Gençlere İş-II
Dr. Nezih Okur >

Gençlere İş-II

Bir zamanlar CHP  İl Başkanlığı  işçi bulma bürosu gibiydi.  

Partinin yeni üyeleri  Nurcan hanıma CV lerini  bırakıp giderler; daha kıdemli üyeler  il başkanından özel görüşme isteyip  dileklerini iletirlerdi.

İlçe başkanları filan  “Ekrem Eşkinat’la konuştum,  10  kişi alacakmış,  ama bize sormadan almayacak” gibi çoook  yaratıcı çözümler bulup  bize anlatırlardı.

Haksızlık etmeyelim, işsizlik sorunu zor bir konu.

Demek istediğim, sadece CV toplayıp belediyelere yüklenmek yeterli değil.

Gençlerin  işsizliği  Avrupa ülkelerinde bile önemli  bir sorun.

Trakya Kalkınma Ajansı bu konuya,TrakyaKAriyer başlıklı, kapsamlı bir proje ile yaklaşıyor.

www.tekirdagnethaber.com sitesinde yayınlanan bir habere  göre TrakyaKAriyer,  başlıca aşağıdaki faaliyetleri yürütecek:
 

Strateji Geliştirme: Trakya bölgesinde 7000 kişilik anket çalışması ve çok sayıda odak grup toplantısı vb. metotlarla Bölge İşgücü Piyasası Analizi, Bölge İnsan Kaynaklarının Gelişimi Stratejik Planı, Üniversiteler için eylem planları hazırlanacak ve kamuoyu bilgilendirilecek. 
 

Web Tabanlı Kariyer Yönetimi Yazılım & Portal: Kariyer merkezi modeline uygun olarak yazılım geliştirilecek. Bu sayede üniversiteler, öğrenciler, kariyer danışmanları, işverenler ve diğer paydaşlar ortak bilgilere erişebilecek, bilgi paylaşabilecek, veri toplanacak, anketler yapılacak. Öğrencilerin kariyer gelişimi için önemli olan bilgilendirme, iş ve staj ilanları, haberler, aktiviteler, kariyer danışmanlarından randevu alımları da bu portal aracılığı ile yapılacak. Portal, engellilerin de kullanabileceği şekilde tasarlanırken, aynı zamanda kiosk ve mobil cihazlar üzerinden de ulaşılır olacak.
 

Hedef Grup İhtiyaç Analizi: Öğrenciler ve işverenlerle 1350 kişilik anket çalışması, derinlemesine görüşmeler ve odak grup toplantıları sonucunda Kariyer Merkezleri tarafından verilecek hizmetlerle ilgili ihtiyaç analizi yapılacak.
 

Model Kariyer Merkezi: Üç üniversitedeki Kariyer Merkezleri için uluslararası sertifikasyona hazır iş planı, iş akış şeması, rehberlik hizmetleri kitapçığı gibi teknik dokümanlar hazırlanacak. 
İşletmelere Bilgilendirme Ziyaretleri: 720 işletme ziyaret edilerek kariyer portalı tanıtılacak. En az 200 işletmenin sisteme kaydedilmesi ve 25 işletmeyle işbirliği için iyi niyet anlaşmasının imzalanması sağlanacak. 
 

İşletmelere Günübirlik Çalışma Ziyaretleri: Toplam 1620 öğrencinin faydalanacağı şekilde farklı sektörlerden 36 şirkete 3’er kez günübirlik çalışma ziyaretleri düzenlenecek. 
 

İletişim Gönüllüleri ve Akran Danışmanlarının Eğitimi: Kariyer merkezlerinin tanıtımını yaparak iş dünyası ile ilişki kurulmasında da kolaylaştırıcı rol oynayacak iletişim gönüllüleri, Ticaret Sanayi Odalarındaki sektör komite temsilcileri, işletmelerin insan kaynakları yöneticileri ve üniversitelerdeki öğrenci danışmanlarının arasından seçilerek bilgilendirilecek. Ayrıca üç üniversiteden akran danışmanları belirlenerek öğrencilere de akranlarına temel yönlendirme ile rehberlik etmeleri için eğitim verilecek.
 

Mezun Buluşmaları: Mezunlara ulaşmak ve kariyer merkezlerini tanıtmak üzere üç üniversitede mezunlar buluşması organize edilecek.
 

Öğrenciler İçin Eğitim ve Atölye Çalışmaları: Proje döngüsü yönetimi, girişimcilik, iş arama teknikleri, özgeçmiş hazırlama, deneme mülakatları, Avrupa gönüllülük hizmeti, gençlik projeleri vb. alanlarda çok sayıda eğitim ve atölye çalışması yapılacak.
 

Öğrencilerle Rehberlik Görüşmeleri: En az 2000 öğrenciye rehberlik hizmeti
verilecek ve 800 öğrenci staja yerleştirilecek.
 

Trakya İstihdam Fuarı: İş arayanlar ve işverenleri bir araya getirmek üzere 3 gün süre sürecek olan ve atölye çalışmalarının da yer aldığı bölge istihdam fuarı organize edilecek.

(https://www.tekirdagnethaber.com/gencler-trakyakariyer-projesi-ile-is-dunyasina-atilacak-21376/)


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor