2015 Bütçesi Kimlere Hayırlı Olduysa, 2016 Halka Hayırlı Olsun . . .

2015 Bütçesi Kimlere Hayırlı Olduysa, 2016 Halka Hayırlı Olsun . . .

Süleymanpaşa Belediye Meclisi ekim 2015 toplantısı  sonucunda 2016 yılı bütçesini açıkladı.

Süleymanpaşa Belediyesi’nin toplam bütçesinin 25 milyon 77 bin 500 TL’si personel giderleri, 4 milyon 36 bin 500 TL’si Sosyal Güvenlik Kurumuna devlet pirimi giderleri, 52 milyon 467 bin TL’si mal ve hizmet alım giderleri, 60 bin TL’si faiz giderleri, 3 milyon 940 bin TL’si cari transferler, 40 milyon 119 bin TL’si sermaye giderleri, 300 bin TL’si sermaye transferleri ve 14 milyon TL’si de yedek ödenek olarak belirlendi.

Süleymanpaşa Belediyesi 2016 Mali Yılı Bütçesi gider toplamı ise 140 milyon TL oldu.

Vatandaşlar 2015 bütçesinin nerelere harcandığını bilmiyorlarken 2016 bütçesi halledilmiş. 2016 da ise 14 milyon da yedek bütçe belirlenmiş. ne güzel Süleymanpaşa ama değil mi?

2015 bütçesinde bizim, burada yaşamak zorunda olanlar açısından kalem kalem görebildiklerimize bakalım mı?

Konuşan banklar, üç boyutlu kaldırım resimleri, ucube taş yontmaları, mutlu kent çay bahçeleri, faytonlar birde adına festival dedikleri ellerine yüzlerine bulaştırdıkları keşmekeşlik. hadi toplayalım bakalım kalem kalem kaç lira tutacak bu olmazsa olmaz harcamalar cetveli. Yol asfalt kaldırım sakın demeyin. ortalığı ne götürüyor ayan beyan gözler önünde.

Borçsuz ve milyonlarca liralık bütçeyle devir alınan belediyenin hesapları kitapları ortada. yani halkın görebildikleri ve halka eriştirilen biçimiyle ortada.

Kaytarma, kotarma indiregandi var demiyorum. sakın o biçimde anlaşılmasın. Ama gereksiz ve yok yere heba edilen milyonların olduğundan söz ediyorum. Elle tutulan, gözle görülen ne var? Soruyorum siz değerli dostlara, Allah aşkına elle tutabildiğiniz, gözle görebildiğiniz ne hizmet aldınız 2015 bütçesindeki trilyonlardan?

Esas merak edilmesi ve açıklanması gereken örtülü ödenek değil mi?  Örtülü ödenek demişken, Süleymanpaşa bütçesini bir tarafa bırakırsak, Süleymanpaşa’ya ara vererek bazı belediyelerde olanlardan yani kötüden örnek vererek Allah muhafaza diyelim ve tahtaya vuralım ki, bakın neler olabiliyormuş;

Karşılama, ağırlama giderleri gibi özel kalemden sarf edilenler, kültür müdürlüğü üzerinden heba edilenler. Örneğin çok yıldızlı bir otelde kimler ağırlanmış, asortik kulüplere ve asortik sporlara ne kadar katkı sunulmuş ve bunun karşılığında asortik olmayan  kişilerin asortik olmayan spor kulüplerine ne kadar yardım, katkı sunulmuş?

Süleymanpaşa Belediyesi için demesek bile, bazı belediyelerde bu gibi işlerde oluyormuş. Özel ve kimilerine göre güzelde olan kalemlerin harcamaları kalem kalem alt alta toplanıldığında, referans oldukları eşleri dostları sayesinde , onlara pas edilen bazı işler sayesinde  bütçeden önemli biçimde pay sahibi oldukları görülebiliyormuş.

Özel ve ”güzel” kalem görevlilerinin referans olduğu kimlere ne kadar işler ne bedeller karşılığında verilmiş? Bu verilen işlerden kimler faydalandırılmışlar? Girelim mi o özel ve güzel kalemlerin kredi kartı harcamalarına ne dersiniz? 2015 bütçesi bir tarafa bu bütçelerden kimler ne kadar mamalandırılmışlar?  Sosyal medya hesaplarını kapatanlar şimdi de kredi kartlarını iptal ederler. Ama olsun bizdekiler yeter. Nasılsa şimdiye kadar olanlar kayıt altındadır bir yerlerde.

Süleymanpaşa’da asla böyle olumsuz örneklere rastlanamayacağından emin olarak derin bir ohh çekmek hakkımız.

Biz yine dönelim Süleymanpaşa Belediyesinin 2016 bütçesine. Ama daha 2015 ten bir hayır görememişken 2016 hakkında ne diyebiliriz ki?

Hayırlısı olsun diyelim. Başka ne diyebiliriz.

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI