Türkiye Pembe Panjurlu Bir Ülke Değil. Pembe Gözlüklerin Ardından Yönetilemez . .

Türkiye Pembe Panjurlu Bir Ülke Değil. Pembe Gözlüklerin Ardından Yönetilemez . .

Türkiye’yi yönetmek yoğun trafikte araç kullanmaya benzer. Direksiyon başında, kendi aracınızın hakimiyetini sağlamak ayrı, arkadan gelen araçları dikiz aynasından kontrol etmek ayrı, yan aynalardan sağınızdan solunuzdan gelenleri kontrol etmek zorunluluğunuz ayrı, yaya trafiğini gözlemlemeniz ayrı bir dikkat gerektirir. Diğer yandan da aracınızın içindeki canları size emanet yol arkadaşlarınızın huzurlu seyahat etmelerini sağlamanız hepsinden önemlidir. Kullandığınız aracın kontrol panelindeki göstergeleri sürekli takip edersiniz. Yol, yolcu ve araç güvenliği size emanettir.

Bu kadar basit olmasa bile ülke yönetmek işte bütün bu benzerlikleri içerir. He ki o ülke Türkiye gibi trafiği son derece yoğun ve jeopolitiği yönünden çok önemli unsurlar içeren bir konumdaysa işiniz çoktan da çok güçtür.

Türkiyeyi yönetmek, Türkiyeyi yöneten veya yönetenler kim veya kimler?

Siyasetçiler mi?

Türkiyeyi yönetenler kesinlikle siyasetçi değil. Seçimlerde oyların büyük çoğunluğunu alanlar, mecliste vekiller mi? iktidarı ile muhalefeti ile siyasi partiler mi Türkiyeyi yönetiyor?

550 Milletvekilinin 50 si işin başındadırlar. geriye 500 kalıyor. Bunların da 50 si ilk 50 ye yardım ederler. Ne kaldı? 450 Milletvekili kalıyor geride. İşte bu 450 nin de diyelim ki 200 tanesi iktidara mensup olsunlar, kendi seçim bölgelerine yol, okul memur tayini gibi işlerle haşır neşir olurlar. Geride 150 Milletvekili kalır. Muhalefetin Milletvekilleri. Siyasette muhalefetin Milletvekili olacağınıza iktidarın mahalle delegesi olun daha faydalı olursunuz. Tabi vatan millet adına siyaset yapıyorsanız. Yoksa adınız Milletvekilidir başka da sizi Ankara’da hiç bir bürokrat, hiç bir kamu görevlisi umursamaz. Yakanızda rozetle dolaşır durur, kendi teşkilatlarınızda sayın Milletvekilim cakası satarsınız o kadar.

İşte Türkiye’nin parlamento gerçeği bu kadar basit ve nettir.

O zaman Türkiyeyi kim, kimler yönetir?

Bürokratlar yönetir. İktidarın göreve atadığı bürokratlar yönetirler. Müsteşardan başlayarak, kaymakama hatta bir ilin bilmem ne müdürüne kadar inen sinsilede, o bünyede görev yapan bürokratlar yönetirler. İnanın veya inanmayın bu tam da böyledir. Bürokratı atayan kim? Siyasetçi. Tamam ama siyasetçi kim?

Siyasetçi sen, ben,o,biz. Girdik bir partiye üye olduk, yönetici olduk, başkan olduk, belediye başkanı olduk, Milletvekili  olduk partimiz birinci parti oldu iktidar milletvekili olduk. Genel başkanın gözüne girdik bakan olduk. Haydi buyurun bakalım. geldik bakanlık koltuğuna oturduk. haydi her birimiz düşünelim. Bakanız ve istediğiniz bir bakanlığı seçin ve olun. Başlayın bakalım icraatınıza. Çekinmeyin başlayın. İlk yapacağınız iş bürokratlarınızdan brifing almak olacak. Tamam işte ondan sonra başlayacak esas hengame. Bakanlığınızın en üst düzey bürokratları ne derlerse aksini yapmak gibi bir şansınızın olabileceğini sakın düşünmeyin. Bütçeniz belli ve sizden talep edilen, beklenilen yatırımlarınız bütçenizin fersah fersah üzerinde. Başlayın bakalım icratlarınıza.

Yani kısacası Türkiyeyi yönetmek bir yana Türkiye gibi bir ülkede mahalle muhtarlığı bile olsanız işiniz çok zor.

Romantizmle Türkiyeyi yönetmek bekara karı boşamaktan da kolaydır. Nasıl ki hiç iktidar olamamış bir siyasi parti cart cart vaat sıralar ama biliyordur ki vaatlerinin birini bile gerçekleştirmesi neredeyse imkansızdır. Yinede vaat eder. Aslında iktidarın ateşten gömlek olduğunu çok iyi bilir ve muhalefette kalmaya, muhalefette olup hazine yardımları sayesinde gününü gün etmeye, oturduğu yerde iktidara verip veriştirmeye bayılır. Bu tip muhalefetler deve kuşlarına benzerler. Yük taşı gel biraz şu yüke omuz ver dersiniz, ben kuşum der. O zaman hadi uç bakalım dediğinizde de ben deveyim der. Sorumlulukları bilir, güçlüklerin farkındadır ama cart cart oturduğu yerden sallar da sallar. nasılsa o ateşten gömleği sittin sene  giyemeyeceğinin farkındadır.

Türkiye romantizmle yönetilmeyecek kadar gerçekliklerle ağzına kadar dolu bir ülkedir.

Siyasetçiden bir öğretmenin tayini talep edilir. Basittir değil mi, nedir ki buradan alıp oraya vereceksiniz.  Hiçte öyle değil. Bir tek öğretmenin yerini değiştirmek için en az 50 öğretmenin yerinden kaydırılması gerekir. Kar kış kıyamet 50 öğretmenin eş durumları çocuklarının okul durumları daha bir sürü bir sürü şey hadi size göre çok basit olan bir öğretmen tayinini yapın bakalım. Girin bu vebalin altına. Siyasetçinin işi tayin mi yapmak? Ama ne yapsın Milletvekillerinden talep edilenlerin yarısı tayindir yarısı da iş talepleridir. Bu gün siyasetçiyi en sıkı eleştiren birisi yarın kızının tayini için o siyasetçinin kapısında ne taklalar atar bir görseniz.

Esas her zaman duyduğumuz, dış güçler ve onların iç uzantıları söylemi vardır ya, işte o dış güçler; ABD, Almanya, Fransa, İngiltere başta olmak üzere Rusya ve İsrail bunların ardından gelen diğerleri. Orta doğu coğrafyasında çıkarları olan tüm ülkeler işte dış güçler bunlar. İç uzantıları mı, onlarda küresel sermaye çevreleriyle servetlerine servet katanlar.  Basında, sanayide, enrjide, yer altı kaynaklarının çıkartılmasında ve pazarlanmasında söz sahibi olma savaşı veren sayıları 50 kadar sözde aileler. Bunlar da o dış güçlerin yerli iş birlikçileridirler. İktidar partisinde ve muhalefet partilerinde nereden baksanız genel başkan yardımcısı ve bakan düzeyinde üçer beşer adamları mutlaka vardır. Yukarıda yazdığım öğretmen tayini senin için ne kadar önemliyse bilmem neredeki altın madenini işletmeye almak oradan altın çıkartmak ve dünyaya bunu pazarlamakta onun için o kadar önemlidir. garibim hasan amca kızının tayini için Milletvekili kapısında medet beklerken o ağabeyler genel başkan yardımcısı veya bakanın karşısında purolarını yakıp aperatiflerini yudumlarlar.

Kolay değildir Türkiyeyi yönetmek.

O nedenle romantizmin peşinde pembe panjurları olan bir Türkiye hayalinden uzak durup, bulunduğu konum itibarı ile tüm gerçekliğini göz ardı etmeden yorumlayarak yol göstermek gerekir.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor