağlamıştır.

8 Ocak’ta Asyaport limanına gelen CMA CGM URUGUAY isimli Liberya bayraklı gemi 300 metre boyunda ve 9130 TEU kapasiteli olup eski gemilere göre %50 daha büyük kapasitelidir. MSC ve Maersk şirketlerinin (2M) Çin hattında çalışan TIGER servisi gemileri şimdiye kadar 366 metre boyunda 16.000 TEU kapasiteli gemilerdi. 2019 baharından itibaren ise 400 metre dünyanın en büyük kapasiteli 20.000 TEU’luk gemilerle bu servisin verilmesi planlanmaktadır.

Daha büyük kapasiteli gemilerin Türk limanlarına gelmesi sanayicimize, ihracatçımıza muhakkak ki artı değer sağlayacaktır.

Daha büyük gemilerin daha sık limanımıza uğraması Balkan ülkesi komşularımıza bile zaman ve maliyet avantajı sağlayacaktır.

İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI