GÜN OLUR ASRA BEDELDİR... Cengiz Aytmatov'un demek istediği gibi; MANKURT! olmayalım.

GÜN OLUR ASRA BEDELDİR... Cengiz Aytmatov'un demek istediği gibi; MANKURT! olmayalım.

Sınırsız ihtiyaçların sınırlı olanaklarla karşılanması, işte iktisat denen şey. Altını doldurmak kolay. Bir sürü akademik terim ve kitaplar dolusu tanımlamalarla gerisini getirilir. Ama son tahlilde tek bir cümle ile kısaca ve en basit haliyle tanımı budur.

Aslına bakıldığında, sınırsız ihtiyaçlardan söz ederek sınırlı olanakları zorlamanın ve bu zorlama biçiminin kısacası ihtiyaçlaarın halledilmesi, giderilmesi adına ortaya konuanların tümünü bir araya getirmenin adına iktisat denmekte. Planllayan, düzenleyen...

... Sınırsız olan İHTİYAÇLARMIDIR yoksa İSTEKLERMİDİR? İstek ihtiyaçtan doğar dediğinizi duyuyorum! 

Sürekli tahrik edilen toplumun ihtiyaçlarının önüne SINIRSIZ İSTEKLERİ geçmesi çok normal. Buradan tüketim toplumu haline getirilmeye kadar uzanan sinsilenin içine düşeriz ki konuyu o kadar geniş biçimde ele almaya zamanımız  yeterli değil.

TAHRİK! Evet insanları birey olarak avucuna alan bu olgu zmanla toplumları kıskıvrak esir ediyor. Hele ki az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin toplumları bu tuzak için biçilmiş kaftandır ... ne demiştik? SINIRSIZ İHTİYAÇLAR! Acaba ihtiyaçlar mı, yoksa özenilen, bende neden yok denilen, bende de olmalı hırsıyla talep edilen mi demek gerekli? İHTİYAÇ mı, İSTEK mi? Binlerce lira verilip alınan bir cep telefonunun hemen bir kaç ay sonra yeni modeli için iki katı para verip onu edinmek İHTİYAÇTAN MI yoksa istekten mi dir?

O zaman İSTEK nedir, İHTİYAÇ nedir öncelikle onu bilemek gerekiyor.

Tahrik edilmekten söz ettik. Kesinlikle bireylerden başlayarak toplumların geneline yansıyan bu tahrik unsuru SAVAŞIN içindeki diğer bir yöntemidir. Nasıl mı? Yozlaştırılma, özünden kopartılma, örfünden yoksun bırakılma, toplumsal ilişkilerde geleneksellikten uzaklaştırılma ve daha bir çok yöntem sayesinde toplumları birbirleriyle karşı karşıya getirmek, toplumların sinir uçlarına dokunarak insanları gerginleştirmekle toplumsal infialler, duyarsızlıklar oluşturulmasına zemin hazırlamak. Bu YÖNTEMİ. Asıl AMACI sorgulanmalı? 

Amaçla, yöntem öylesine paralel ilerliyor ki, Bir  taşla iki değil bir kaç kuş vuruyorlar. Kimler? EMPERYALİZMİN BARONLARI!

Tedbir mi, Önlem mi?

Yine bir tahrik unsuruyla cevap verelim.

Dünya klasiklerini okumaak bizi ENTEL! yapıverir değil mi? Girdiğimiz ortamlarda örneğin, Amerikan klasiklerinden; FARELER VE İNSANLAR veya GAZAP ÜZÜMLERİ okumuş olmak ve bunu o ortamdaklerce bilinir kılmak bize nasılda bir statü veya farklı hoş bakış açısıyla krşılanmayı sağlar değil mi! Tamam. Ya o bulunduğumuz ortamda; CENGİZ AYTMATOV'un GÜN OLUR ASRA BEDEL isimli romanını okuduğumuzdan söz edersek halimiz NİCE! olur, hiç kimse ne dediğimizi anlamaz ve rezil olur belkide hafifa dahi alınmayarak yüzümüze garip garip bakılır. değil mi!...

... Dostlar! Varsın yüzümüze garip garip baksınlar. Varsın bizi anlamasınlar. Varsın yüzümüze alık alık bakarak dudak büksünler. 

Biz, CENGİZ AYTMATOV'UN ;'' GÜN OLUR ASRA BEDELDİR. '' ROMANINI OKUYALIM. Okuyalım ki ...

... MANKURT OLMAYALIM. MANKURT HALİNE GETİRİLMEYELİM.  

MANKURT ne mi?

Evlilik programlarından, kıytırık afyon etkisi yapan yarışmalardan, biri bizi bilmemnelerinden, türlü türlü safsatalardan başımızı kaldırıp, bir dakikamızı ayırıp ARAMA MOTORUNA ... MANKURT yazın ve öğrenin. İp ucu; Başınızı kaldırın tavsiyesinde bulunduklarımın hiç birisini yapmamak. İşte o zaman BİRİLERİ BİZİ ŞETEMEZLER!

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI