Haber ve Yorum Farkı Arasındaki Uçurum

Haber ve Yorum Farkı Arasındaki Uçurum

Yalan, yanlış ve yanlı haber!

Yalan haber konu dahi etmeye gerek yok.  Yanlış haber haberin yanlışı nasıl olur ? Bal gibi de yanlış haber olabilir yapılabilir. Aynı isimleri taşıyan ve aynı makama sahip iki ayrı kişi haberde karıştırılmışsa bu yanlış haberddir veya haberde en çok yapılan hata fotoğraflarda olur. Birinin haberinde o kişi diye başkasının fotoğrafı kullanılmıştır. Bu yanlıştır. Düzeltilmesi gerekli ve kolay olur.

Yanlı haber başlı başına bir konudur ki ucu açıktır.

 Gazetelerde, haber bültenlerinde ve internet gazetecilğinde biribiri ile karıştırılan önemli bir çizgi var. Haberle o kurumda köşe yazarlığı yapan kişilerin kendi köşelerinden yazdıkları karıştırılmamalı.

 Heber taraf tutmaz. Haberi taraflı yapamazsınız. Ülke ve kamuoyunun menfaatleri doğrultusunda haber yapmak zorundasınız. Bu ana akım medyada da böyldir yerel veya bölgesel hiç fark etmez.

Köşe yazıları veya yorumcular taraflıdırlar ki taraf olmaları gereklidir. Köşe yazısı veya yorum haberden çok farklıdır. Haber taraf tutmaz mı? kesinlikle haberde taraf tutar. Ama bu algı operasyonuna devşirildiğinde işte o zaman izler birbirine gerçekten karışmış olur.

Örneklendirmek gerekirse;

Geçtiğimiz hafta benin genel yayın yönetmeni olduğum ve her haberde olduğu gibi benim onayımdan geçen bir haber tekirdagnethaber.com bir haber yayınladı. 

Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Dinç Güral'ın bir kaç kişi ile aralarındaki kısmen tartışma boyutundaki bir ayak üzeri sohbeti esnasında duyanların kulaklarına inanamadıkları boyutta bir söz ettiğine yönelik iddia o esnada oradaki, konunun muhattaplarınca tekirdagnethaber.com haber merkezine ulaştığında bu habere taşındı.  Haberde belediye Başkan yardımcısı hanımefendi için hiç bir farklı yoruma yer verilmeksizin konuyu aktaranların sözleriyle aynıı biçimde yayınlanırken, başkan Yardımcısı hanımefendi kendi sosyal medya hesabından bir açıklama paylaştı. Bu da tekirdagnethaber.com da haber yapıldı. Yapıldı çünkü, tarafsızlığın, şeffaflığın gereği ve sorumlu yayıncılık bunu amreder. Hanımefendi bu açıklamayı yapmadan dakikalr önce eşinin aaraması üzerine telefonda haberin mahiyeti ve ne şekilde geliştiği yönünde kendisine bilgi aktarılmıştı. İddia sahiplerini öğrenmek istedi. Gizli saklı yanı olmadığındn hatta iddia sahiplerinden biriinin bu konuya sosyal medya da açıklık getirdiği kendisine aktarıldı.

Sorulabilir, bu haber yapılırken her hangi bir ses veya görüntü kaydı mevcut mu? Bu iddianın sahipleri böyle bir söz duymak üzere öceden bilgi sahibi nasıl olsunlar ki, hadi oldular bu kayıt altına nasıl alınsın? Alınsa dahi yayınlayamazsınız. Yayınlarsanız suç işlersiniz. Yapılacak olan iddiayı esas kabul etektir.  Burada belirleyici unsur, iddianın sahiplerinin güvenirlikleridir. Statüleri ve toplum neznindeki saygnlıklarıdır. Her hangi biri olmayan kişilerin, her hangi bir kişi olmayan birisi hakkındaki iddiaları dikkate alınmalıdır. Aykırılık, hakaret, kişilk hakları veya daha farklı nedenlerden dolayı rahatsızlık hissedenler için hukuk yolu her zman açıktır. 

İşte bu örnekte de olduğu gibi haber tarafsız ve yansız, yönlendirmeden uzak gerçekleri kamuoyuna iletmekle görevlendirilmiştir. 

Köşe yazısı veya yorumlar taraflı ve yönlendirici olmaya açıktır. Taraflıda olmalıdırlar. 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI