Sözcü'nün MANŞETİNİ Neden Hürriyet attı . . .

Sözcü'nün MANŞETİNİ Neden Hürriyet attı . . .

Toplum mühendisliği iş başında. Yine kolları sıvamışlar işe koyulmuş görünüyorlar. Bu VARAN1 düzeyinde bir kaç puan artışı veya bir başka açıdan nabız yoklama girişimiydi. 

Türk halkının aklı ve algılarıyla o kadar sık ve dozajı yüksek oynanıyor ki, it iziyle at izini birbirinden ayırmak neredeyse imkansız hale geliyor. Bir gün bir atak geliyor ve karşılığını bir biçimde toplumun katmanlarından alabiliyorken hemen ertesi gün kendinizi  başka düzeyde kurgulanmış toplumsal algıyı titretecek tezgahın içinde buluyorsunuz.

KARARGAH RAHATSIZ ''MIŞ''... Bu HÜRRİYET'in MANŞETİNDEN giriliyor.

SÖZCÜ GAZETESİNİN atabileceği türden bu MANŞETİ neden HÜRRİYET attı, ''attırıldı''

Hürriyet manşetibi atmış. Bu manşetin içeriği ve tesiri, DELİNİN  kuyuya attığı taşı çıkartma meselesi değildir. İş o kadar kolay değil. Verilen direktif bu sefer ve her zman olduğu gibi MANŞETTEN duyuruldu. O kadar kesin ve net.Manşetin altındaki imza çok dikkat çekici! 

Referandum öncesi araştırma şirketlerinin tamamının üzerinde uzlaştıkları nokta, KARARSIZ %20 var! EVET veya HAYIR olarak kemikleşmiş oranın dıında kkalan bu %20 lik dilim işte esas hedef kitle bu. Çalışmalar bu kitlenin üzerinde yoğunlaşıyor. EVETÇİYİ HAYORCI, HAYIRCIYI DA EVETÇİ YAPAMAZSINIZ.

Bu'' KARARGAH RAHATSIZ '' manşeti kararsız olan bu %20 üzerinde nasıl bir etki doğurdmuş olabilir? Asıl mesele bu olmalı. Hedef buysa, haliyle bu kitle üzerindeki etkisi ölçülmeli ...

,,, Görüşüm sorulsa  kararsız %20 üzerinde bu manşetin en az %2 EVET yönünde etkisi olmuştur diyebilirim. Bunu sakın ola Cumhhurbaşkanı'na veya AK Partiye veya o  evetçi kesimin işi yönünde, o cebahın siyasi girişimi olarak algılamayın! Bu bir başka kesimin ön görüsüdür. Gerçek ve olması gereken DERİN tarafların AKLIDIR bu! 

Ben sıklıkla Türk okuyucusuna önemşli bir tavsiyede bulunuurum; Okuduğunuz gazete haberlerini, izlediğiniz TV haberlerini, izlediğiniz siyasi tartışmaları ZAMAN ZAMAN MAKSATLI  VE KESİNLİKLE TERSSİNDEN OKUYUN VE YORUMLATIN! Bu manşetin ardından neden muhalefetin ağzını bu konuda bıçak açmıyor, neden suskun? oysa ki bu manşetin üzerine en çok söz alması gereken muhalefet olmalıydı. Parlamenter düzene müdehale niteliği taşımıyor mu bu manşetin içeriği? Nerde MUHALEFET...

Görünein, bilinenin ve el altından yapılarak uygulanan planın bir parçası olan bu MANŞETİ tersinden değerlendirmek gerekiyor! ... Hedef kitle olan % 20 lik kesim hedefte. Çalışmalar ve yönlendirmeler bu kararsız kitleye yönelik. EVET ve HAYIR diyenlerin, diyebilenlerin ötesinde kalan bir kesim var ki belirsiz! ... ancak bu belirsiz kesimi hedefine oturtmuş olan onlar kadar belirsiz bir el hatta bir kaç el bu kitleyi saflarında biriktirmeye çalışıyorlar. Bilinen aktörlerin ve faktörlerin çok dışındaki kesimden söz ediyoruz. 

Ban referandum yüzde tahminimi soruyorlar. Bu güne dek afaki yanıılmışlığımız olmadığını bilen dostlarımız soruyorlar; EVET mi, HAYIR mı ve yüzde kaç EVET? Soranların büyük bir bölümü HAYIR oyu kullanacaklarını beyan edenler. Enteresan olan yanı; HAYIR  diyorum demesine rağmen sorui biçimleri ...

... YÜZDE KAÇ EVET OLUR? Hayırcı arkadaşım sen kendi kafanda işi biritmişsin zaten! dediğim zman da bana sadece meraklı bakışlarla, nasıl yani diyor. Nasılı var mı, yüzde kaçla EVET çıkar dediğinde iş zaten bitmiş!

Bu arada Kemal Kılıçdaroğlu'nu hala anlamış değilim.

Mecliste oylama sırasında, yerinden kalakrak HAYIR oyu kullanmadığı halde vatandaştan HAYIR demelerini isteyebilmesine şaşırıyorum. O zaman da yazmıştım... Genel başkan olarak değil, İzmir Milletvekili olarak HAYIR demedi!

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor