Sağı da, Solu da Sadrazama Ait. Yeter ki Sadrazamdan Düşmeye Gör.

Sağı da, Solu da Sadrazama Ait. Yeter ki Sadrazamdan Düşmeye Gör.

Sağ ve solun farkı ne?

Aslında her ikisi birden aynı görev için, aynı ideal için işlevlerini sürdüren, birbirlerinden ayrılmaz iki parçadırlar.

Sağ, sol diye ayrışmanın anlamını, mantığını anlamak hatta bunların peşinden bir tarafa sağa diğer tarafa sola yönelmek nedendir? Kutuplaşmktan, çatışmaktan, tartışıp haybeye didişmekten başka hiç bir halta yaramayan kısır döngü.

Bir taraf sağın diğer taraf solun peşine takılmışlar gidiyorlar. Sorulduğunda da dededen sağcıyız, babadan solcuyuz diyorlar. Deden de baban da hatalıymış. 

Sağı, solu bir. Her ikisi kardeş kardeş el ele, yanak yanağa gidiyorlar. Neden aksi olsunlar ki, amaçları bir, kendi aralarında kuzu kuzu gül gibi anlaşıyorlar. 

Sağ ve sol her ikidsi birden her şeyin, her organın aksine her zaman dışardadırlar. İçerde olanına hiç rastlanmamıştır. Bu derece işlevsel olarak önem arz edip içerde yer almayarak kendisini dışarda, diğerlerinden soyutlanmış halde sağ ve sol olarak kafa kafaya verip tek bir amaç uğruna sıkı sıkıya bağlı başka iki yapıyı bir arada uyum içinde gören, bilen, duyan yok.

Diğerlerinden en belirgin farkları arasında yer alan yaygın kullanımdaki tarifleri bile değişiktir.

Kardeş kardeş geçinmelerine, her zman mütevazı gözden uzak sadelik içinde, diğerlerinden farklı ollarak dışarda tüm tehlikelere rağmen barınıp, yanak yanağa olmaları yine bizler tarafından çekilememiş, kıskanılmış ki aralarına SADRAZAM(!) fitnesi sokulmuş.Halbu ki sağ da sol da buna güler geçerler. Nasılsa her ikisi de sadrazama aitler.

Bu fitneyede aldırış etmeyen sağ ve sol buna da direnip birlikteliklerinin zedelenmesine izin vermiyorlar.Bu sayede diğelerine rağmen anıldıklarında her zaman tekil olarak tarif edilirler. Onlar anılırlarken sağ, sol ayrımı yapılmaz.

Asık suratlılığın, memnuniyetsiz yüz ifadesi bile onlardan esinlenilerek tarif edilir.

İnsanlar birisini diğer birisine övgüyle bahsederlerken tarifin yüreklilik, cesaret ve delikanllılık kısmında yine onlar örnek gösterirlirler. Övgünün sonunda da gerçek boyutları abartıllarak iki avuç birleştirilir ve ah(!) bu kadar denerek övgü sonlandırılır. Neden cesaret, yüreklilik, kahramanlık tarifi her ikisi üzerinden yapılır? yukarda da bahsettiğimiz , çok narin, çok naif ve çok önemli işlevleri olmasına rağmen diğerlerinden ayrı, dışarda bir yerde her türlü tehlikeye açık olarak yer almayı seçip tüm bunlara rağmen korunabildiklerinden dolayıdır ki cesaret, kahramanlık tarifinde sağ ve soldan faydalanılır.

Türk tarihinin en gizli, en yazılıp anılmayan belkide tek bir olayı vardır. Gzlenen, yazılmayan, tarihi olaylarda yer verilmeyen o gizemli, saklı tarihsel olayda dahi yine bu ikilinin adları bir arada anılır. Uğradıkları en zalimce muammeledir ki gizli kalmayı tercih etmemişlerdir.

Selçuklu'nun son yıllarıdır. Tarih 1288. 

Tatarlar Türk beyliklerine kan kusturmaktadırlar, talanlar, can almalar, beylik obalarının basılmaları, derken Selçuklu'da bıçak kemiğe dayanmış ve Sultan ııı. Alaeddin Keykubat Tatarlarla Elbistan Ovası'nda kıyasıya savaşa tutuşmuştur. Kanlı savaşın ardındanTatarlar çok ağır yenilgiye uğratılmışlar ve buurası çok önemli, Belki de Türk savaş tarihinin en acımasız uygulaması onara karşı uygulanmıştır. bu olay Türk tarihinde yer bulmaz, yazılmaz, öğretilmez.

Sultanın emriyle tüm Tatar esirlerin testisleri kesilir ve tek tek derileri yüzülerek oba çadırlarına asılırlar. Bu oba çadır sayısının 300 olduğu rivayet edilir. 

Bu savaşın yapıldığı ovanın adı da TAŞAK OVASI( yayısı) olarak adlandırılır.

Bununla ilgili tarihi belge;Aşıkpaşazde ve Oruç Bey tarihleridir.

Uzun lafın kısası;

Sağıda bir solu da. O nedenledir ki ne sağa ne de sola ideolojik olarak tek bir ideoloji adı vardır.

Kahramanlıksa kahramanlık, yiğitlik tanımıysa yiğitlik tanımı gerçeğin ta kendisi olan, tüm haşmeti ve azameti ile birlikte;

ATATÜRKÇÜLÜK VE ATATÜRK İLKELERİ, ATATÜRK'ÜN KEMALİST FELSEFESİNDEN BAŞKA NE SAĞI NE SOLU TÜRK MİLLETİNİN TARİHİ İLE BİRLİKTE YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİ TEK İDEOLOJİ ATATÜRK'ÜN ÖNDERLİĞİNDE AYDINLATILAN TÜRKl ÜLKÜSÜDÜR.

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor