DEMOKRASİ
Hasan Soner Kırkuşu >

DEMOKRASİ

Kim için, kimler için, kimlerin istek ve arzularını, menfaatlerini korumak için istendiği önemlidir.

Çünkü demokrasiyi kim istiyorsa, koruyacak ve kollayacak olan, geliştirecek olan da odur, tırpanlayacak olan da…

Demokrasiyi isteyenler hegamonik bir takım güçler, zümreler ise onlar kendi oligarklarını korumak için hareket edeceklerdir. Böyle bir ortamda işleyiş yukarıdan aşağıya, tavandan tabana doğru olacağından demokrasi de göstermelik olur. Demokrasicilik oyunundan öte gidilemez.

Demokrasicilik oyununda tavandakiler tabana bir görev biçmiştir o da sandığa gidip kendi belirledikleri arasından birilerinin seçilmesi görevidir.  Tabanda bulunanlar ise kendilerine birkaç yılda bir bahşedilen bu görevi öylesine ciddiye alırlar ki kısa süreliğine de olsa kendilerini değerli hisseder ve görevlerini layıkıyla yerine getirir hattâ sırf yaranmak için öne atılanlar da olur, varını yoğunu ortaya dökenler de, kraldan çok kralcı kesilen de.

Yukarıdan aşağıya doğru işleyen, hegamonyacı demokrasilerde hiçbir hak ve özgürlük tam anlamıyla hak ve özgürlük değildir aslında. Çerçevesi çok katı bir şekilde çizilmiş bir kalıbın içinde hissedersiniz kendinizi. Uzun dönemde bu çerçevenin dışına çıkmak birçok kişinin aklına dahi gelmez, çünkü kurbağa meselinde olduğu gibi işlemiştir sistem. Hemen herkes zaten gözlerini böyle bir hegamonyacı sistem içinde açtıklarından farkında dahi değillerdir olan bitenin. Hatta savunurlar bu sistemi. Kimi zaman sisteme karşı çıkışlar olur, olmaz değil ancak onların başına gelenler herkese ders olur. İşte bu nedenle ölümü görüp sıtmaya razı olma hali de oluşur, ses çıkmaz.

Ancak demokrasiyi isteyen güçler dengesi aşağıdan yukarıya doğru olursa yani tabandan tavana doğru bir ivme kazanırsa, işleyiş farklılaşmaya başlar. Artık menfaat odağı, menfaatleri korunması gerekenler tabandır ve üstelik bu taban çok geniştir. Denetim gücü tabandadır artık.

Bu nedenle yukarıdakiler kendilerini aşağıdakilere muhtaç hissetmeye başlar.

Üstelik demokrasi artık sadece oy sandığına gitmekten ibaret görülmez, her yönden her açıdan her şekilde yukarıdakiler gözlendiklerinin, denetlendiklerinin, hesap verebileceklerinin farkındadırlar.  

Demokrasi denilince artık devletin yönetim şekli gibi dar bir çerçeveden bir tarif yapılmaz.  Daha geniş bir çerçeveden bir tarife ihtiyaç duyulur. İnsan hayatının tüm alanlarını kapsayan, her türlü hak ve özgürlükler temelinde, insanların birbirlerine her anlamda saygı duyduğu, halk için devlet anlayışı olarak algılanır demokrasi.

Aşağıdan yukarıya doğru işleyen bir sistemde her alanda bir rahatlama hissedilir. Gerek ilim ve düşünce hayatında, gerek dinî hayatta, gerek basında ve medyada, gerek hukukta gerekse bürokraside, gerek iş dünyasında gerekse sanat dünyasında kısacası akla gelebilecek her alanda üretkenlik hâkim olur, kısır çekişmeler yerini yapıcı görüşlere bırakır, kendi içine kapanmışlığın ve korkaklığın yerini kendine başka gözlerle dışarıdan bakabilme cesareti alır.

Biz Türk toplumu olarak belli bir demokratik olgunluğuna erişme yolunda önemli dönemeçlerden geçmiş bir toplumuz.  Artık bu ülkede demokrasiyi gerçekten biz istiyoruz, kendi menfaatlerimizi korumak için elimizden geleni yapıyor, yapmaya da devam ediyoruz.

İyisiyle kötüsüyle, düşe kalka da olsa bu yolda bu uğurda emin adımlarla ilerlediğimizi görüyorum.

Bu gün geldiğimiz noktada elbet bir takım sıkıntılarımız mevcut ancak hiçbir demokratik toplumun bu olgunluğa zahmetsiz ulaştığını da söyleyemeyiz.  

Ancak şunun farkındayız toplumsal refahımıza, daha iyi bir geleceğe, daha mutlu, daha demokratik, daha laik, daha sosyal bir hukuk devletine ancak biz istersek ulaşabiliriz. Her kesimden, her yaşam biçiminden, her bakış açısından insanımızın bunu istediğini görmek ise beni umutlandırıyor.

Bütün derdimiz de bundan ibarettir. 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI