NASIL BİR EĞİTİM SİSTEMİ ?
Hasan Soner Kırkuşu >

NASIL BİR EĞİTİM SİSTEMİ ?

Ülkemizin en büyük meselesidir eğitim. Bu meselenin çözümüne yönelik '-"Nasıl bir eğitim sistemi?" sorusunu hemen her iktidar dönemi sormuş ve bu soruya kendince cevap bulmaya  çalışmıştır. Belki de bu nedenle  'Cumhuriyet Dönemi' eğitim tarihimize baktığımızda en fazla yaz boz tahtasına dönmüş kurumlarımızdan biri olmuştur Millî Eğitim Bakanlığı.

Oysa bir ülkenin mihenk taşları arasındadır, olmazsa olmazıdır eğitim.

Gelecek yüzyıla dönük büyük idealleri, projeleri, misyonu ve vizyonu olan toplumların en fazla sahip çıkması gerekendir eğitim.

Tüketmekten çok üretmeyi ve ürettikçe kalkınmayı hedefleyen toplumların, her alanda bağımsız ve bir o kadar evrensel işleyişe bağlı ülkelerin, istikbâl için en değerli sıçrama tahtasıdır eğitim.

Ancak bu büyük önemine rağmen eğitim felsefemiz ve buna bağlı politikamız ne yazık ki onyıllarca bir türlü dikiş tutturamamış, hükûmetlerin ve kısır çekişmelerin çerezi olmuştur.

 

Peki nasıl bir eğitim sistemimiz olmalı?

Eğitim sistemimiz insanımızı kazanmaya yönelik olmalı,  her bir insanı ayrı bir değer olarak görüp onun zenginliğinden faydalanmaya yönelik olmalıdır. Bireyi, sistemin merkezine oturtmalı, tüm sistemi bireye hizmet eder bir hale dönüştürmelidir.

Öyle bir eğitim sistemimiz olmalı ki kişinin kendisini tanıması için fırsatlar oluşturmalı, bu yolda rehber olmalı, en büyük güvencesi olmalı.İnsanın en büyük zenginlik olduğunun farkında olmalı, farklılıkları zenginlik olarak kabul etmeli, sisteme dahil olan herkesi bir kalıba döküp tek tip insan oluşturma idealinden sıyrılmalı.

Dünyanın kabul ettiği, üzerinde hemfikir olduğu, insanın kıymetli bir hazine olduğu gerçeğini biz de gayet iyi biliyoruz.O halde tüm bunları bilmemize rağmen nedir bizim ülkemizde olan biten.

Ne yazık ki eğitim sistemimiz insanımızı elemeye, değersizleştirmeye, özgüvenini yok etmeye dönük bir anlayışına sahiptir.

Evrensel gerçek, insanı merkeze alan ve her insan değerlidir, insanca yaşamaya hakkı vardır düşüncesine ulaştıran bir kavrayışın neticesidir. Yüzyıllar öncesinden bu gerçeği binlerce düşünür haykırmıştır. Kendi öz kültürümüzde, inanç temellerimizde bunun yüzlerce örneğine rastlamak mümkündür.

Peki neden bu gerçeği bildiğimiz halde bir türlü aşiret kültürü yaklaşımından kurtulamıyoruz. Bizi yüzyıllarca kemiren, iki ileri bir geri götüren, kılcallarımıza kadar işlemiş olan bu anlayıştan sıyrılmadıkça eğitim sistemimizde de iyileşme bekleyemeyiz.

Aşiret kültürü demekle; benim adamım, bizim adamımız  anlayışını kastediyorum. Her gücü elinse tutan, sırf bu anlayışla kendi adamlarını devletin tüm kadrolarına yerleştirme çabasına girişmemiş midir? Ya bizdensin ya da bir hiçsin anlayışı...

Nedir bunun panzehiri. Aşiret kültürü anlayışı denilen bu hastalık derecesindeki kıt dünya görüşü ile mücadele yöntemimiz yine eğitimden geçmektedir. Evrensel değerlere sahip bir eğitim...

Eğitimin sadece okul denilen örgün ve yaygın eğitim kurumları ile olmayacağını da bilmemiz gerekir. Eğitim topyekûn bir uğraştır. Basını ile, medyası ile, sineması ile, sanatın her türlüsüyle, siyaseti ile, iş dünyası ile, sivil toplum kuruluşları ile topyekûn bir davadır.

Kendi içinde kısır bir döngüden kurtulabilmemiz için öncelikle toplumsal bir farkındalık oluşturmamız gerekir. Aşiret kültürü yaklaşımının, gelişmemizin ve kalkınmamızın önündeki en büyük engellerden biri olduğunu görmemiz gerekir. Aşiret kültürü anlayışının bizleri kamplara böldüğünü, hukukun gücü yerine güçlünün hukuku anlayışına sebep olduğunu, özgür beyinler yerine itaati kutsallaştıran beyinlere sebep olduğunu, devlet içinde devlet anlayışına kapı aralamak olduğunu görmemiz gerekir.

Zeki ve çalışkan bir milletiz. Eğitimde fırsat eşitliğini ülke sathına yaydığımızda, dünyayı yerinden oynatacak nice parlak zekâları, üstün yetenekleri ortaya çıkaracağımıza inancım ise tamdır.

Eğitim sistemimizi evrensel bir yaklaşıma kavuşturduğumuzda her şeyi başarabilecek bir milletiz.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor