1923 ... 2023 Arasındaki Yüz Farkı Bulmak!

1923 ... 2023 Arasındaki Yüz Farkı Bulmak!

Kazandığımız 100 yılın son kullanma tarihine kalan süre 5,5 yıl. 

İsmet Paşa'nın o meşhur sözüdür. Lozan'ın imzalanışının hemen ardından; BİR YÜZ YIL DAHA KAZANDIK!  Lozan'da, Leman Gölü kıyısında, Beau-Rivage Palace'ta anlaşma masasında kimler vardı? Savaşın tarafları olarak biz, İngiltere, Fransa ve hatta Yunanistan İtalyanları dahi bir nebze anlayabilirz ya Japonlar, Bulgarlar, Romanya, Belçika, Portekiz ve Yugoslavya... bunlar o masada neden yer aldılar?

Üzerimize üşüşen LEŞ KARGALARINA dikkat ediyormusunuz? 

Bu gün durum farklı mı dersek, kesinlikle değil. Bizi 24 Temmuz 1923 günü o masada, bu devletlerle anlaşmak! üzere SEVR'den Lozan'a taşıyanlar; 5,5 yıl sonra yani Lozan'da İsmet Paşa'nın o gün tabiri ile '' kazandığımız 100 yılın'' son kullanma tarihinde, 2023'te bu sefer göl kıyısındaki bir otel lobisinde değil, bir dağ başında kuracakları '' tezgah masasına '' oturtmayı çoktan planlamışlar.

Lozan, BAŞARIDIR, BAŞARISIZLIKTIR...Bu tartışma yerini çok daha gerçek ve esas konulara bırakmalı. O günün şartlarında ve o günün gerçeklerinde konuyu ele almamızın imkanı yok. 

Türk Devleti geleceğe yönelik bir pozisyon belirlemeye çalışıyor. Gardını alııyor!

Bu pozisyon belirleme, iç siyasi malzeme yapılmalı mı? Yapılıyorsa bu muhalefete ve vatandaşa yeterince anlatılamamış, muhalefet ikna edilememiş demektir. 

Türk Devleti genel bir pzisyon belirleme aşamasında bu süreci siyasi tekel olarak, bir siyasi partinin meselesiymiş gibi sunmakla mı hata yaptı?  Yoksa ''muhalefet'' ÜST AKIL denilen o iradenin TALİMATLARI! doğrultusunda,, devletin bu yeni pozisyon belirlemesinin önünü kesebilmek için mi çırpınıyor? Bundan,vatan sever, milliyetçi, vatanını canından aziz bilen sokaktaki,  mevcut siyasi iktidara muhalif hiç kimse üzerine alınmamalı. ''......  '' içinde belirttiğimiz muhalefetten söz ediyoruz. 

Vatandaşlık bağı ile bu topraklara ait, her nerede yaşaıyorsa ve her nereli, her ne soydan, ırktan olursa olsun her ne inancın sahibi ise gerçekleri görerek, iç siyasetin sığılığından arınarak, büyük bir EMPERYALİST bataklığı içinde olduğumuzun farkına varmanın tam zamanıdır.

İzmir Marşı ile Mehter Marşının savaşı gibi yaratılan tüm algıları elimizin tersiyle iterek, Asıl savaşın HİRA DAĞI ve OLİMPOS DAĞI arasında olduğunun farkına varalım.

Savaş! Ne kötü bir kelime... 

... Süregelen ve her yeni 10 yılda bir boyut ve strateji değiştiren bu berbat dünya düzeni içindeki kurallara ayak uydurmak gibi lanet bir zorunluluk içindeyiz. 

Ancak, Türk Devleti diyor ki; BU KURAL KOYUCULAR ARASINDA BENDE VARIM

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI