Biz Gerçekten Büyükşehir Olmuşuz!

Biz Gerçekten Büyükşehir Olmuşuz!

İki günden bu yana sağnak halinde yağan yağmur gösterdi ki, TESKİ tarafından yürütülen veya denetlenen alt yapı çalışmaları ve alt yapıya yapılan yatırımlar harcananlar, toprağın altına gömülen milyonlarca lira boşu boşuna heba edilmemiş.

Her zaman söylenen klasik sözlerden birisi; Alt yapıya yapılan yatırımlar gözle görülmeyen yatırımlardır.

İşte bu tür sağnak yağışlar bu sözü kaldırır ve anlamsızlaştırır.

Süleymanpaşa ve diğer ilçelerde görülen o ki, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, TESKİ milyonlarca lirayı sadece toprağın altına gömmemişler.

Yapılan yatırıma şahit olduk.

Aksayan yerler yok mu, var. Patlaklar, kaçaklar yok mu var.

Ancak bu derece yoğun ve sürekli yağışa rağmen tüm aksayan noktalara anında müdahale refleksi göstererek ekiplerin o noktalara sevkinde gösterilen başarı azımsanmıyacak boyutta karşımıza çıktı.

Aksaklıklar, taşkınlar su basmaları yaşanmadı değil. mağdur olan vatandaşlarda var.

Unutulmaması gereken en önemli ayrıntı ise çalışmaların henüz daha yapım aşammasında olması ve yer altında kazılan kısımlara gerekli işlemlerin sürdürülüyor olması.

Kısa süre öncesine kadar şehrin ana meydanında sele dönüşen yağmur suyu nedeniyle boğulma tehlikesinin yaşandığı şehrin insanları olan bizler  evlerinde sel suları nedeniyle yaşanılan can kayıplarını unutmadık.

Ne mutlu ki, birkaç caddede, bir kaç sokakta meydana gelen taşkınlara tahammül gösteremeyen beklentileri yüksek bir duruma gelmişiz.

Cadde ortasında yamur suyuna kapılan kız çocuğu çevredekiler tarafından boğulmaktan son anda kurtarıldığında; Allah korudu derken, evlerinde mahsur kalan yaşlılarımız su baskınında hayatlarını kaybettiklerinde isse; Kader, ecel diyen bizler bu gün yapımı daha tamamlanmyan, inşası devam eden alt yapı nedeniyle bir kaç cadde ve sokaktaki su taşkınına isyan eden, kabullenemeyen durumdayız. 

Bu tahammülsüzlük dahi gösteriyor ki, biz büyükşehir olma yolunda az adımlar atmamışız. Beklentilerimiz, sadece tabelallarda yazdığı kadarıyla '' BÜYÜKŞEHİR '' olarak kalmamış.

Bu aksaklıklar, bu çalışmalar kısa bir süre daha devam edecektir. mağduriyetler mi, onlarda giderilecek ve gerekli önlemler, müdahaleler yapılacak olması gerektiği haline getirilecektir.

Bu durum, iki günlük yoğun ve sürekli yağış bizelere neyi anımsatmalı biliyormuyuz?

Evin çatı onarımı, kiremit aktarımı deriz ya, işte şu anda bizim çatımız aktarılıyor. Akatarma işi devam ederken yağan yağmur en güzel tecrübedir. nerede ne eksik kalmış, nerede aksyan ağrıza var  bunları görmeye yarar. TESKİ iki gündür bu tecrübeyi yaşıyor. Son müdahaller yapılarak gerekli önlemler alınıyor.

Beklentilerimizin çıtasını bizler yükseltmediğimiz gibi beklentilerimizin çıtasını yükseltenlerin sorumluluklarının bilincinde olduklarını gözen kaçırmadan, eleştirilerimizde ve övgülerimizdeki dozajı, Sezar'ın hakkını vicdan hürriyeti içide Sezar'dan başkasının hak etmediğini bilerek ayarlamakta fayda olduğunu gözden kaçırmayalım.

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI