Çerkezköy, Tekirdağ, Trakya TERMİK SANTRAL İSTEMİYOR !!!

Çerkezköy, Tekirdağ, Trakya TERMİK SANTRAL İSTEMİYOR !!!

Çerkezköy Termik Santral   İ S T E M İ Y O R!

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Çerkezköy'de Termik Santral Kurmak için attığı  yanlış adıma yenilerini eklemeye devam ediyor. 

Kapalı kapıllar ardında yapılan sözde bilgilendirme toplantılarında sen ben ve bizim oğlanlar anlayışıyla, dört yapraktan oluşan ''kıytırık'' broşürler ve o broşürlerin içinde kaynağı belli olmayan ikna cümleleri ve yine kaynağı araştırılmaya muhtaç ''sözdde'' bilgilerle insanlar ölüm solumaya ikna edilemez.

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay geçtiğimiz hafta ARMONİ FM de benim programımın konuğu oldu. Termik santral konusunda son derece duyarlı olan Vahap Akay; ÇERKEZKÖY VE ÇEVRESİNDE YAŞAYAN HERKESİ SOLUDUKKLARI TEMİZ HAVAYA SAHİP ÇIKMAYA DAVET ETTİ!

Bakanlık tarafından hazırlatılan 4 sayfalıık broşürde yer verilen ''sözde'' bilgiler, ''sözde'' aydınlatma notlarıarasında yer alanlara bakıldığında okuyanı aydınlatmaktan öte neredeyse acizlikler sıralaması yapılmış! 

EVDE YAKILAN SOBANIN GAZLARININ HAVAYI TERMİK SANTRALDEN DAHA ÇOK KİRLETTİĞİNİ, PLANSIZ YAPILAN MADENCİLİĞİN HAVA VE ÇEVRE KİRLİLİĞİNE NEDEN OLDUĞUNU, ANIZ YAKMANINN HAVA KİRLİLİĞİNE NEDEN OLDUĞUNU VE TOPRAĞA ZARAR VERDİĞİNİ, YANLIŞ TARIM İLACI KULLANMANIN TOPRAĞA, YERALTI VE YERÜSTÜ VERDİĞİ ZARARI, gibi gibi konuları BİLİYORMUSUNUZ?  Diye vatandaşa sorular soruluyor....

...  Sen  DEVLETSİN. Sen DEVLET olarak bunları bile bile neden önlemlerini almakta aciz kalıyorsun, bu acizliğinin bedelini neden TERMİK SANTRAL KURMAK ADINA ödetiyormuşçasına, halkı kendi önlemini alamadıklarınla korkutuyorsun. Sıtmayı gösterip vereme ikna etmeye çalışıyorsun?

20 bin kişiye iş imkanı doğacakmış. Çerkezköy'de kurulacak termik santral kendi çevresinde 500 bin, yakın ve uzak çevresiyle en az bir milyon insanın bugün ve yarın diye ayırmadan yaşamlarını tehlikeye atacaktır.

Kömürden elektrik üretimi hakkında da bilgilere yer verilen o 4 sayfalık broşürün içinde, Çin, Almanya ve ABD den rakamlarla örnekler verilmiş. Çin %75, Almanya %45 ve ABD %35 oranında elektrik üretimlerini bu yolla elde ediyrlarken Türkiye'de bu oran '' MAALESEF '' % 12,5 muş. Demek oluyor ki, Türkiye bu ülkelerden çok daha akıllıymış(!) Bu konunun şakaya gelir tarafı yok. Hem öyle olsa bile, Çerkesköy ve interlandında yer alan kömür işletmelerinde bu santrali çalıştırabilecek vasıflardaki kömür kalitesi nerede var? Birde bakanlık tarafından eklenen ibare ile bilmem kaç oranında ithal kömür kullanılabilme şartı ilave edilen bir husus var ki esas zurnanın zırt değil cart dediği yer orası. ..

... ÇERKEZKÖY'E KURULACAK TERMİK SANTRALDE İTHAL KÖMÜR KULLANILACAK.  Bunun lami cimi yok. mesele bu kadar basit!

Belediye Başkanı Vahap Akay ve Tekirdağ Büyükçehir Belediyesi bu konunun yakın takipçileri. Tekirdağlı olan ne kadar duyarlılık sahibi ve eli kalem tutan, statüsü yönünden yaptırım sahibi olan, ağzında dili dönen gazetecesinden, iş adamına, hukukçusundan doktoruna, sanatçısından çiftçisine, öğretmeninden işporta tezgahı açan vatandaşına kadar toplumun her kesimi duyarlılık ve karşı duruş sergilemek zorundadır. 

Yasal imkanlar ve hukuk son noktasına kadar değerlendirilmeli ve başvurular aralıksız devam ettirilmeli, toplum bu yönde gerçek bilgilerle donatılmalııdır. Siyasi mekanizmalar yerel bazlı harekete geçirilmeli, Çerkazköy'de havayı soluyan ayırmısız herkes buna destek vermelidir. İktidar ve muhalefet, yerelde veya genelde milletin vekilleri elele vererek bu konuyu taşıyabildikleri en yüksek platrforma ve iradeye kadar sırtlanmalıdırlar.

Bakanlık tarafından hazırlanan'' 4 '' sayfalık broşürde şöyle bir ifadeye yer verilmiş.  YERLİ KÖMÜRÜN BÖLGEYE KAZANDIRILMASIYLA 3 MİLYAR TL TRAKYA'YA KALACAKTIR.  

Buna karşılık Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay çok daha basit bir öneri getirdi. Tekirdağ başta olmak üzere Trakya'da üretim yapan kuruluşların vergi dairelerinin tamamı İstanbul'da vergi oranlarından eld edilen pay İstanbul'a yarıyor. Bu oranların Tekirdağ'a ve Trakya'ya kaydırılmasını sağlayalım. Akla gelen her unsur siyasi ve STK lar olmak üzere bunun için iktidarı ile muhalefeti ile kolları sıvayalım bir yasal düzenleme için uğraş verelim. diyen bu düşünceyi, bu teklifi harekete geçirelim. Trakya'ya mali kaynak aktarımlarının başında ve en önem arz eden Vahap Akay'ın bu önerisidir! Haydi sıvayalım kolları. Ordan, burdan allama pullama iknaya gerek yok. Alın size kaynağın babası!

Öyle göz korkutmayla, olmadı göz boyamayla, devet kendi yaptırım kusurları sayesinde toplumu ikna etmeye kalkışmamalı.

Kısacası; 

ÇERKEZKÖY, TEKİRDAĞ VE DOLAYISIYLA TRAKYA TERMİK SANTRAL İSTEMİYOR!

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI