Başkan Rasim Yüksel'in Velimeşespor'a Usulsuz Yardımları Belgelendi

Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel'in Velimeşespor Kulubüne Usulsuz Para Aktarımı Sayıştay Raporunda Belgelendi.

Başkan Rasim Yüksel'in Velimeşespor'a Usulsuz Yardımları Belgelendi

Ergene Belediyesinde yaşanan usulsüzlük, söylenti ve dedikodularının ardı arkası kesilmiyor. Belediye yönetiminin yaptığı ihalelerde bazı firma ve iş adamlarını kayrıldığı, adrese teslim ihaleler yaptığı, geçtiğimiz ay yapılan meclis toplantısında gündeme gelmiş, Akparti li meclis üyeleri konu hakkında soru önergesi vermişti.

Ergene Belediyesinde skandallar bitmiyor. 
Geçtiğimiz aylarda yaşanan skandal ile Ergene Belediyesinde 1.2 milyon TL. soygun yapılmış, vezne çalışanları 1.2 Milyon TL. yi zimmetine geçirmişti.

Ergene Belediyesinde yaşanan usulsüzlükler hakkında tarafsız haberciliğimize güvenen bazı vatandaşlar belediye hakkında ihbar yağdırıyor. 

Velimeşespor Kukubüne Usulsuz Para Aktarımı Sayıştay Raporunda Belgelendi.
Vatandaşlar tarafından gönderilen belgenin Sayıştay 2015 raporu olduğu, Ergene Belediyesinin 2015 gelir giderlerini inceleyen sayıştay müfettişlerinin, belediye bütçesinden usulsüz harcama yapıldığı Velimeşespor kulübüne bir çok yardımın dışında, 32.500 TL. nakit para ödendiği net bir şekilde tespit edildiği görülüyor.

Sayıştay 2015 raporuna göre; Ergene Belediye yönetimi amatör sporculara yardım adı altında çeşitli ödemeleri de usulsüz yapmış.

Belge ´Sayıştay 2015 raporu 10. sayfa´ 

BULGU 2: 5393 Sayılı Belediye Kanunu´nun Verdiği Yetkinin Dışında Spor Yardımları Yapılması

2015 yılı dönemine ait "Spor Yardımı" ödemelerinde hatalı uygulamalar tespit edilmiştir.

5393 sayılı Belediye Kanunu´nun 14. maddesinin birinci fıkrasının "b" bendine göre "Belediye, mahallî müşterek nitelikte olmak şartıyla gerektiğinde, sporu teşvik etmek amacıyla gençlere spor malzemesi verir, amatör spor kulüplerine ayni ve nakdî yardım yapar ve gerekli desteği sağlar, her türlü amatör spor karşılaşmaları düzenler, yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üstün başarı gösteren veya derece alan öğrencilere, sporculara, teknik yöneticilere ve antrenörlere belediye meclisi kararıyla ödül verebilir." Ergene Belediyesi´nce bu hüküm kapsamında yapılan yardım niteliğindeki ayni ve nakdi harcamalarda aşağıdaki konular tespit edilmiştir:

1. Velimeşe Spor Kulübü Ödemeleri: Kulüp, 5253 sayılı Dernekler Kanunu´nun 14. maddesi ile 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun´un 20. maddesine dayanılarak hazırlanan ”Gençlik ve Spor Kulüpleri Yönetmeliği” kapsamında spor faaliyetlerinde bulunmak amacıyla kurularak Gençlik Spor Genel Müdürlüğe kayıt ve tescilini yaptıran bir dernek niteliğindedir. Futbol Federasyonu kayıtlarına göre Profesyonel sözleşme imzalamış sporcusu bulunmamaktadır.

Kulüple Ergene Belediyesi arasında doğrudan bir hukuki bağlantı olmamasına rağmen Ergene Belediyesi bu Kulübe sponsorluk sağlamaktadır. Kulüp Belediye bütçesi içerisinde geliri olmayan bir işletme gibi idare edilmektedir. Dernek niteliğindeki amatör spor kulüplerine nakdi yardım yapılması usul ve esasları “Dernek, Vakıf, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık Ve Benzeri Teşekküllere Genel Yönetim Kapsamındaki Kamu idarelerinin Bütçelerinden Yardım Yapılması Hakkında Yönetmelik” ile düzenlenmiştir. Velimeşe Kulübü de dâhil olmak üzere anılan Yönetmeliğin 5. Maddesinde yazılı şartlara göre yardım yapılması, kulüp ile Belediye arasında yardım konusu ile ilgili Protokol yapılması ve yardımın gereken yerlere yapılıp yapılmadığının izlenmesi gerekmektedir. 

Ergene Belediyesi ile kulüpler arasında protokol yapılmamış olup izlemesi de gerçekleştirilmemektedir. Bu kapsamda Kulübün hazırlık kampı, deplasmana gidiş / dönüş yol, otel ve iaşe masrafları, kulüpçe idare edilen tesislere yiyecek, yatak gibi taşınırların alınması, tesislerin bakımının yapılması, ilaç ve destekleyici ürünlerin temini gibi ayni yardımlara ek olarak 32.500 TL tutarında nakdi yardım da yapılmıştır. Yardım kapsamındaki bu satınalımlar bütçenin ilgili yardım kısmına değil, harcamanın ilgisine göre diğer bölümlerine kaydedilmiştir. 

Her ne kadar yukarıda anılan Kanun hükmü amatör spor kulüplerine belediyelerin ayni ve nakdi yardım yapacağı, gerekli desteği sağlayacağı yönünde imkân verse de anılan Derneğe, Vakıf, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık Ve Benzeri Teşekküllere Genel Yönetim Kapsamındaki Kamu idarelerinin Bütçelerinden Yardım Yapılması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uyulmadan yardımların yapılması, Devlete ait bir kurumun amatör de olsa bir kulübün her şey dahil kamp ve deplasman masraflarını karşılaması yukarıdaki Kanun hükmünün hatalı yorumlanması olarak değerlendirilmelidir.

2. Amatör Sporculara Yapılan Harcamalar: 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 14/b maddesinde yer alan ve yukarıda söz edilen Madde hükmünden kulüplere bağlı olmayan bağımsız sporculara yalnızca malzeme verilebileceği, öğrencilere yalnızca üstün başarı göstermeleri kaydıyla ödül verilebileceği anlaşılması gerekirken bazı sporcu öğrencilere bunlar dışında nakdi veya diğer şekillerde yardım yapılmaktadır.

Ayrıca yardım niteliğindeki bu ödemeler bütçenin yardımla ilgili bölümünden değil, ilgisine göre diğer kalemlerinden karşılanmaktadır. Böylece yukarıda anılan Kanun maddesinin "Belediyelerin sporu teşvik etmek amacıyla yapacakları nakdi yardım, bir önceki yıl genel bütçe vergi gelirlerinden belediyeleri için tahakkuk eden miktarın; büyükşehir belediyeleri için binde yedisini, diğer belediyeler için binde on ikisini geçemez" hükmünün getirdiği sınırın da dışına çıkılmış olmaktadır.

Örneğin, Yıldızlar Atletizm şampiyonası’na katılan üç sporcu ve antrenörünün uçak biletlerinin ödemesi ve ödemenin “Yolcu Taşıma Giderleri”ne kaydedilmesi;

Adana’da düzenlenen Okullararası Puanlı Yıldızlar Atletizm şampiyonası’na katılan iki sporcu ve antrenörün konaklama ve iaşe ödemesi ve ödemenin “Yolcu Taşıma Giderleri / Yiyecek Alımları / Diğer Barınma Amaçlı Transferler”i kaydedilmesi;

izmir’de düzenlenen 16 Yaş Altı Atletizm şampiyonası’na katılan iki belediye görevlisi, altı sporcu ve 2 antrenörün uçak biletleri ile konaklama ve iaşe ödemesi ve ödemelerin “Yolcu Taşıma Giderleri / Yiyecek Alımları / Diğer Barınma Amaçlı Transferler”e kaydedilmesi (Ayrıca, Otelden alınan faturada kaç kişinin, kaç gece, hangi Ģartlarla kaldıkları gibi ayrıntı da bulunmamaktadır);

geçerli bir Olur belgesi olmadan ortaokullu atletizm sporcularının Eskişehir’deki grup şampiyonasına götürülmesi için Belediye tarafından tahsis edilen midibüsün yakıt masrafının ödenmesi şeklinde karşılanması ve ödemenin “Akaryakıt ve Yağ Alımları”na kaydedilmesi hatalı uygulamalardır.

Kaynak: http://www.corluda.com/yazi/corluhaberdetay.asp?yazi_id=11400

Rasim Yüksel Ergene Belediyesi Velimeşespor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN ALBAYRAK; 'İTFAİYEMİZ SEFERBER EDİLDİ'
BAŞKAN ALBAYRAK; 'İTFAİYEMİZ SEFERBER EDİLDİ'
Eşkinat'a Aydemir' den Sert Tepki; ‘EDEPSİZLİK, TERBİYESİZLİK AHLAKSIZLIKTIR’
Eşkinat'a Aydemir' den Sert Tepki; ‘EDEPSİZLİK, TERBİYESİZLİK AHLAKSIZLIKTIR’