ÇANAKKALE ve GENÇLİK
Hasan Soner Kırkuşu >

ÇANAKKALE ve GENÇLİK

Hey onbeşli onbeşli,

Tokat yolları taşlı,

Onbeşliler gidiyor,

Kızların gözü yaşlı.

 

diye devam eden Tokat türküsünü bilirsiniz. Tarih 27 Mayıs 1915.  Çanakkale Savaşlarının kara muharebeleri dönemidir. Sultan V.Mehmet Reşat Askeri Mükellefiyet Kanunu'nda değişiklik yaparak lise kademesinde eğitim gören öğrencilerden sağlıklı olup eli silâh tutanların da orduya katılabileceğini bildirmektedir.

Ardından Harbiye Nezareti de bu emre binaen 1896 doğumlu olup henüz lise öğrencisi olanlardan, savaşa gidebilecek durumdakilerin kıtalara teslim olmalarını istiyordu.

Belli ki durum ağırdı. Vatanın savunması için, küffâra dur demek için, din-i İslâm-ı mübîn için, Allah rızası için Peygamber aşkı için 19 yaşına kadar herkes cepheye çağrılıyordu. Ecdad da yeri ve zamanı geldiğinde aynı fedakârlığı yapmamış mıydı? Ebette yapmıştı. O halde düşünecek ne vardı.

Üstelik ucunda şehitlik de var, Kur'an-ı Kerîmde “Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanmayın. Aksine onlar diri olup Rableri katında rızıklandırılmaktadırlar.”  (Ali İmran, 3/169-170) denilerek bu yüce makam müjdelenmişti zaten.

İstanbul'dan, İzmir'den, Balıkesir’den, Kastamonu’dan, Erzurum'dan, Trabzon'dan, Kayseri'den, Konya'dan ve kimbilir daha nerelerden yüzlerce öğrenci bu bildirileri emir addederek kıtalara yazıldı. İşte bu nedenledir ki o senelerde birçok lise mezun veremedi. Çünkü o liselerin öğrencileri öğretmenleriyle birlikte gitmişlerdi Çanakkale'ye.

Gidenlerin en küçüğü 19’unda bile değildi, 15 yaşında olanlar dahi vardı.

Cepheye vardıklarında durum vahimdi. Hergün oruç tutuluyor adeta. Kimi zaman sabah hiçbirşey yenmiyordu, kimi zaman da üzüm hoşafından başka birşey çıkmıyordu. Öğlen vakti zaten yemek yoktu. Akşama ise Allah kerîm, bir ekmek bulana aşk olsun, yarım ekmek bile fazla. Buna rağmen alınan emri yerine getirmekten geri durmayan nice mert, nice kahraman vatan evladı canlarını bu vatan için, bu millet için vermekten çekinmedi.

Mehmet Âkif ERSOY, “Çanakkale Şehitlerine” isimli şiirinde ne güzel ifade etmiş,

...Âsım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek:İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek...

Çanakkale'de tarihin akışını değiştirmiş olan Mustafa Kemâl ATATÜRK, Bombasırtı'nda yaşananları ise şöyle aktarmıştır.

“Karşılıklı siperler arasındaki mesafemiz sekiz metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekiler hiçbiri kurtulmamacasına, hepsi düşüyor; ikincidekiler onların yerine giriyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğuk kanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir duraksama bile göstermiyor; Sarsılmak yok.”

18 Mart 2017…

O çocukların, gençlerin Çanakkale’de kanlarıyla yazdıkları kahramanlık destanının 102.yılı...

Herbirini minnetle anıyoruz, bize bıraktıkları vatan için, bu topraklarda halâ Türk olarak yaşamamızı sağladıkları için rahmetle yâd ediyoruz.

Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK'ümüzü ve bize bu vatanı bağımsız olarak emanet eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla ve hürmetle anıyoruz. 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor