Aynı Şeyleri Tekrar Tekrar Yapıp Farklı Sonuçlar Beklemek, Bunun Adına Ne Denir?

Aynı Şeyleri Tekrar Tekrar Yapıp Farklı Sonuçlar Beklemek, Bunun Adına Ne Denir?

Ezberletilenlerden, öğretilenlerden daha doğrusu aklımıza kazınanlardan başka seçeneği olmayan bir hal içinde bırakılmışlığın zincirlerini kırmak çok güç. Hatta İMKANSIZ!

Ayrım yapmaksızın, inançlar bağlamında, her yönüyle ezbere ve körükörüne, araştırmadan, incelemeden, merak etmeden inandırılmak, analatik zekamızın dibine kezzap döküldüğünü fark etmeden bu inandırılmışlıklara teslim olmak; Bunun tarifini  bugüne dek yapabilen tek isim var. Aziz Nesin! malesef o tarif dahi klişe haline getirilerek maksadını yitirir halde, işine gelenin işine geldiği yerde ve gibi kullandığı basitliğe devşirildi. 

BİLGİSİZ FİKİR! Fikir çok. Fikir sabit. Ancak bu fikir üzerinde BİLGİ nerede ve kimde? 

İlkokuldan, ortaokula ardından lise yıllarından erişkinliğe uzanan zaman diliminde adına müfredat denen kısıtlı, yanlı, ezberci, gerçek bilime dayandırılmadan '' devre ve adama göre '' düzenlenmiş bir sürü ZERZAVAT için bilgi denecekse, diyecek olan varsa zaten bu yazıyı dahi okumaya zahmet etmesin.

İngiliz'in köylüsü Shakespeare (Şekspir), İtalyan işçisi Dante, japon kadını Şei Şangon'un Yastıkname'sini ilk yazıldığı haliyle, tercüme veya çeviriye ihtiyaç duymadan okurken; SEN, BEN, O, BİZ ...  Namık Kemal'in, Eşref Edip'i,Ömer Ferit Kam'ı, Fuzuliyi, Yunus Emre, Karacapğlan hatta Babanzade Ahmet Naim'i NESRE! çevirmeden okuyamıyorsak ardından da medeniyetin geride kalan tek dişi ile dahi bizi parçalamasına nasıl direnir, nasıl karşı koyabiliriz?

Medeniyet! Bir elimizde pizza veya hamburger diğer elimizde Cocacola! KAHROLSUN EMPERYALİZM diye bağırmaktan, yırtık pırtık giyinmekten, ağzında pabuş kadar cikletle babaya eşe dosta ağız yaya yaya Heyyyyyy adamım diye seslenmekse; AKİF! İSTİKLAL MARŞINI BU GÜN YAZMIŞ OLSAYDI MEDENİYETİ ÇOK DAHA FARKLI TARİF EDERDİ.

Delimiyiz, yoksa bizi delirttiler mi?

Deliliğin tarifini, ne olduğunu sormuşlar; Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir. demiş.

1699 da Karlofça'da bize verdikleri o DELİRTME! iksirini tanzimatla yenileyerek, meşrutiyete kadar BATI HAYRANLIĞI biçiminde zerk edenler bu gün yine, yeniden o DELİLİK! aşısını bedenimizden atmaya kararlı oluşumuzu hazmedemiyorlar. Bu amaçları doğrultusunda Yüz elli yıl önce temellerini attıkları, beton döktükleri zihinleri nesilden nesile besleyerek, zehirlemeye, kandırmaya, aldatmaya, oyalamaya, avutmaya devam ederek geldikleri bugün dahi en temel dayanakları'' iş birlikçileri haline getirdikleri '' bizden olanlarla DELİLİK! iksirini bir yüz yıl daha etkisini gösterecek biçimde zerk etmeye çalışıyorlar. Bizdenleri, BİZİM ayaklarımıza, kollarımıza, gövdemize bastırmalarını sağlayarak debelenmemize, silkinmemize mani olmaları için üzerimize ÇULLANDIRIP! kımıldayamaz hale gelmemizi sağlamalarını umuyorlar...

... UYANDIK, AYILDIK, AYDINLANDIK! Şimdi sıra GÜÇLENMEYE geldi. İşte bunu hazmedemiyorlar. 

 Aynı hataları, aynı şeyleri tekrar tekrar yaparak farklı sonuçlar beklemekten vazgeçtik. 

 

 

 

 

... 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI