DOLAR 28,8574 -0.25%
EURO 31,5408 -0.75%
ALTIN 1.891,06-0,53
BITCOIN 1087266-0,35%
Tekirdağ
10°

PARÇALI BULUTLU

06:30

İMSAK'A KALAN SÜRE

EKONOMİ ZİRVESİ EDİRNE’DE YAPILDI

ABONE OL
13 Mart 2021 17:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ETSO Konferans Salonu’nda yapılan zirveye Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Eski Tarım ve Hayvancılık Bakanı Lütfullah Kayalar, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Trakya Üniversitesi Rektörü Yener Yörük, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve davetliler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını ev sahibi olarak Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Gürkan konuşmasında Edirne’nin ekonomik potansiyeline ve kent vizyonuna vurgu yaptı. Son açılış konuşmasını Vali Vekili Beyazıt Tanç yaptı ve bu toplantı sonunda alınacak kararların uygulanmasına destek olacaklarını belirtti.

Daha sonra panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak yaptı.  Panele konuşmacı olarak Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin katıldı. Panelin ilk konuşmasını Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt yaptı. Zıpkınkurt konuşmasında Edirne’nin gelişmiş bir bölge olarak kabul edilen Trakya’da en fazla göç veren ve kan kaybeden kent olduğunu söyledi. Göçün önüne geçilmesi ve sanayinin kente ilgi göstermesi için Edirne’nin kalkınmada öncelikli yöre ilan edilmesi gerektiğini belirten Zıpkınkurt, hiç olmazsa Süloğlu’nda bulunan Organize Sanayi Bölgesinin bundan yararlanması gerektiğine vurgu yaptı. Daha sonra konuşan Trakya Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk aile tipi hayvancılık işletmelerinin kapasitesinin arttırılması gerektiğini belirtti. Gıdanın stratejik bir sektör olduğunu söyleyen Öztürk, büyük işletmelerin bu alana yatırım yaptığını ancak hiçbirinin asıl işinin hayvancılık olmadığını ve en küçük bir zararda bu işten çekildiklerine vurgu yaptı. Panelin üçüncü konuşmasını Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin yaptı. Şahin Edirne’ye yatırım yapmalarının sebebi olarak oldukça pratik, becerikli ve çabuk öğrenen bir nüfusun bu kentte bulunmasını gösterdi. Edirne’de ki tesislerinde çalışan kadın sayısının 3000’ini geçtiği belirten Şahin, kadınların Edirne’de işgücüne katılımının % 44’e ulaştığını söyledi.

Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Edirne’nin eski günlerini aradığına vurgu yaptığı konuşmasında çiftçinin yoksullaşmasına işaret etti. Edirne’nin geleceğine yatırım yapmak için çiftçinin ürün çeşitliliğinin arttırılması gerektiğini söyleyen İnağ, turizme de yapılan yatırımların Edirne’nin önünü açacağını belirtti. Panelin son konuşmasını yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Edirne’nin turizmde önünün açık olduğuna vurgu yaptı ve bu konuda kendilerine gelen projeleri desteklediklerini söyledi. Konuşmasını bir teklifle sonlandıran Şahin, Edirne’de faaliyet gösteren Şahinler Holding gibi büyük ölçekli işletmelerin merkezlerinin İstanbul’dan Edirne’ye taşınmasını önerdi.

Edirne Ekonomi zirvesi daha sonra soru, cevap kısmı ile devam etti. Panelistlerin katılımcıların sorularını yanıtlamasından sonra panel, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.