Kül Yutmayanlar Ama Mangal Boyunlarında Dolaşanlar Yani Bizler . . .

Kül Yutmayanlar Ama Mangal Boyunlarında Dolaşanlar Yani Bizler . . .

Nasıl bir şehirde yaşıyoruz?

Şimdi bana bir kişi çıksın ve nasıl bir şehirde yaşadığımızı anlatsın. Kim anlatabilir? Nasıl bir şehirde yaşadığımızı anlatmaya başlarken hangi kelimelerle başlar?

Kesinlikle yakınmaların, şikayetlerin, eleştirilerin bolca olduğu bir anlatım olur.

Ne kurumları, ne siyasi partileri, ne yerel yönetimleri ne de meslek odaları;

Al birini vur diğerine.

En çokta gözden kaçırılanlar, önemsemeyenler, göz ardı edilenler, gözlerden ırak kalmayı başaranların ilk sırasında  meslek odaları gelir.

Başta da Ticaret Odaları;

Nasıl bir şehirde yaşıyoruz ve şehrin can damarı sayılan, sayılması gereken bir kurumdan söz edelim. şehrin aynası esasen Ticaret Odasıdır veya olmalıdır.

O şehrin gelişmişliğinde, şehrin tüm görünümünün aynası Ticaret odasıdır dedikten sonra aynanın karşısına geçelim ve görünüme bakalım.

Tekirdağ Ticaret Odası,

Bu kurum, kuruluş ve yöneticileri bu şehre ne katıyorlar? Allah’ın bir kulu çıksın ve anlatsın.

Tekirdağ Ticaret Odası Tekirdağ’a şunu kazandırdı, getirdi, yaptı, başardı.

Yapılan, görev ve yükümlülükler bakımından üstlenilen her hangi bir şey varsa da bilmemek bizim ayıbımız değil. Yoksa  yönetim kurulundaki arkadaşlarımız kendileri görünmez kahramanlar mı olmaya çalışıyorlar.?

Tekirdağ Ticaret Odasının yöneticilerine buradan soruyorum.

Bir çoğu arkadaşım olan, bir çoğunu yakından tanıdığım ve beni çok yakın tanıyan arkadaşlarım; Sizler, Tekirdağ Ticaret Odasının Yöneticileri olarak Tekirdağ’ın ticari gelişimine ne kattınız veya ne katmaktasınız?

Orada toplandık, burada yemek yedik, falancayı ağırladık, feşmekanla görüştük kabilinden aktiviteleri sormuyorum. Siz elle tutulur gözle görülür biçimde bu şehre, bu şehrin ticaretinin boyutlarına, ticaret adamlarına, esnaflarına ne gibi katkılarda bulunuyorsunuz?

Aidatını bir kaç dönem geciktirmiş esnafları icraya vermekten başka, Lüks restoranınızda bir araya gelerek jumbo karadeslerin içinde yer aldığı ordövr tabaklarından başlayan yemekli toplantılarınız ve değişik kentlere yaptığınız hatta farklı ülkelere sözde odayı temsilen gerçekleştirdiğiniz seyahat toplantılarını sakın saymayın.

Vizyonunuz ne, misyonunuz ne?

Aradaki farkı bilip bilmediğinizden de emin değilim. Ama hazreti Google  size bu konuda yardımcı olacaktır.

Tekirdağ Ticaret odası yönetiminde bulunanların neredeyse tümüyle çok eski arkadaşızdır. Biri birimizi çok iyi tanırız. Pırlanta gibi arkadaşlardır. Her biri kendi işlerinde önemli başarılar kat etmiş insanlardır. Asla en ufak bir suistimale tenezzül etmezler. Her birinin karakterine kefilimdir.

Ancak iyi insan olmak, namuslu insan olmak iyi yönetici veya temsilci olmayı getirmez.

Yine Ticaret Odası Başkanı sevgili arkadaşım Cengiz Günay’a Tekirdağ kamuoyu adına soruyorum.

Sayın Günay;

Başkanı olduğunuz Tekirdağ Ticaret Odası Tekirdağ için ne kadar önemli? Önemine binaen ne gibi işlere, çalışmalara imza attı? Şayet kaydedilen başarılı girişimler ve çalışmalar varsa Tekirdağ bunu neden fark edemiyor?

Başkan olarak sizin, Tekirdağ için ” vizyonunuz” ne? Yönetim kurulu üyelerinizin de ” misyonları” ne?  Siz Tekirdağ için ne kadar önemlisiniz? Önemliyseniz  bu öneminizin boyutlarını ve ebatlarıyla birlikte işlevinden bizleri de haberdar etmenizin önünde nasıl bir engel olabilir? Tipik bir mason locası gibi sanki kapalı kapılar ardında, gözlerden uzak kalmaya dikkat ederek bir takım faydalı da olsa çalışmalarınızı sessiz sedasız yürütmeyi benimsemiş bir algınız var. Bu algıyı bilerek sizler mi yarattınız yoksa koşullar mı yarattı?

Sayın Günay; Ticaret adamı, iş adamı, ve Ticaret odası başkalığı gibi önemli bir görev sizin işgaliniz altındayken, vizyonunuzu destekleyecek misyonunuz çerçevesinden ortaya koyma adına; ( aradaki farkı anlayamadıysanız hazreti Google emrinizde)

Nasıl bir şehirde yaşadığımız sorusuna siz nasıl bir cevap verirsiniz? Bu nasılın iyisinde, kötüsünde sizin ve yönetim kurulunda yer alan çok değerli arkadaşlarınızın paylarınız ne kadar?  Bu şehrin, Tekirdağ’ın iyisinde, kötüsünde yer alan katkınızı ve sorumluluğunuzu lütfen ortaya koyabilirmisiniz?

başa dönersek, nasıl bir şehirde yaşadığımızın sorumlularının başında gelen bir kurum olan Tekirdağ Ticaret Odasına baktık. Bakmaya da devam edeceğiz. Tekirdağ’ın nasıl bir şehir olduğunu biliyoruz, ancak nasıl bir şehir olmalı sorusuna cevap arama amacıyla sorumluları dürtelemeden olmayacağına inanarak;

Bizleri nasıl bir şehre mahkum ediyorsunuz?


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI