BELEDİYE BAŞKANININ BOYUNLARINA ASTIĞI ''ARPA HEYBESİ'' İLE SOKAKLARDA GEZENLER! DOĞRUDAN TEMİNCİLER...

BELEDİYE BAŞKANININ BOYUNLARINA ASTIĞI ''ARPA HEYBESİ'' İLE SOKAKLARDA GEZENLER! DOĞRUDAN TEMİNCİLER...

İdareler gerçekleştirecekleri bir iş için zaman darlığı karşısında sıkışmamak ve işin bir an önce yapılması için DOĞRUDAN TEMİN denilen hizmet alımı ile ihale sürecini beklemeksizin iş yaptırabilirler. Malum ihale süreci en az bir ayı gerektiren bir süreç. Bu süreyi beklemeye tahammülü olmayan işlerde başta belediyeler olmak üzere kurumlar DOĞRUDAN TEMİN yöntemini devreye sokmak zorunluluğu içindeler.

Yasalarda DOĞRUDAN TEMİN şartları, gerektiği halleri belirlenmiş olup ihale kapsamında tutulmamakla birlikte, cezai şartları bakımından ihale kanunu maddelerince işleme ve denetime tutulmaktadır. 

Örneğin; aynı işi parçalara bölerek, ayrı ayrı dilimler halinde yaptırmak suçtur. Acil temizlik maddesi alınması gerektiğinde, büyükşehir kapsamındaki idareler bu yılın rakamları ile 2018 Şubat başına kadar, 58.555 TL tutarı tavan rakamına kadar temizlik maddesi alımı yapabilir. Ancak, 58.555 TL rakamını aşıyorsa bu alım ihale yapmak zorunluluğu bulunmaktadır. İdare, 100.000TL tutarındaki malzemeyi DOĞRUDAN TEMİN yoluyla alamaz. Alacaksa ihale açmak zorundadır. 100.000 TL tutarındaki malzemeyi birkaç dilim halinde de alamaz. Şayet gerekliyse neden ihale açmadın sorusuna muhattap olur.

Bunu neden bu derece detaylandırarak ele aldım? Vatandaşlar belediyelerin DOĞRUDAN TEMİN yapmakla itham edildiklerine sıklıkla şahit olduklarını, zan altında bırakıldıklarını veya gerçekten bu yöntemi uygulamaktan dolayı eleştirildiklerine şahit olduklarını biliyorum. Nedir, ne demektir bu DOĞRUDAN TEMİN? işte bunun bilinmesi için konuyu önce DOĞRUDAN TEMİN in kaba hatlarıyla, en basit tanımını yaparak başlamak istedim.

Belediye Başkanı düşünün!

Şehirde onlarca heykel yaptırıyor olsun. Konserler düzenlesin, şarkıcılar, sanatçılar getirsin. Organizasyonlar yapsın. Şenlikler tertip etsin... bunları da DOĞRUDAN TEMİN yoluyla yani ihalesiz pazarlık usulü yöntemiyle hallederek bedellerini ödesin.  DOĞRUDAN TEMİN bedeli, büyükşehir kapsamında olan ilçe belediyesi olduğu için de en fazla 58.555TL üzerinden ''sözde'' pazarlık yapılmış ve yine sözde bu en üst limit zorlanmamış görünecek biçimde 58.555TL yerine düz hesap 55.000TL olsun. Oda mı çok geldi? Tamam bu seferlik 35.000TL olsun '' taş atıp yorulmayacak ya işi yapan'' nasılsa DOĞRUDAN TEMİN in önü açık! ...

Yanına ''sözüm ona'' en azı üzerinden iki ''yan'' teklif daha getirmeden olmaz. Şart değil ama olsun varsın. Birisi 40 diğeri 36 bin lira olsun bu diğer iki yan tekliflerin. Nasılsa 35 bini aşmışlar. 

Sonuç! Elinde üç ''teklif'' olan belediye başkanı, ''pazarlıkta'' yaptı ya,35 bin lira ile en ucuz teklifi veren A R K A D A Ş I N A! bu işi versin... Bu devran hep böyle dönsün gitsin. DİKKAT! bu işi yapan sürekli aynı firma üzerinden faturalandırsın ki yaptığı işleri insanoğlunun şaşar beşer olduğu ortaya çıksın. Hatta başkanı bu işleri yaptırdığı kişi bu başkanın seçilmesi ile birlikte ortaya peydahlandığını atlamayalım. En yakınının Üniversiteden arkadaşı olsun bu işleri yapan, organize eden ve faturalandırırken kendi kız arkadaşının şirketi üzerinden fatura kestirten...

... Konserler böyleyken bu belediye başkanının heykel falan yaptırdığından da söz etmiştik. Şehrin değişik noktalarına serpiştirdiği heykeller de olsun. '' sanat sever başkan ''. Heykelleri yapan sanatçılara ödenecek rakamlar, heykeltraşlardan söz ediyorum. Tamam onu da geçtik, bu heykellerin tanıtımı için ayrılan bir kalem var ki, nereye kime tanıtıldıklarını bir yana bırakacak olursanız; Bu tanıtım işi için her nedense yine aynı belediyeden işer alan ama sürekli işler alan bir firmayla karşılaşırsanız ne dersiniz? Nasıl mı? DOĞRUDAN TEMİN!... hani şu en üst rakamı 58.555 TL olan yöntem.

Bir değil, iki değil, üç değil ardı ardına aynı yol izlenerek yapılmış ve yapılmaya devam edilen bu DOĞRUDAN TEMİN KÜPÜNÜN İÇİNDEKİ PARMAKLAR HEP AYNI PARMAKLAR! 

Düşünün bu yöntem sayesinde şehrinizin caddeleri sokakları heykellerle bezenmiş, orda burda ''uydurulmuş''  bir kaç mekanda adı süslü püslü jargonlarla konulmuş bir kaç kıytırık afişle duyrulan iki gitar bir sazla  söyleşi dinleti yok bilmemneleti denilen ama asıl amacın DOĞRUDAN TEMİNLE arpayı! götürmek olan işler. 

  ARPA HEYBESİNİ yandaşlarının, sırnaşıklarının boyunlarına asan, çitilediklerini aile baskısı nedeniyle işten ayırarak şirket kurdurup onlara DOĞRUDAN TEMİNLERLE işler paslatan ''BELEDİYE BAŞKANI'' istermisiniz? Ona, ŞEHRİN EMİNİ dermisiniz?

Çok şanslıyız! '' Böyleleri bizlerden ve şehrimizden uzak.''  Ne kadar kötü bir durum değil mi? Kim böyle birinin kendi şehrinin Belediye başkanı olmasını ister ki, HİÇ KİMSE!

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor