Emeklilerin Kurban Bayram ikramiyesi ile ilgili son dakika gelişmeleri...

Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman yatacak? Emekliler bayram ikramiyesi zammı olacaklar mı?

Emeklilerin Kurban Bayram ikramiyesi ile ilgili son dakika gelişmeleri...

Türkiye'de SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı sistemleri üzerinden milyonlarca emekli bulunuyor. Bu emeklilere ölüm aylığı alanlar da eklendiğinde rakam 12.5 milyona çıkıyor. Kurban Bayramına kadar emekli olacaklar bu rakama dahil edilmezken. Kurban Bayramına kadar emekli maaşı almayı hak edenler de ikramiye alabilecekler.

Ramazan Bayramı öncesi emekli bayram ikramiyeleri hesaplara yatırıldı. Devlet tüm ödemelerini 31 Mayıs'ta yaparken, sadece emekli bayram ikramiyeleri için bütçeden 10.7 milyar TL çıktı. Kurban Bayramında bu rakamın 11 milyar TL sevilyelerine çıkabileceği bekleniyor.

Emekli bayram ikramiyesi 2018'in Ramazan Bayramında ilk kez ödendi. Emekli olan vatandaşlara bin TL ücret yatırılırken, ölüm aylığı gibi sistemlerle emekli maaşı alanlara hissesi oranında emekli bayram ikramiyesi ödendi.

Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara ise en fazla ödeneğe imkân veren tek dosya üzerinden ödeme yapılacak. Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişilerin ikramiyesi, 2 dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek.

Örneğin; dul eş hem babasından hem kocasından aylık alıyorsa ve kocasından dolayı aldığı ölüm aylığının oranı yüzde 50, babasından dolayı aldığı ölüm aylığı oranı yüzde 25 ise ikramiyesi 500 lira olacak.

Bu yıl yaklaşık 12.5 milyon kişi bayram ikramiyesi alacak. Maaşı 600-999 lira arasında olan 220 bin emeklinin geliri de bin liraya çıkarıldı. Böylece bin liranın altında bayram ikramiyesi alan tek bir vatandaş kalmadı. Ödemelerin yatırıldığı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bu yılın ilk ikramiyesinden yararlanacak.

SGK'dan aylık maaş alan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri, ölüm aylığı alanlar, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı alanlar, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri bayram ikramiyesi alacak..

bayram ikramiyeleri emekli maaşları emekli bayram ikramiyeleri
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor