Cumhurbaşkanı Erdoğan "DOĞU KUDÜS FİLİSTİN'İN BAŞKENTİDİR"

İslam İşbirliği Teşkilatı olağanüstü toplantısına ev sahipliği yapan Türkiye'de Amerika İsrail'in tam tersine Kudüs kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

İslam İşbirliği Teşkilatı olağanüstü toplantısına ev sahipliği yapan Türkiye'de Amerika İsrail'in tam tersine Kudüs kararı aldı.

 Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu ilan eden İİT diğer devletlerin kamuoyuna Filistin'i tanıma çağrısı yaptıı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kudüs'ün kaderi, kandan beslenen ve çocukları vahşice katleden bir ülkenin insafına bırakılamaz." dedi.

İİT Olağanüstü toplantısının sonuç bildirisinde, Doğu Kudüs Filistin'in başkenti ilan edildi. Sonuç bildirisinde, uluslararası topluma Doğu Kudüs’ü Filistin’in işgal altındaki başkenti olarak tanıma çağrısı yapıldı. Bildiri yayımlanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed El Useymin ortak basın toplantısı düzenledi. 

Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğuna dikkat çeken İİT Genel Sekreteri Useymin, Filistin'in tanınması çağrısını yineledi. Filistin Devlet Başkanı Abbas ise, ABD'nin tarafsızlık şartını yitirdiğini ve artık arabuluculuk yapamayacağını bir kez daha ifade etti. Abbas ayrıca, İsrail'in Birleşmiş Milletler Güvenlik Kuruluna üye olmaması gerektiğini belirtirken, İslam ülkelerine Kudüs halkının yanında olma çağrısı yaptı.

"DOĞU KUDÜS FİLİSTİN'İN BAŞKENTİDİR"

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantı sonrasımda yaptığı basına duyuruda, "Bu tarihî zirve ile bir kez daha Kudüs'ün sahipsiz olmadığını, karar sahipleri başta olmak üzere tüm dünyaya gösterdiğimize inanıyorum. Abbas kardeşimin ifade ettiği gibi, tarafsız olmayan bir ülkenin İsrail-Filistin ilişkilerinde arabuluculuk yapması söz konusu değildir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararına bir kez daha tepki gösterirken, bu kararın Türkiye ve İslam dünyası tarafından hiçbir bağlayıcılığının bulunduğunu belirtti. Kudüs meselesinin sadece Müslümanları ilgilendirmediğini işaret eden Erdoğan, Katolik alemi lideri Papa Franciscus ile de konuştuğunu dile getirdi. Erdoğan ayrıca, zirveye katılımından dolayı Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya teşekkür etti.

Amerikanın İtt nin aldığı "DOĞU KUDÜS FİLİSTİN'İN BAŞKENTİDİR" kararına nasıl bir tepki vereceği kamuoyunda merakla beklenilmeye başlandı.

FİLİSTİN'İN BAŞKENTİ KUDÜS DOĞU KUDÜS İİT Tayyip Erdoğan Amerika İsrail başkent
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Emniyet müdüründen kızına ceza yazan polise takdirname
Emniyet müdüründen kızına ceza yazan polise takdirname
Ak Partide Sessizlik Bozuldu Büyükşehire 4 Aday Adayı
Ak Partide Sessizlik Bozuldu Büyükşehire 4 Aday Adayı