DOLAR 30,9839 -0.08%
EURO 33,6121 0.06%
ALTIN 2.013,53-0,22
BITCOIN 15943650,20%
Tekirdağ
10°

AÇIK

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Flaş Haber! TESKİ İDDAALARI YALANLADI.

ABONE OL
13 Mart 2021 17:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tekirdağ’da internet yayını yapan haber sitesi tarafından gerçekleştirilen iddalara TESKİ Genel Müdürlüğülar Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından açıklama yayınlandı.

İşte o Basın Açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI (2017/05)

www.bizimgazete.org adlı internet gazetesinin 23/01/2017 tarihli  “Belediyede çalışan torpilsiz yok mu? – Simitçinin çocuğuna sıra ne zaman gelecek”  başlıklı haberinde; TESKİ Genel Müdürlüğünde, torpilli kişilerin çalıştığı iddia edilmiştir. Haberde yer alan iddialar, kurumumuz tarafından incelenerek değerlendirilmiş ve aşağıdaki kamuoyu açıklamasının yapılması gerekli görülmüştür.

1-TESKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu ve Kanalizasyon Dairesi Başkanı Fatih BAŞARAN’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir ALBAYRAK’a ricada bulunması neticesinde, bacanağı Sami NAR’ın  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığında işe alındığı iddia edilmekle;

Mühendis Sami NAR ile ilgili yapılan araştırma neticesinde; Daire Başkanı Fatih BAŞARAN’ın eşinin Malkara nüfusuna, Sami NAR’ın eşinin ise Eskişehir nüfusuna kayıtlı oldukları ve bu durumda her iki personel arasında, eşlerinden dolayı akrabalık ilişkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Mühendis Sami NAR, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak, Namık Kemal Üniversitesinde mühendis olarak görev yapmakta iken, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine naklen ataması yapılmış olup, söz konusu atama işlemi, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.   

2-TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak BAŞA’nın, Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne Genel Müdür olarak atanmasının ardından, eşi Av. Meltem BAŞA’nın Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir ALBAYRAK’ın isteği üzerine işe alındığı iddia edilmekle;

Halen Büyükşehir Belediyesi 1.Hukuk Müşaviri olarak görev yapan Av. Meltem BAŞA’nın, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığında Hukuk Müşaviri olarak görev yapmakta iken, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak naklen ataması yapılmıştır. Av.Meltem BAŞA’nın torpille işe alındığına yönelik iddia tamamen asılsızdır. İşe alınma yönünde bir işlem tesis edilmesi söz konusu olmayıp, ilgilinin naklen atama işlemi, Anayasa’da güvence altına alınmış bulunan Aile birliğinin korunması ilkesi ve mer’i mevzuata uygun olarak gerçekleştirilmiştir.

3-AKP’li bir Oda Başkanının yeğeninin TESKİ Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim İÇÖZ’ün yanında şoför olarak çalıştığı iddia edilmekle;

Yapılan inceleme neticesinde; ilgilinin Hizmet Alımı İhalesi kapsamında şoför olarak işe alındığı,  Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanlığı bünyesinde göreve başlatıldığı, daha sonra Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim İÇÖZ’ün şoför ihtiyacına binaen makam şoförü olarak görevlendirildiği tespit edilmiştir. Haberde bahsi geçen oda başkanının kim olduğu konusunda açıklama yapılmamakla birlikte, TESKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışanlar, akrabalık ilişkisine göre değil, liyakat ilkesi gereğince değerlendirme yapılmak suretiyle işe alındığından,  TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından objektif nedenlerle, hizmet gerekleri ve kamu yararı gözetilerek işlem tesis edildiği açıktır.

4-TESKİ Genel Müdürlüğünde görev yapan Hakan FİDAN’ın, Hayrabolu Belediyesi Muhasebe Müdürünün damadı olduğu iddia edilmekle;

Yapılan inceleme neticesinde, personelimiz Hakan FİDAN’ın, anılan muhasebe müdürü ile hiçbir akrabalık ilişkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir.

5-TESKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu ve Kanalizasyon Dairesi Başkanı Fatih BAŞARAN’ın yardımı ile Beyhan AKYÜZ’ün işe alındığı iddia edilmekle;

Adı geçen personelin Genel Müdürlüğümüz Su ve Kanal Bakım-Onarım İhalesini alan müteahhit firmada çalıştığı, ihalesi biten ve idaresi kurumuza devredilen işlerin sağlıklı yürütülmesi için ilgilinin önceki bilgi ve tecrübesinden faydalanılmak üzere, Süleymanpaşa İlçe Şube Müdürlüğünün teklifi ile hizmet alımı neticesinde taşeron işçi olarak çalıştırıldığı tespit edilmiştir. Konunun Daire Başkanı Fatih BAŞARAN ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Kamuoyunu ilgilendiren konularda gerçeğe uygun haber yapılmasının ilke olarak benimsenmesini dilerken, söz konusu habere ilişkin yasal haklarımızı saklı tuttuğumuzu bildiririz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TESKİ Genel Müdürlüğü

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.