TBŞBB Albayrak Trafiği Düzeltti!
Dr. Nezih Okur >

TBŞBB Albayrak Trafiği Düzeltti!

6 Aralık Salı günü şehirde denetimlere çıkan başkanımız, saat 1:30 sularında, Star Medica hastanesinin kaldırımında duran bir aracı kaldırttı!

Bir yanda Tekirdağ’ın malum trafiği, öte yanda bu hassasiyet!

Gözlerim yaşardı!

Her nedense zabıtalar ve polisler bizim hastane önünü çok seviyorlar.

Bunlara başkan da eklendi.

Öğrendiğim kadarıyla belediye trafik zabıtasının bir yaptırım gücü yokmuş.

Bir toplantıda bir arkadaş “O zaman neden bir belediye trafik zabıtası var ?” diye sormuştu.

Hakikaten, neden trafik zabıtası var?

Bu çocukları mezbahada filan daha verimli çalıştıramaz mıyız?  

Vergilerimiz nereye gidiyor?

En kolay şey hastane önündeki araçları kaldırmak!

O arada  Hükümet caddesi tıkanmış, kimin umurunda.

Galiba zabıta memurları ve polisler sorumlulukları ve yetkilerini tam bilmiyorlar veya uygulamaya çekiniyorlar.

Bu arkadaşlara düzenli eğitim veriliyor mu?

İki  olayla devam edeyim.

Birinci olay: Bir gün sahil yolunda bir trafik polisi aracının arkasına düştüm. Polis aracı çakar denen kırmızı-mavı ışıklarını yakmış ağır ağır seyrediyordu. Gözlerim kamaştı. Sağa çekip aramızın açılmasını bekledim.

Bu  çakar ışıklar için, sadece acil görev sırasında kullanılır gibi, belli kurallar yok mu?

Yani bizim ambulans acil olmayan bir göreve, sesi hoş geliyor diye siren çalarak gidebilir mi?

İkinci Olay:  Amerika’daki ilk günlerimizden birinde, bir arkadaşımızı ziyarete giderken, Baltimore’da  I-95 üzerindeki Fort McHenry tünelinden geçtik. Saat gece yarısına yakındı. Arabayı karım kullanıyordu.

Tünelden çıktıktan sonra arkamızdan bir polis arabasının çakarlarını yakmış olarak geldiğini fark ettik. Aldırmadan yolumuza devam ettik. Sonra bir araba, bir araba daha katıldı, polis arabaları üç oldu. Otoyoldan çıkışı kaçırmayalım diye, yavaş ilerliyorduk polisler de bizi takip ediyordu.

Ne oluyor diye arkaya dönüp baktım. Polis sağa yanaşmamı işaret etti. Yanaştık. Onlar da durdu.  Bu arada çakarlar yanıyor, ortalık, filmlerdeki gibi,  büyük suçlu yakalama sahnelerini andırıyordu.

Bir polis ihtiyatlı bir şekilde , elinde el feneriyle arkadan yaklaştı.  Karıma  “ Ne yapıyorsunuz siz, sizi kilometrelerce takip ettik, neden durmadınız?”  diye çıkıştı. Anlaşılan biz durmayınca yardım çağırmış.

Meğerse ABD de bir polis aracı, tepe ışıklarını yakarak arkadan yaklaşınca hemen sağa çekip durmak gerekirmiş. Kural buymuş. Devriye gezerken veya beklerken çakarlar yakılmıyormuş.

Biz bu kuralı bilmediğimizi söyledik. Ehliyet, pasaport kontrolundan sonra saygıyla “Hoşgeldiniz” dedi ve bize yol bulmada yardım etti.

Bu arada suçumuz neymiş onu  öğrendik. Karım tünelde şerit değiştirmiş. Bu da kamerayla görülmüş. Sadece bizi durdurup ikaz edeceklermiş, ama biz durmamışız.

Ne bilelim, biz kibarca ışık yakmaktan ne anlarız?  Türkiye’de polis megafonla bağırır “ 59 plakalı araç sağa çek!”  Biz de çekeriz.

Kültür farkı!

 

DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
Nalan akar barbarosoğlu     2016-12-09 Medeniyetten ne kadar uzak olduğumuzu , ve daha da uzaklaşmaya gayret gösterdiğimizi gördükçe karamsarlığa kapılıyorum.. sadece Trafik değil hemen her konuda ... çok eksiğimiz var çok ..... Kaleme aldığın için teşekkürler arkadaşım...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor