Benden Yazması, Bundan Gayrısını  Paşa Gönlünüz Bilir !

Benden Yazması, Bundan Gayrısını Paşa Gönlünüz Bilir !

Benim, dün yayınlanan yazımda dikakt çekmek istediğim esas nokta, devlet mekanizmasının nasıl çalıştığı yönünde en ama en minik olan ayrıntıydı.

Yazımda devlet geleneğinden ve devletin bağzı hassasyetler üzerinde parmaklarını hafifçe gezdirdiğinden söz etmiştim. TESKİ veya başka bir kurum fark etmez.Yazımdan salt TESKİ anlaşılmasın. Devlet kurumları içinde oralardan nemalanmaya, o kurumlardan işler alarak maddi kaynaklar yaratılarak örgütsel veya sempatizan tabanını geliştirmeye yönelik aktarılmak üzere tasarlanan kaynakların her türlü hortumunu keser.

Örnek;

Bir yerin atık su, kanalizasyon ve arıtma alt yapıları ile ilgili büyük çaplı ihale düşünelim. Rakamı da sallayalım, diyelimki işin tamamı bu günün rakamlarıyla toparlak bir rakam 200 milyon olsun.  Bu tip rakamlı ihaleler uluslar arası firmalarında iştahlarını kabartır. İhaleyi gerçekleştirecekler için önemli olan işin zamanında bitirilmessi ve şartnameye uygun hareket edilmesinden başka bir şey değildir.

Ama...

... işin bir de ama! tarafı var ki işte devletin o derin kısmı devreye o amanın arkasından dahil olur. 

İhale rakamı büyük ve kar oranıda aynı oranda büyük. Buna çalma çırpmalar veya yasaal boşluklar sayesinde sızıntılar eklendiğinde kar oranı kuşkusuz daha da artacak.

Bu kaymak ihaleye giren firmaları nasıl veya hangi gerekçeyle ihaleden men edebilirsiniz? Cevap açık. Edemezsiniz. Eksiği, noksanı olmayan yeterlilikleri yerinde olan her firme her ihaleye katılabilir ve hiç kimse de buna mani olamaz. Bu kadar açıktır. 

Ama devreye girene kadar bu böyledir. İşte ama devreye girdiğinde ...

... 200 milyon tutarındaki ihale kısımlara ayrılır, bölüm bölüm ihalle edilir ki ! yurt dışı kaynaklı firmaların o ihaleye girmelerinin önü alınmış olur. İhale bölümlere ayrılmıştır ve uluslar aarası firmalara mesaj verilmiştir. Kontrolleri kolay olan, denetimleri basit her türlü yapıları ve ilişkileri açısından izlenebilirlikleri müsait yerli firmalar ihalede boy göstereceklerdir. 

Bu örnek saddece bir tanedir. benzer türlü örnekleri sıralamak çok kolay. 

Devlet bazen ama demez. Ama, mama umursanmaz ve direk devreye girerek yetkililerle temasa geçilir ve sakıncalı görülenlerin kurumlardan ilişkilerinin kesilmesini bazen tavsiye bazen de direktif olarak ortaya koyarlar.

Dünkü yazımda bu kadar derinlemesine olmasa bile bazı hassasiyetleri belirtmek istemiştim!

Bir konu ele alınmmadan önce o konunun diğer faktörlerinin neler olabileceği noktasında hassas olmak gerekiyor. Siz bir hedefe başka birinin omuzu üzerinden ateş ederken aslında o omuzun ahibi sizi direk tetiği çeken parmak yapmıştır ki siz bunun farkıda değilsiniizdir. 

Araştırılırsınız, incelenirsiniz, lam veya lamed üzerinden indirilmezsiniz, bazı kayıtlarda isminizin altındaki kırmızı çizgi hiç silinmez!

Hırsın, öfkenin kurbanı haline gelmişsinizdir. 

Kimin omzu üzerinden  hangi hedefe ateş ettiğinizi çok iyi bilmelisiniz ki, o kurşun aslında sizin hedefinizden sekmiş bir başka hedefe yönelmişken PAT ! geri dönerek sizin alnınızın çatına saplanmıştır. Malesef sizin bunu görebilecek, idrakine yetecek kadar nefesiniz kalmamıştır.

Gözünüzün bilmeden aldığı ama boyunuzu çok aşan işlere girişmeden önce çok ama çokkk derin bilgilere sahip olmanız gerekli. 

Benden yazması !

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI