Cambazın Tam Altındayız.

Cambazın Tam Altındayız.

Cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair Meclis’e sunulan AK Parti önergesi tartışıladursun, Türkiye’nin çocuk istismarı karnesi utanç verici bir tabloyu sergiliyor.

Son on yılın blançosu rezaletin ve geri kalmışlığın ibret rakamlarını gözler önüne koymaya yetiyor.

Kaldı ki bu rakamlar devlein resmi rakamları olmakla birlikte resmi rakamlara yansımayan, yansıtılamayan tarafını varın siz düşünün.

2015 rakamları;

31 bin 337 kız ve 1483 erkek çocuğu zorla evlendirilmiş. 15 -  17 yaş aralığında 17 bin 785 kız çocuğu doğum yaparken 15 yaş altı doğum yapan kız çocuğu sayısı 244. 

Yine devletin resmi rakamlarına göre son on yılda zorla evlendirilen kız çocuğu sayısı 482 bin, erkek çocuğu sayısı ise 908.

Birçok hatta her konuda olduğu gibi toplumsal yara haline gelmiş ve çok önceleri ele alınması gereken her sosyal sorun teşkil eden konuda nasılki tersten dalan ördek örneğindeki gibiysek işte yine aynı gerçekle yüzleşiyoruz. tersten dalıyoruz. 

Sorulur ya; Biz nezaman, nasıl adam oluruz?

Ördek gibi tersten dalmayı bırakıp,  doğru öngörüler oraya koyabildiğimiz ve analitik zekalarımızı geliştirdiğimiz zaman!

unutmadan!

Bir başkasının hatalarını bahanelerimiz olarak ortaya sunmayı, kötüden örnek alarak savunma mekanizması geliştirmeyi terk ettiğimiz zaman!

Toplumsal yaralarımızı pansuman yaparak, günü kurtararak işte bu kadar olabiliyoruz.

yaşadığımız veya yaşatılan en derin üzüntüler, en çok iz bırakan ibret tabloları dahi bizi kendimize getirmeye yetmiyor.

99 depreminde mi aklımız başımıza geldi, Soma maden faciasında mı akılandıkta siyasi saçmalık sonucu gündeme gelen bu tolumsal yara aklımızı başımıza getirmeye yetecek?

Cambaza bakalım bakmasına da tam atltından izlemeyelim. Biraz karşıdan, biraz uzaktan izleyelim. Caambaz düşerse en yakınında olalım, cambazın nasıl can verdiğini yakından izleyelim merağı bizi bu hale getiriyor. şapşallığımız bu noktada zaten. Cambaz düşerse altında kalıp onunla birlikte tahtalı köye gidebilme olasılığını hiç aklımıza getirmediğimiz gibi, bizim ağzımız avel avel açıkken yanı başımızdan ayaklarımızın dibinden geçirilip götürülenlerden de bir haberiz. İyisi mi biz cambazı biraz uzaktan izleyelim. Bu cambazlardan o kadar çok var ki, sayıları belli değil ve hiç bir cambaz düşüp ölmüyor!. her ne hikmetse bir zaman sonra, görevini tamamlamasının ardından hadi bakalım çık ortaya dediklerinde hemen gergin ipin üzerinde yerini alıyor. Nasılsa hemen altında onu izlemeye meraklı bizler varız!

Gülrmisin, ağlarmısın?

AK Partili birkaç Milletvekili tarafından bu ucube haliyle verilen yasa teklifine karşı çıkan CHP nin kadın Milletvekilllerinden bir hanım vekil, 17 yaşında evlenmiş. Kendisine ait olduğu iddia edilen ve hiç bir karşı çıkış ortaya konulmayan nikah fotoğraflarında ise bu hanım Milletvekili'nin nşeli ve memnun hali kolayca görülebiliyor. Ne diyebiliriz ki, burası ironiler ülkesi.

Ama ne dedik?

Başkalarının hatalarından veya yanılgılarından yola çıkmayacağız. başkalarının yanlışları üzerinden kendi yanlışlarımızı örtmeye çalışmayacağız.

CHP li ile hatalı bir siyasi uygulamalrı hakkında konuşurken; Ama KP bunu böyle yyapmadı mı?

AK Partili ile aynı biçimde bir tartışmada ondanda aynı savunma tavrı; Ama CHP de bunu böyle yapmadı mı?

Kendi hatalarından menkul ve bunları bir başkasının yanlışına tahvil etmeden kabullenerek, tamam yanlış ama bu yanlış derhal düzeltilmeli veya düzetilecek. diyebilen bir kişi daha tanımadık

.Sadece ve sadcce . . . 

. . . Cumhurbaşkanı, kandırılmışız, aldatılmışız dedi. Hatamız var, kusurluyuz ve bu kusuru düzelteceğiz dedi. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bu sorumluluğu yerine getireceğiz dedi.

Bu samimiyeti dahi eveledik, geveledik alehte kullanmak için her şeye baş vurduk. Ama 15 Temmuz gösterdi ki kazın ayağı öyle değilmiş. 17 - 25 Aralık Cumhurbaşkanının nezninde tüm Cumhur'a yönelikmiş ve bu 15 Temmuz akşamı açıkça meydana çıkmış oldu.

Bu ucube yasa tasarısı sayesinde umalım ki, ülkemizin kanayan yarası olan bir başka konu en azından gündeme gelmiş olsun. En azından bu içler acısı duruma neşter vurulmuş olsun.

Bu yasa tasarısındaki aksak, gedik tüm noksanlar siyasi partilerin katkıları sayesinde ortak bir uzlaşıya kavuşarak kanunlaşır ve çocuklarımızın cinsel istismarına son verilmiş olunur.

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor