BATSIN BU DÜNYA
Hasan Soner Kırkuşu >

BATSIN BU DÜNYA

Liyâkatsiz kişinin elinden ne gelir, ancak lâkayıtlık. Başka birşey gelmesi de mümkün değildir. Liyâkatsiz bir kişinin çoğu zaman çok bilgili gibi görüntü vermeye, çok ilgiliymiş gibi yapmaya çalışması aslında onun acziyetindendir. Bir bilse zaten yapacak ama ne yapsın elinden gelmiyor. Ha gayret bir yapayım der ama ı ıh! Olmayınca olmuyor. Komik duruma düşer düşmesine ama keşke o kadarıyla kalsa.

Liyâkatsizliğin faturasınıda, ceremesinide her nedense layık olanlar başta olmak üzere herkes çeker. Türlü şikâyetler olur aslında, serzenişler, yakınmalar, ah u vah etmeler, feryatlar, figânlar birbiri ardına sıralanır.

Bir taraftan çözüm bekleyen meseleler, dertler beklerken yetmiyormuş gibi liyâkatsizliğin neticesinde ortaya çıkan yeni meselelerle de uğraşılmaya  başlanır. Dert üzerine dert anlayacağınız.

“...herşey karanlık, nerde insanlık, kula kulluk edene yazıklar olsun...”

Peki liyâkatsiz biri bu durumu nasıl kurtarır. Elbet vardır yolu yöntemi. Ya birilerini günah keçisi ilân eder, vurun abalıya türünden gelene vurdurur, gidene vurdurur. Altta kalanın canı çıksın misâli kendisini gizler, hatalarını da günahlarını da örtbas eder.

“...batsın bu dünya bitsin bu rüya, ağlatıp da gülene yazıklar olsun...”

Ya da yetkisi veya imkânı varsa kendisi, yoksa da kendisini oraya getireni ikna ederek bir şekilde çevresini kendisi gibi liyâkatsizlerle doldurur. Böylece tamamen korunaklı bir duruma geçmiş olur. Neden mi? Çünkü artık çevresindekilerin de çoğu zaten iş bilmiyordur, bu iş bilmezler birbirlerini şikâyet etmezler, ettirmezler de üstelik. Anlayacağınız bu sebepten tamamen korunaklı bir yapıdır bu yöntem.

“...her nefeste, bin sitem var, şikayetim yaradana...”

İşler bir şekilde yürür. Aslında işleri yürür hale getiren birkaç eski işbilendir ancak onların çoğu da ‘vur ensesine al lokmayı' dedirten kişilikte oldukları için ön plânda olmazlar. Dolayısıyla şilti, madalyayı, takdiri, teveccühü, onur belgesini, aylıkla ödüllendirmeyi layık olanın aldığı pek görülmez. Liyâkatsiz ara sıra gerçekten layık olanları da onurlandırır çünkü bunu da yapmazsa işler yarın öbür gün  sarpa sarabilir.

“...şaşıran sen mi yoksa ben miyim bilemedim, öyle bir dert verdin ki, kendime gelemedim..”

Liyâkatsizin amir olduğu yerde de memur olduğu yerde de iş yükü birkaç kişinin sırtına biner. Emek sömürülür. Zaman da israf olur, enerji de israf olur, para da...

“..oof...of...of...ooff...”


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor