Ülkenin Yarısı Geri Zekalı mı ?

Ülkenin Yarısı Geri Zekalı mı ?

Tamam,

ülkenin yarısı geri zekalı, yarısı koyun, yarısı saf.

Diğer yarısı ne?

O yarısı, bu yarısı demeyelim de, hangi yarısından söz edelim?

Şöyle desek olur mu ?

Ülkenin yarısı iktidar diğer yarısı kıdemli muhalefet veya muhalefete mahkum diyelim mi?

Hadi onuda bir yana bırakalım.

Diğer yarısı için; En başında yanlış anladığının farkında olmadan sürekli yanlış anlamaya devam eden yarısı diyebiliriz. Öbür dünyada yaşam var mı? Bu soruyu soran, acaba bu dünyada yaşamın neresinde? Bu dünyadaki yaşamın içinde mi de öbür dünyayı merak ediyor. Siyasette de aynı durum söz konusu. İktidar olmaya niyeti olmayan idareciler kendi kitlelerine iktidar hevesi verememişken iktidar olanı eleştirmeyi özendiriyorlar. Önce siz kendinizi bir sorgulayın bakalım. Ülkenin geri zekalı kısmına kimin ait olduğunu anlayabilmek işte o zaman daha net anlaşılacaktır.

Siyasi partilerin yöneticileri ve siyasetçiler cevapları ezberlerse hep aynı cevapları vermeye hazırlarsa, yıllardır aynı cevaplarla halkın karşısına çıkıyorlar ama halk soruları sürekli değiştiriyorsa ve siyasetçi de bunun farkına varamıyorsa suç kimin? Geri zekalı olan kim? Aynı cevaplarla o siyasetçilerin söylemlerine kayıtsız şartsız uyarak, kendi tenceresinin içinde ne var ne yok bilmeden, başkasının tenceresinin dibinin karasıyla uğraşan mı akıllı?

Aslında,

Ülkenin yarısı bir tarafa, % 26 lık kesimi çok romantik ve iyi niyetli. Bu % 26 nın da nereden baksak % 20 lik kısmı vatan sever, iyi niyetli kesim.Asla geri zekalı, koyun falan değiller. Ya iyi niyetlerinden ya da el mahkum misali ses çıkartmıyorlar. Aynı cevapları duymaktan usanıp bıkmış olsalar da, Galatasaray’ın  Fenerbahçe stadında galibiyet umduğu gibi hadi bu sefer umuduyla yollarında devam eden iyi niyetli azınlık.

Ülkenin en büyük şansı da bu zaten.

%50 yi çıkarttığınızda geri kalan %76 nın da % 26 lık iyi niyetlilerinden sonra geride kalanların yüzdesi 24. Onlarında yarısı diğer 26 ya yakın durduğunda % 62 lik bir geri zekalılar güruhuna karşı % 38 lik iyi niyetliler kalıyor. Yanlış mı? Bizden olmayan geri zekalı ya.

Diğer tencereye dibin kara hatta kapkara demeden önce neden kendi dibimize bakmayız ki?

Bizde ne var? Neremizde eksik. neremizde artık bir yer var? O tamam onun dibi kapkara da bizim dibimiz ne alemde acaba? Yoksa, kişi karşısındakini kendi gibi mi bilir?

Maçın ardından rakibi değerlendiren, rakibin eksiğini gediğini, oyun düzenini eleştiren ama kendi oyun düzeninden, kendi taktiğinden hiç söz etmeyen bir teknik adam gördünüz mü? Göremezsiniz. Herkes kendi hatalarını, kendi eksiklerini görmek zorundadır ve onları gidererek bir sonraki maça hazırlanmak zorundadır. Buna rağmen sürekli karşındakinin hataları üzerine geliştirdiğin düzen işte bir gün gelir seni rencide eder. Taraftarlarına anlatacak bahanen tükenir. Yeni baştan yeni teknik adam arayışına girişmek zorunda, bunu gündeme getirmek zorunda kalırsın. Olmadı, sana her maç gol atan, seni yenen sahadan silen rakibin taraftarlarını da geri zekalılıkla suçlarsın.

Gerçeği kabul etmek zordur.

Sürekli üzülmemek için gerçeği kabullenmek gerekir. Tercih edelim mi?

Sevinmek mi yoksa üzülmemek mi istersiniz?

O zaman; Gerçeği kabul edeceğiz. Önce kendi gerçeğimizi görerek kabul ederek aksak, kederli taraflarını onarmaya bakacağız. Başkasının gerçekleri yüzünden, onların varsa aksak yönleri üzerinden onarmıyorlar diye onları geri zekalı ilan etmeyeceğiz. Kendi aksağımızı tamir edemiyorsak kendimize biz geri zekalımıyız diye soracağız.

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor