Yapa(cağız) ve Yapı(yoruz) Farkı . . .

Yapa(cağız) ve Yapı(yoruz) Farkı . . .

1 Kasım seçimleri iki unsur üzerinde şekillenecek. ” Cağız” ve ”yoruz” .

Muhalefet ”cağız” AK Parti ise ”yoruz” diyor.

1 Kasım bölge milliyetçiliğinin de ön plana çıkacağı bir seçim olacaktır. Yatırımlardan alınan payın kendi bölgesine ve iline, ilçesine ayrılan payın, köyünün yolu, akan suyu, yanan elektriği, bastığı kaldırımı ile daha bir çok önemli kıstas baz alınarak oy kullanılacak.

Tekirdağ seçmeninden örnek vermek gerekirse;

Tekirdağlı bakacak, muhasebe yapacak. Öncelikle Türkiye mi yoksa Tekirdağ mı, Tekirdağ mı yaşadığım ilçem mi, yaşadığım ilçe mi, evimin, iş yerimin bulunduğu mahallem mi, mahallem mi evimin sokağı mı? Bunlar alt yapı, ulaşım gibi baz alacağı kıstasları.

Ardından yaşam şartları gelecek.

İşim var mı, evime aş getirebiliyormuyum, sağlık hizmetlerinden ne ölçüde faydalanıyorum, çocuklarımın aldığı eğitim yeterli mi, eğitimde eşitlik var mı, ısınma ve barınma derdim var mı?

Bu temel gereksinimleri bakımından muhasebesini yapan Tekirdağlı ardından taraftarı, üyesi, mensubu olduğu siyasi parti veya görüş varsa, daha önce oyunu kullandığı siyasi partinin; Neleri ne kadar becerebildiğinin, verdiği oyuna nasıl karşılık alabildiğinin, mensubu veya sempatizanı olduğu siyasi yapının onun gerçekten ne kadar hoşnut edip edemediğinin ve edebileceğine olan şahsi inancını sorgulayacak.

Vatan Millet Sakarya edebiyatının şimdilik bir tarafa olan bölümden söz ediyoruz.

Örnek vermek gerekirse, CHP ye yerelde oy vermiş olan bir çok kişinin hatta CHP üyesi olmasına karşın yerelde yapılamayanları gördüğünde ve bölgesel hizmet milliyetçiliği noktasında ciddi sıkıntıların var olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Yerel beceriksizliklerin genel hakkında vereceği ön bilgiler bu seçimlerde oldukça belirleyici unsur olacağından eminim.

Tekirdağ’da, yerelde  CHP yi ayakta tutan en güçlü unsur, Büyükşehir Belediye Başkanının namus, güvenirlilik ve şahsi itibarından öte bir şey değil. CHP Tekirdağ ölçeyinde siyasette var olabilme veya siyasette söz sahibi olabilme adına var mı? Yerelde iktidar olan bir siyasi parti her nedense iç meseleleri ile sürekli meşgul edilirken başka bir sonuç beklenemez. CHP Tekirdağ’da yerelde de muhalefet havasında. Sürekli vaatler verilip halk beklentiye sevk edilirken bu halk tabi ki de muhasebe yapacak. vatandaş, ne dediler, ne yapamadılar  muhasebesini yapmakta haksız değil. Belediyeler diyelim ki bunu anlatmakta göstermekte zorlanıyorlar veya beceriksizler, partililer neredeler? İşte o nedenle CHP Tekirdağ’da seçmene saygısızlık ediyor.

Sopayı aday göstersen nasılsa 3 vekil garanti düşüncesindeler. Bu millete neden gidelim ki, ne anlatalım ki, yapsakta oy alıyoruz yapmasakta bu halk bize oy veriyor rahatlığındalar. Haksız da sayılmazlar.

Diğer taraftan, AK Partili üye veya sempatizan da farklı biçimde eleştiriyor. En çok vergi veren illerin başında biz varız ama yatırımlar başka illere daha fazla kaydırılıyor, Tekirdağ gerekli payı alamıyor diyerek tepki koyuyor. Oysa ki Tekirdağ’a yapılmış olan 1o katrilyonluk yatırımdan haberdar değil. Yapılan derslikler, hizmete açılan sağlık ocakları, arttırılan öğretmen kadroları, sulama kanallarına ilaveler, spor salonlarında her ilçeye birer ikişer ilave edilen salonlar, ilçe devlet hastanelerindeki doktor sayısı ve  ek üniteler, yenilenen futbol sahaları, şehirler arası yolların TEM bağlantıları gibi şeyler dolayısıyla göz ardı olabiliyor.

Vatandaş 1 Kasım seçimlerinde yatırımlar bakımından bölge milliyetçiliği ile karar verecek. Tekirdağ’da yaşayan Erzurumlu da, Karslı da, Vanlı da önce Tekirdağ diyerek, Tekirdağ bu seçimlerde ne kazanır ne kaybeder muhasebesi ile sandık başına gidecek.

Tekirdağ seçmeni metropol seçmeninden farklı beklentilerin içerisinde oy kullanacak. Yerelde yaşamakta olduğu bir çok sıkıntıların, yerelde geciken ve ulaşamadığı yatırımların muhasebesi ile oy kullanacak.

O nedenledir ki bu seçim ”cağız” ve ” yoruz” un seçimi olacak.

Tekirdağ Haber


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor