Milyon Dolar Uğruna

Milyon Dolar Uğruna

Milyon dolarlara sahip olma adına üç kuruş ücrete mecbur tutulan binler, on binlerce insanın canı, can güvenliği, gelecek hayalleri ile her gün oynayan, onların umutlarına kan doğramayı göze alan para babalarının, sermayedarların arkaasında duran siyasiler ve bürokratlar sizlere sesleniyorum! Her kimseniz, hangilerinizseniz bu kirli oyunun arkasında duararak, on binlerce insanın yaşamları uğruna olası facialara davet çıkartanların değil. Sorumlu olduğunuz halkın, vatandaşın yanında yer alın.

Tekirdağ il sınırları içinde yer alan ve büyük bir bölümü hala daha ruhsatsız olarak çalışmaya devam eden yüzlerce belkide sayıları bine erişmiş fabrika var.

Hiç kimse servet düşmanı değil! Bu fabrikaların ülke ekonomisine katkıları çok büyük. Ancak ne var ki bir çoğu neden ruhsatsız çalışıyorlar? İşin annlaşılamayan kısmıı zaten burası.

Ruhsat başvurusunda bulunmamış bir çok fabrika varken, ruhsat alamayanlar yüzlerce. Hiç bir kaydı kuydu bulunmadan, yüzlerce, binlerce işçi çalıştıran bu fabrikalar bu güne dek yani Tekirdağ'ın Büyükşehir statüsüne alınmasına kadar geçen sürede istedikleri gibi çalışmışlar. Ne arayan olmuş nede soran! Sınırları içinde yer aldıkları belde belediyelerinin boya badanalarını bir kaç eften püften gereksinimlerini karşılamışlar işler ahbap çavuş ilişkisi içinde bu güne dek sürmüş gitmiş.

geçen ay yine benzer bir yazıyla yetkilileri uyarmış hatta yetkilileri göreve davet etmiş yetkilerini etkiye dönüştürmelerini talep etmiştim. hangi sııfatlla mı? Kamu adına tabiki! Diğer bir değişle; ARABA DEVRİLMEDEN YOLU GÖSTERMEYİ KAMU ADINA GÖREV YAPTIĞIMIZ İÇİN GÖREV ADLEDEREK.

Bu konuda Büyükşehir belediesi yetkili kurumları görevlerini eksiksiz yerine getiriyor. Bundan eminim. Daha önceki yazımı yazmadan önce bu konuda kapsamlı bir araştırm yapmıştım. Ardından geçen süre içinde Büyükşehir Belediyesinin bir noktadan sonra yetki bakımından elinin kolunun bağlı kaldığını görüyorsunuz. Eminim  Belediyeye bu konuda yukarlardan telkinler, ricalar hatta ve hatta baskılar geliyor. Ruhsatsız fabrikaların sahipleri ilişkileri, tanışıklıkları olan siyasileri bu konuda harakete geeçmeleri ve Belediye üzerinde varsa! nüfuslarını kullanmalarını talep ediyor olabilirler. Ancak Büyükşehir bu konuda son derece duyarlı davranıyor. Ruhsatsız çalışan, çalışmaya devam eden ve gerekli yasal prosedürleri yerine getirmeyen hiç bir fabrikaya göz yummuyor. İltimas geçmiyor.  Kısacası Büyükşehir belediyesi yasal yetkilerini sonuna kadar kullanıyor.

Bu ruhsatsız fabrikalar neden ruhsatsız çalşıyorlar?

Bir çoğu imar yasasına aykırı yapılardan ve aynı zamanda iş güvenliği açısından gerekli önlemleri alma adına hiç bir gerekli şartı tam manasıyla yerine getirmemiş olmalarından dolayı ruhsat alamıyorlar.

Binlerce işçi çallıştıran fabrika, milyonlarca dolarlık yatırıma rağmen bir kaç yüz bin liralık harcamayı yapmadan, her vardiyada beş yüz hatta bin işçi çalıştırmaya bu şekilde devam ediyor. 

Her gün binlerce emekçi pimi çekilmiş bomba ellerinde vardiyalarına başlarlarken her an can kaybı tehlikesi altında olduklarının farkında değiller!

Ya sendikalar, sendika temsilcileri nerelerdeler? Ara ki bulasın! Sendikalar bu tehlikenin farkında mı ddeğiller? 

Büyükşehir Belediyesi gerekli yasal her tür işlemi yerine getirirken sonrasında yasal boyuta erdirilmiş kısmı olan süreç geciktirilmeden, bürokratik süreye maruz bırakılmadan bu işlemlerin yerine getirilmesi gereği çok açık biimde ortada.

Daha mı? 

Bu nüfuzlu patronlar siyasilerden kendilerine destek bulamamalılar! Nüfuzlu kişiler adına Valilikler aranamamalı, aranmamalı! On milyon Dolar yatırım yapılan bir fabrikaya yüz bin dolar harcanarak iş güvenliği iiçin gerekli önlemlere bütçe ayrılmalı. Bu bütçeler ayrılmıyorsa, can güvenliği tedbirleri sağlanmıyorsa o fabtikaların üretim yapmalarına izin verilmemeli. Bu yasal tedbirleri almayan patronlar adına siyasetçiler bürokratlardan ricacı olmamalı olamamalılar.

TEKİRDAĞ, SOMA FACİASINA BENZER BİR FACİAYA EV SAHİPLİĞİ YAPMAMALI. YETKİLİLER BUNA DAVET ÇIKARTAN PATRONLARA GÖZ YUMMAMALILAR!

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor