DOLAR 27,2367 0.11%
EURO 28,9008 -0.02%
ALTIN 1.680,750,39
BITCOIN 722499-0,02%
Tekirdağ
23°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

En Çok Tercih Edilen Cinsel Turizm Ülkeleri . . .

ABONE OL
31 Mayıs 2020 23:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cinsel Turizim , çoğu ülkede yasa dışı ve ciddi cezai yaptırımılara sahip olmasına rağmen son yıllarda ciddi şekilde yükselişe geçen bir sektör.
Bu durumun en önemli sebebi cinsel turizminin küresel çapta bir sektör olması ve dünyanın dört bir yanından , özellikle zengin ülkelerden daha fakir ülkelere ciddi bir döviz akışı sağlaması.
Durum böyle olunca fakir ülkeler turizm gelirlerini arttırmak için cinsel turizminin üzerindeki yasal sınırları biraz daha esneterek ülkelerine daha fazla turist (döviz) girmesini amaçlamakta. Tahmin edebileceğiniz üzere cinsel turizmi çok büyük oranda erkek müşteriler ve kadın cinsel işçilerinden oluşmakta fakat kadınların müşteri olduğu durumlar da az olmakla beraber mevcut.

Dünyada yapılan inceleme ve araştırmalarda cinsel turizmin en fazla yaygın halde olduğu beş ülke sırasıyla şu biçimde yer almakta.

1.Tayland
Özellikle Vietnam savaşından sonra ülkede bir turizm patlaması yaşanmış , güzel doğası , aynı anda hem ucuz hem de lüks bir deneyim sunması , her zevke ve renge hitap etmesi derken bir de bunun üstüne Taylandlıların ”misafirperverliği” eklenince , üç milyona yakın cinsel işçisi ve yıllık 6.5 milyar dolarlık ”turizm” hacmiyle , Tayland tartışmasız dünyanın cinsel turizm başkenti haline gelmiş.Bu sayılar göz önüne alındığında ülkede cinsel işçiliğinin yasadışı olmasının pek bir anlamı kalmıyor , devlet bu dev sektör karşısında sadece denetim yapmakla yetiniyor.
Sektörün bu denli büyümesi doğal olarak bazı tehlikelere yol açmış , cinsel hastalıklardaki ciddi yükseliş bunların başında geliyor.

2.Endonezya
Endonezya özellikle reşit olmayan bireylerin insan ticaretine katılmasına karşı ciddi mücadele vermesine karşılık ülkedeki cinsel turizmi bu mücadeleyi zora sokmakta . Ülkede fuhuş ve cinsel işçiliği kanunlarla yasaklanmış olmanın yanında toplumda ahlaki olarak hoş karşılanmamakta.
Bu durum geleneksel fuhuşun daha çok internet ortamına kaymasına sebebiyet vermiş , cinsel turizmi sosyal medya ve internet forumları üzerinden işlemekte.

3. Filipinler
Güneydoğu Asya’da bulunan ada ülkesi Filipinlerde , fuhuş ve cinsel işçiliği müebbet hapis cezasına varan yaptırımlarla kanunen yasak. Fakat bu durum ülkede ki cinsel turizmini durduramamış hatta ülkeye gelen turistlerin neredeyse yarısının geliş sebebi özellikle cinsel turizmi. Cezai yaptırımlar sebebiyle genelevlerin yerini , barlar , cinsel işçilerinin yerini ise ”bargirl” adı verilen ”garsonlar” almış. Ülkede tahmini 500.000 civarında cinsel işçisi çalışmakta.
Ülkede cinsel turizminin bu denli gelişmesinin sebepleri arasında , ülkenin ekonomik durumunun yanı sıra Filipin halkının değişik hayat tarzlarına karşı aşırı hoşgörülü ve toleranslı yaklaşması gösterilebilir.

4.İspanya
Madrid , İbiza ve Barselona gibi şehirler gerek doğal güzellikleri gerek mimarileriyle dünyada en fazla turist çeken şehirler arasında , özellikle üst tabaka ve sosyetenin gözde mekanları arasına giren bu şehirlerde gece hayatında da haliyle bir kıpırdanma kaçınılmaz olmuş.
Avrupanın cinsel turizm başkenti diyebileğimiz İspanyada fuhuş , cinsel işçiliği ve genelevler yasalarca serbest fakat muhabbet tellallığı ( pezevenklik) yasak. İspanyadaki cinsel işçilerinin % 90’ını Güney Amerikadan gelen göçmenler oluşturmakta.

5. Brezilya
Güney Amerikanın en büyük , dünyanın ise 5. büyük ülkesi , futbol ve karnavallarıyla ünlü Brezilya.
Ülkede yetişkin bireylerin cinsel işçiliği ve fuhuş yasal olmakla beraber genelev gibi işlemetlerde cinsel işçilerinin ”kadrolu” olarak çalıştırılması yasadışı. Ülkenin genelinde cinsel turizmi yaygın olmakla beraber en çok yoğunluk sahil şeridindeki Rio de Janeiro ve Fortaleza şehirlerinde görülmekte.
Özellikle 2014 Dünya kupasının ülkede düzenlenmesiyle cinsel turizmi de Brezilyadaki ”zirvesini” görmüş oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.