DEMOKRASİYİ ARZULAMAK MI, DEMOKRAT OLABİLMEK Mİ?
Hasan Soner Kırkuşu >

DEMOKRASİYİ ARZULAMAK MI, DEMOKRAT OLABİLMEK Mİ?

Hangisi ?

Yıllar öncesinden verilmiş bir kararımız var ve bunu Anayasamızda da ifade ediyoruz.  Anayasamızın ‘Başlangıç’ bölümünde de belirtildiği üzere “…demokrasiye âşık Türk evlatları…” olarak Genel Esaslarda tarif edilen ve 2.maddede “…demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti”  şeklinde yerini ve ifadesini bulan Cumhuriyetimizin niteliklerinde de bu istek ve arzumuz açık ve net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

177 maddeden oluşan 1982 tarihli Anayasamızda 8 defa demokrasi, 6 defa ise demokratik kelimesi kullanılmış. Bu sayıları yeterli görürsünüz görmezsiniz ancak bir niyet olduğu ortada.

Demokrasi, topluluk halinde yaşayan insanların hak, hukuk ve adalet çerçevesi içinde birbirlerine saygıyla yaklaşmasıdır ve davranmasıdır kısaca. Bu öylesine geniş bir çerçevedir ki günlük yaşamımız içindeki en basit sosyal ilişkilerimizden tutun da vatandaşın devlet ile devletin ise vatandaş ile olan ilişkilerini de kapsamaktadır.

Bu çerçeveden yaklaşıldığında demokrasiyi özümsemiş  gerçek demokrat olabilmek zor mudur, zor bir iş midir? Yıllar öncesinden hatırlıyorum buna benzer bir ifadeyi rahmetli Adnan Kahveci’den de duymuştum. Şöyle ki, “Demokrasi zor şeydir, demokrat olmak dünyanın en zor şeyidir”. Hakikaten de öyle demokrat oldum demekle demokrat olunmuyor, demokrasiyi özümsemiş biri olmuyorsunuz elbette ancak imkânsız da değil. Dönüp millî tarihimize bakıldığında demokrasi uğruna yapılanları, yakın zamana kadar yaptıklarımızı görünce imkânsız olamayacağı aşikâr.

Demokrat olabilmek için öncelikli olarak demokrasi özlemiyle yanıp tutuşmak gerekiyor.  Niyet önemlidir anlayacağınız. Bu niyeti önemsemek gerekir.  15 Temmuz  gecesi işte bu niyettir ki, Türk Milleti’ni hain kalkışmanın karşısında dimdik tutabilmiş, tankların önüne durma cesaretinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ardından da bu millet ‘Demokrasi Nöbetleri’nde sabahlamıştır.

Ancak demokrasinin yaşatılması gerekli olan güzel bir yönü daha vardır. O da bizim gibi düşünmeyenlerin de en az bizim kadar düşünce ve fikirlerini açıklama özgürlüklerine sahip olması ve buna saygı duyulmasıdır. Bunu yapabilenler gerçekten demokrasiyi özümsemiş olurlar, bunu başarabilenler gerçek demokrattırlar. Sözde değil özde demokrattırlar. Bu erdemi sergileyebildiğimiz ölçüde ‘Demokrasi Nöbetleri’nin hakkını vermiş olacağız, hain kalkışmacılara derslerini vermiş olacağız, varsa hala artıkları-ki var görünüyor-onlara da fırsat vermemiş olacağız.

Eğer gerçekten demokrasiyi arzuluyorsak ve bu güzel niyetle yola koyulmuşsak, eğer bu uğurda canını vermekten çekinmemiş Rahmetli Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, Maliye Bakanı Hasan Polatkan yolunda yürümek istiyorsak, insanımızın daha demokratik bir ülkede yaşaması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamış ismi bilinen bilinmeyen darbe mağdurlarını en güzel bir şekilde temsil etmek istiyorsak, 15 Temmuz gecesi şehit olmuş ‘Demokrasi Şehitleri’mizi onlara yaraşır bir şekilde yâd etmek istiyorsak zaman demokrat olabilmek zamanıdır. Bizim gibi düşünmeyenlerinde en az bizim kadar konuşabilme, en az bizim kadar düşüncelerini açıklayabilme, en az bizim kadar fikirlerini her türlü kanaldan yayabilme hakkının olduğunu savunmak zamanıdır. Bütün bunları savunabildiğimiz ölçüde demokrat olabiliriz.

Demokrasiyi arzulamak mı yoksa Demokrat olabilmek mi? sorusunun cevabına gelince. Şunu söylemek gerekir ki her ikisi de çok önemli.

Son zamanlarda referanduma giderken yaşananlara bakınca umudumu kaybetmek istemiyorum. Farklılıklara saygı duyduğumuz müddetçe demokrat olabilir, demokratik bir ülkede yaşayabiliriz. Aksi halde referandumun neticesi ne şekilde çıkarsa çıksın toplumsal sözleşmemize katkı sağlamış olmayız. Toplumsal sözleşmelere değil küsleşmelere zemin hazırladıktan sonra, ardında gözü yaşlı anneler, babalar, çocuklar bıraktıktan sonra hiçbir kıymeti olmayacaktır.

Bu uğurda yeterince gözyaşı döküldü, yeterince şehit verdik. Şimdi bize yakışan ‘Demokrasi Özlemiyle’ tutulan ‘Demokrasi Nöbetleri’ ni takiben ‘Demokrat’ olmayı başararak ‘Demokrasi Nöbetleri’ni tutmaya devam etmek olmalıdır.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor