Gündüz Yaşlı Yaşam ve Aktivite Merkezinde etkinlik hiç bitmiyor

Süleymanpaşa Belediyesi Altınova Gündüz Yaşlı Yaşam ve Aktivite Merkezi, her geçen gün etkinliklerini arttırırken büyüklerimizin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Süleymanpaşa Belediyesi Altınova Gündüz Yaşlı Yaşam ve Aktivite Merkezi, her geçen gün etkinliklerini arttırırken büyüklerimizin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

SPOR VE NEFES TERAPİSİ İLE GÜNE GÜZEL BAŞLANIYOR

Süleymanpaşa Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı hizmet veren merkezde, tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında beden eğitimi öğretmenleri eşliğinde spor etkinliği yapılırken katılımcıların güne zinde başlamaları sağlanıyor. Spor çalışmasının ardından klinik psikolog eşliğinde nefes terapisi ile günün stresinden uzak bir gün geçirilmesi hedeflenirken her geçen gün yapılan etkinliklerin de sayısı artıyor.

YENİ ETKİNLİK: BEDEN PERKÜSYONU

Spor ve nefes terapisinin yanı sıra yeni etkinliklerle de büyüklerimizin ilgi odağı olan Süleymanpaşa Belediyesi Altınova Gündüz Yaşlı Yaşam ve Aktivite Merkezi, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında beden perküsyonu projesinin de startını verdi. Müzik öğretmenleri tarafından yürütülen "Benim Bedenim Benim Ritmim" isimli beden perküsyonu projesine de ilgi yoğun olurken müziğin ritmi ile beyin jimnastiği yapılıyor.

BEDEN PERKÜSYONU NEDİR?

Beden perküsyonu, ellerin ve ayakların bedenle birlikte vurmalı bir enstrüman olarak kullanıldığı bir çalışmadır. Müzik ve hareketin tam da ortasında yer alır. Çalanın da çalınanın da aynı kişi olması, beden perküsyonunun benzersiz bir özelliğidir.

Beden Perküsyonu çalışmalarının bazı yararları:

- Beden-zihin koordinasyonu ve odaklanma-dikkat artışı sağlar.

- Refleks, beden hâkimiyeti ve aynı zamanda ritim duygusunu geliştirmede etkilidir.

- Zihinsel koordinasyon, görsel ve işitsel hafızanın aktif kullanılması ve duyu organlarının aktif koordinasyonunda önemli gelişme gösterilebilir.

- Rehabilitasyona ihtiyacı olan bireyler ve ileri yaştaki yetişkinler için de etkili aktiviteler bütünüdür.