ÇELİŞKİLER ÇIKMAZI
Hasan Soner Kırkuşu >

ÇELİŞKİLER ÇIKMAZI

16 Nisan 2017 Pazar günü ‘Anayasa Değişikliği ile ilgili Halkoylaması’ sonuçlarının açıklanmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi ve Vatan Partisi’nin YSK’ya yaptıkları itirazın reddedilmesi üzerine şimdilerde Chp’nin öncelikli olarak Danıştay’a sonra Anayasa Mahkemesi’ne o da olmazsa AİHM’e başvurması bekleniyor.

Büyük ihtimalle Chp’nin bütün bu mercilere yapacağı başvurular da reddedilecek gibi görünüyor.

Çünkü Anayasamızın md.79/2 hükmü gereğince “Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları aleyhine başka bir mercie başvurulamaz”. Anayasadaki bu açık hüküm gereğince ne Danıştay’a ne de Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak başvurudan bir şey çıkmayacağı kanaatindeyim.

Ayrıca AİHM’nin de ancak ‘yasama organlarının seçilmesi’ ile ilgili konularda yetkili olduğu bunun dışındaki konularda yetkili olmadığını da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 1 no’lu Protokol/md.3’ten anlayabiliyoruz. İlgili md. 3 şöyle diyor; “Yüksek Sözleşmeci Taraflar, yasama organının seçilmesinde halkın kanaatlerinin özgürce açıklanmasını sağlayacak şartlar içinde, makul aralıklarla, gizli oyla serbest seçimler yapmayı taahhüt ederler”. Bu hüküm de çok açık ve net olarak ortadadır yani AİHM’nin, taraf ülkelerin halkoylamalarına ilişkin yetkisi bulunmamaktadır.

YSK’nın 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un Geçerli olmayan oy pusulaları başlıklı 101.maddesi de ortadadır. Buna göre ; “arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan… oy pusulaları geçerli değildir.”

Bütün bu kanun ve sözleşme metinleri ortada iken 16 Nisan 2017’de gerçekleşen ‘Anayasa Değişikliği ile ilgili Halkoylaması’nın iptal edilerek tekrar yapılması söz konusu olmayacaktır.

Fakat akıl ve mantık süzgecinden geçirdiğimizde şunu da tespit etmeden geçmemek gerekir. Burada apaçık ortada olan durum YSK’nın yetki alanının meclisi dahi çiğner duruma gelmesidir.

YSK, adeta TBMM’nde kabul edilmiş olan 101.md.’yi çiğnemiş görünmektedir. Ancak öyle bir çıkmaz durum söz konusudur ki, kanundan üstün olan Anayasamızın 79/2 hükmü ile aynı YSK’ya çok aşırı bir yetki verilerek adeta bir zırh ile koruma altına alınmıştır. Dolayısıyla YSK’ya vereceği kararlarda duruma göre hareket etme yetkisi tanınmıştır. Çünkü 298 sayılı kanunun 111.md.gereği; “Yüksek Seçim Kurulu’nun re’sen veya itiraz üzerine vereceği kararlar kesindir.”

Temel sorun yani çelişkinin kendisi de buradan kaynaklanmaktadır. Burada YSK, kanuna göre iptal edilmesi gereken pusulaları iptal etmeyerek yani 101.maddeye uymayarak yetki aşımı yapmıştır, ancak aynı YSK verdiği bu kararla aynı kanunun 111. maddesine uygun hareket etmiştir.

Bu nedenle YSK’nın önceki seçimlerde veya halkoylamalarında hangi yerleşim yeri için, hangi sandık bölgesi için, ne zaman, ne şekilde karar vermiş olduğuna ilişkin atıflarda bulunmak boş bir gayretten ibarettir. Çünkü tekrar etmek gerekirse YSK’ya vereceği kararlarda adeta büyük bir hareket şansı tanınmıştır. Bugün böyle dediğinin tam tersi bir yorumu bir sonraki gün yapabilir demektir bu.

Burada sorgulanması gereken YSK’nın vermiş olduğu çelişkili kararlar değildir bence. Burada sorgulanması gereken bu zemini hazırlayanların bunu nasıl görmediğidir. Bu çelişkilere nasıl zemin hazırlandığıdır.

Bugün belki YSK’nın vermiş olduğu kararlar bir tarafı memnun etmiş olabilir ancak gün gelip de aynı YSK, aynı yetkisini kullanıp aynı kişileri gayri memnun ederse ne olacaktır peki? Meclisimizin bu çelişkiler çıkmazını biran önce gidermesi gerekir.

‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladığımız şu günlerin ertesinde, ulusal egemenliğimizin ve millî iradenin temsil edildiği yer olan TBMM’nin üzerinde hiçbir gücün olmaması adına bu çelişkinin ivedilikle giderilmesi gerekmektedir.

Yapılan itirazlar kabul edilseydi sonuç ne olurdu o bilinmez. Ancak şu var ki bu çelişkili duruma bir an önce son vermenin, millet iradesine zeval vermemek adına, ne kadar hayatî bir durum olduğu da ortadadır.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI