İstanbul'da 5.8 şiddetindeki deprem 50 gün devam etmiş...

İstanbul, 5.8 büyüklüğündeki ''Yavaş Depremle'' 50 gün boyunca sallanmış...

İstanbul'da 5.8 şiddetindeki deprem 50 gün devam etmiş...

Yavaş deprem, olarak adlandırılan sarsıntının yaklaşık 50 güne yayıldığı ve bu nedenlede hissedilmediği açıklandı.

Bu sarsıntının tehlikeli Kuzey Anadolu fay hattının bir göstergesi olup olmadığına dikkat çekildi. 

Earth and Planetary Science Letters isimli jeoloji yayınında yer alan önemli bir makaleye dayandırılan bilgiye göre, depremin merkez üssünün, İstanbul'un birkaç kilometre güneyi olduğuna dikkat çekildi.

Araştırmacılar, İstanbul'un bir kaç kilometre güneyindeki bu depremi bölgede inceleme amaçlı bir sondaj deliğindeki gerilme ölçerden elde edilen veriyle saptadıklarını açıklaldıklarını belirttiler.

Deprem uzmanı Patricia Martinez-Garzon başkanlığındaki ekibin araştırmasına göre eğer bu yavaş deprem bir seferde enerjisini açığa çıkarsaydı, o zaman 5.8 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı meydana gelmiş olacaktı. Araştırmacılara göre 2016'daki bu yavaş deprem, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın yeniden hareketlenmesi anlamına gelebilir olarak değerlendiriliyor.


Garzon, "bu, fay hattının diğer parçalarını kırılmaya yaklaştırmış olabilir, ancak resmin tamamını görmek için daha fazla veriye ihtiyacımız var" biçiminde açıklama yapmakla yetindi.

Jeologlara göre Türkiye üzerinde gerilme, Asya kıtasının Avrupa'ya ilerlemesinden dolayı doğudan batıya hareket ediyor. Yavaş depremler, yer sarsıntısı sonucu enerjinin saniyelerden dakikalara değil, saatlerden aylara uzanan sürelerde açığa çıkması olarak tanımlanıyor.

deprem istanbul istanbul depremi
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor