DERİN UYKU HALLERİ
Hasan Soner Kırkuşu >

DERİN UYKU HALLERİ

Top patlasa duymaz dedirten uyku halleri vardır ya hani. Hani o derin uyku halleri.

Derin uyku halindeyken ne rüyalar görür insan ardı ardına sormayın gitsin. Biri biter yenisi başlar. Bir sola dönersin olmadı bir de sağa dönersin. Dönersin de dönersin, başını kaldıramazsın. Ne tatlı uykudur o öyle.

 

Seni uyutmak için zaten ortam da hazırlanmıştır. Şöyle ağır bir yorgunluğun, seni adeta takâtsiz düşüren bir günün ardından , afiyetle karnın doymuş, güzel ve sıcak bir de bir yatağın da varsa, yattığın odanın tüm perdeleri de sıkı sıkıya kapatılmış, içeriye de seni uyandıracak tek çıt sesi bile girmiyorsa, değme keyfine. Öyle bir uyursun ki sorma gitsin. İmrenilecek türden adeta. 

Fakat bir korkum var. Ya senin bu uykun masum bir uyku değilse. Üstelik bu tatlı ve derin uyku hali sadece senin değil de koca bir milletin topyekûn uykusuysa, işin rengi çok daha ciddi bir şekilde değişmeye başlar.

 

Uyumak için yatırıldığımız yer, evimizdeki sıcak yatak değil de organları mafya tarafından alınmak için bekletildiğimiz bir yerse. Narkoz üzerine narkoz yiyorsak. Tam uyanacağımız sırada tekrar bizi uyutan bir narkozcu da sürekli yanımızda bekliyorsa. Ya bir gün gelip gerçekten uyandığımızda en hayati organlarımızın yerinde yeller estiğini görürsek nice olur halimiz.Ama işin iyi tarafı. Ne olursa olsun elbet bu uykunun bir gün gelip sona ereceğidir. Birimiz uyanacak, diğerimiz de uyanacak, diğerimiz de. Derken uyanan herkes zor da olsa diğerlerimizi de uyandıracak ve elbet topyekûn uyanmış olacağız.

 

Milletlerin de derin uyku hallerinde olabileceğini bilen ve tecrübe eden Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK yıllar öncesinden;

"Uyuyan milletler ya ölür ya da köle olarak uyanır!" 

diyerek bizi  uyarır adeta bu konuda.


Ne derler bilirsiniz. Herşeyin azı karar, fazlası zarar. 

Açılsın perdeler, 
Süzülsün hûzmeler, 
Göz kapakları titresin,
Görsün görmeyen, 
Rüyâ gören gözler.

Aralansın kapılar,
Girsin tınılar,
Sağa ve sola versin,
İşitsin işitmeyen,
İki yana duranlar.

Gören göz olun,
Duyan kulak, 
Sen sen ol,
Kendine gel,
Titre ve kalk.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI