“GÜNEŞİN GÜCÜ” PROJESİ AÇILIŞI VE TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı’nın birlikte gerçekleştirdiği TR21 -16 - KÖA – 0029 dosya numaralı “Güneşin Gücü” Projesi Açılış ve Tanıtım Toplantısı, 19 Aralık 2016 Pazartesi günü saat 10.00’da Malkara Kültür Sarayı Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

“GÜNEŞİN GÜCÜ” PROJESİ AÇILIŞI VE TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı’nın birlikte gerçekleştirdiği TR21 -16 - KÖA – 0029 dosya numaralı “Güneşin Gücü” Projesi Açılış ve Tanıtım Toplantısı, 19 Aralık 2016 Pazartesi günü saat 10.00’da Malkara Kültür Sarayı Konferans Salonunda gerçekleştirildi.      

Toplantıya; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tamer Dodurka, Muratlı Belediye Başkanı Nebi TEPE, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanları Neşat Erdoğan ile Şeref Çetin, Trakya Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birim Başkan Vekili Salim Çavuş, TESKİ Genel Müdür Yardımcısı İbrahim İçöz, Tekirdağ Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, Malkara Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, STK Başkanları, Muhtarlar, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “Ülkemizde yaşanan hain saldırılar hepimizin içini acıttı, yüreğini burktu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize ve yaralılara acil şifalar, ailelerine başsağlığı ve sabır dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Umuyorum ki Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan bütün vatandaşlarımızın kenetlenmesi bir olması ülkemizdeki bu güne kadar tüm tarih boyunca Türklerin bütün yurtlarına yapılan saldırıların sonunu getirecektir. Hep beraber daha güçlü olup bütün zorlukların üstesinden geleceğiz. Gerçekten ülke güvenliğinin içinde bulunduğu durum hepimize endişe verir bir hale geldi. Bu günlerde daha birlikte daha beraber daha diri olmalıyız.

Bizler yaklaşık 2.5 yıllık görev sürelerimizi tamamladık. Malkaranın 77 mahallesinde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Malkara Belediyesi’nin meclis üyeleri, çalışma arkadaşlarımız ve tüm Malkaralı hemşirelerimizle büyük bir aile olarak Malkaraya hizmet etmeye çalışıyoruz.

Şehircilik anlamında ciddi adımlar attık, modern çarşı sözü vermiştik. Şehitlik Caddesini tamamladık. Hürriyet Caddesi bitmek üzere. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Prestij Caddesi ihalesine çıktı. Mart ayında onunda çalışmaları başlayacak. Gerek alt yapı gerek üst yapı anlamında Malkaranın eksiklerini bir bir gideriyoruz. Yeni yılda Kombine Et Entegre Tesisinin de temelini atacağız.  Türkiye’nin ikinci büyük tesisi olacak. Öncelikle sizlerin huzurunda bizlere bu desteği veren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayarak'a ve bizlere her platformda her ortamda destek veren saygı değer Malkaralı hemşerilerime tekrar teşekkür etmek istiyorum. Bizim için Malkaranın özel bir yeri var. Daha önce Çınaraltı Mahallemizde kapalı sistem sulama temellerini attık açılışını yaptık. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü bir projedir. Malkara Belediyesi ve Çınaraltı Kooperatifi kurucu ortağı olarak görev yapmaktadır. Sulama sistemlerini birçoğunuz biliyorsunuz en büyük girdi maliyeti elektrik, bu elektrik maliyeti de kalkınma ajansının desteği ile güneş enerjisinden karşılanarak, Çınaraltı Mahallemizdeki vatandaşlarımızın üzerinden büyük bir yükü almış olacağız. Ben şimdiden Çınaraltı Mahallemize hayırlı olsun diyorum. Daha sonra sırada bekleyen sulama projelerimiz var. Ben İlçe Başkanlığı yaptığım dönemde de Belediye Başkanlığı yaptığım dönemde de özellikle Malkaranın sulanabilir arazisinin düşük olması konusunda ciddi çalışmalar yaptık ve bunu belli bir seviyeye getirdik. Bugün sulama kooperatiflerine destek oluyoruz. Çiftçimizi üreticimizi ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Umuyorum ki Malkarada görevimizin sonunda %20’lere yakın bir sulanabilir araziyle görevimizi bitireceğiz. Bu yüzden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin de Malkara Belediyesi’nin de üreticimizin yanında olduğu bilmenizi istiyorum. Hepinize bugün burada bizimle beraber olduğunuz için teşekkür ediyorum.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’un ardından proje hakkında bilgiler Trakya Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birim Başkan Vekili Salim Çavuş; “Bu proje enerji verimliliği üzerine ve güneşe dayalı sulama sistemi kurulması üzerinedir. Projemiz 15 aylık bir sürede yaklaşık 354 bin liralık toplam proje bütçesi var. Ajansımız bu projenin % 60’ına tekabil eden 212 bin 700 liralık katkı sağlama niyetinde. Bu projeyle sayın Belediye Başkanımız Ulaş Yurdakul’un da bahsettiği gibi Güneş Enerji sistemi aracılığı ile sulama konusunda Çınaraltı Mahallesinde verimliliğin arttırılması ve tarımsal sulama konusundaki bilincin arttırılması temel amacımız.” dedi.
Trakya Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birim Başkan Vekili Salim Çavuş’un ardından konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak;“ Kahraman polislerimizi, askerlerimizi hedef alan ve sivil vatandaşlarımızı hedef alan iki önemli saldırıyla karşılaştık ve tabii ki içimiz yandı. Şehitlerimize rahmet diliyoruz. Ve herkes bunu bilsin bu terör eylemleri bizi ne yıldırır, ne korkutur, ne de bizim hayatımızın akışını değiştirir. Bu olayların üzerinden ülkemiz üstesinden gelecektir. Bizler konu vatan olunca gerisi teferruattır diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bırakmış olduğu bu vatanı, bu ülkenin bütünlüğünü Misak-i Milli sınırlarının içerisinde ve “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” çerçevesi içerisinde vatanımızı koruyacağız. 

Bugün Malkara da bulunma sebebimizin ana nedeni Çınaraltı Mahallemize yapmış olduğumuz yağmurlama sulama yöntemi çalışmasıdır. Bunları yapıyoruz ama özellikle Çınaraltı Mahallesi Kooperatifine şunu söylüyorum, bunun sonuçlarını görmek zorundayız, eğer bu sonuçları göremezsek istediğimiz şekilde yatırım yapma şevkimiz kırılır. Ben onun için kooperatif başkanımızın bu konuda hassas olmasını istiyorum. 
Bizim mutlaka yenilenebilir enerji kaynakları bulmamız gerekiyor. Bunu bulamadığımız zaman termik, nükleer santraller gibi ne olduğu tartışılıyor olan Çerkezköy’de yapılması düşünülen bizim karşı olduğumuz ve karşı olmaya devam edeceğimiz bu projenin karşısında bizimde alternatif enerji kaynakları koymamız gerekiyor. Tekirdağ Kalkınma Ajansına ayrıca teşekkür ediyorum. Şu an hizmet zamanı. Bizi bu göreve getiren sizlersiniz, devam ettirecek olanda yine siz olacaksınız.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Tekirdağ Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan “Güneşin Gücü” adlı proje hakkında sunum yaparak katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

 

GÜNEŞİN GÜCÜ Trakya Kalkınma Ajansı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN ALBAYRAK; 'İTFAİYEMİZ SEFERBER EDİLDİ'
BAŞKAN ALBAYRAK; 'İTFAİYEMİZ SEFERBER EDİLDİ'
Eşkinat'a Aydemir' den Sert Tepki; ‘EDEPSİZLİK, TERBİYESİZLİK AHLAKSIZLIKTIR’
Eşkinat'a Aydemir' den Sert Tepki; ‘EDEPSİZLİK, TERBİYESİZLİK AHLAKSIZLIKTIR’