ADALET ve HUKUK
Hasan Soner Kırkuşu >

ADALET ve HUKUK

Adaletin gölgesi hukuk ise hukukun gölgesi devlet olmalıdır. Tersten söylemek gerekirse,  devletin varlığı hukukun üstünlüğunü sağlaması ile hukukun üstünlüğü ise adaletin tecellisi ile mümkündür.  İşte bu nedenle Hz.Ömer “adalet mülkün (devletin) temelidir” demiştir.

Devlet odur ki adaleti ile hükmederse baba olur, hukuku yeterli görürde  böyle hükmederse kaba saba birşey olur.  Anayasamızda da tarif edilen budur esasen. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir  ifadesi dikkatimizi çekmiştir hepimizin. Hukuk devleti, hukukun devleti degil. Bu önemlidir ve sahip çıkmak gerekir.

Eğer bir devlet adaleti görmezden gelir ve varlığını temsil eden yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinden aldığı kudreti halkının üzerinde demoklesin kılıcı gibi sallandırırsa ortaya çıkan netice hukuk üstünlüğü olmaz,  hukuk devleti değil, hukukun devleti olmaktan öteye geçemez. Çünkü adalet aklı , hukuk ise kalbi temsil eder. Aklın süzgecinden geçmeden sadece kalpteki duygulara, hırslara, üzüntülere göre hareket edilerek verilen hükümler hukukun devletini doğurur. Netice ise dünyalık heves ve arzuları tatmin etmekten öteye geçemez, hazımsızlık, şişkinlik yapar.

Oysa adaleti önceleyip aklın ve bilimin ışığında insanî değerleri de gözeterek devletin yasama, yürütme ve yargı makamları aracılığı ile kudret gösterilirse ortaya huzur, mutluluk, güven ve sadakat çıkar. Bu durum, adaletli ve evrensel çerçevede hukuk devleti yapısını doğurur. Böyle bir yapıda ise devlet adaleti temsil eder, devletin varlığı esasen adaletindendir. Böyle bir devlette üstünlerin hukuku değil hukukun üstünlüğü geçerli olur. Hukuk üstünlüğünün geçerli olduğu devlet ise muteber olur, itibar görür.

Adalet ile hükmetmek rahmete, rahmet nimete kavuşturur. Nimetin bol olduğu yerde adalet baştacıdır. İnsanlar nimetten olmamak için adaletsizliğe tahammül etmek istemezler. Devlete zeval gelmesin demek bir anlamda adalete zeval gelmesin demektir. Buna müsaade edenin hem bu dünyası hem de öbür dünyası kararır.

Adalet, cennetteki Tuba ağacıdır. Kökü yukarıda dalları aşağıdadır. Adalet ile hükmetmek yargının başlıca görevidir, yargı bu vazifesini ne kadar sağlıklı yaparsa dallarından dökülecek meyvesinin tadına doyum olmaz. Meyvesi güven olur, sadakat olur, itimat olur, itibar olur, huzur olur, refah olur.

Ancak bu dünyada biz biliriz ki ağaçlar Tuba değildir. Kökleri aşağıdadır. Belki de bu yüzden dünya alçak demektir. Ancak hikmetten sual olunmaz. Allah nimetini yine de verir. Fakat bir farkla, dünyada bu nimetlere ulaşmak için dallar yukarıda olduğundan çaba gerekir, çalışmak gerekir. Adalete kavuşmak gerekir.

Hikmetinden sual olunmaz,

Nimeti var hadsiz,

Rabbi ile hemhâl olmayanın,

Hükmü kifayetsiz.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor