ŞİDDET SARMALI BÜYÜMEDEN-I
Hasan Soner Kırkuşu >

ŞİDDET SARMALI BÜYÜMEDEN-I

Mart ayında bir haber dikkatimizi çekmişti, bu habere göre; Rize’de 16 yaşında bir Fen Lisesi öğrencimiz ders sırasında arkadaşını boynundan bıçaklayarak öldürmüştü.  Aradan iki ay geçti bu defa geçen hafta içinde Bursa’da 16 yaşındaki bir Anadolu Lisesi öğrencimizin tabanca ile sınıfa girerek kız arkadaşını öldürdüğü haberini aldık. Ülkemizde buna benzer öğrenci şiddeti haberlerini daha önceleri ara sıra da olsa duyuyorduk.

Bu türden acı haberler üzerine ülkemizde, eğitim çağındaki çocuklarımızın, ne yazık ki kimi zaman faili kimi zaman ise mağduru olduğu şiddet olaylarına ait istatistiklere ulaşmak istedim.  Bu konuda ilk ulaştığım kurum Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) oldu, ardından TBMM raporlarına ve eğitim ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının verdiği istatistiklere göz attım.

Rakamlar ve istatistikî veriler her ne kadar sıkıcı olsa da bu verilerin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk olarak, Dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram olan “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” çerçevesinde çocuk nüfusa özel olarak çıkarılan ve TÜİK tarafından derlenen haber bülteninde açıklanan ülkemizdeki çocuk nüfusun mevcut ve gelecekteki demografik yapısı, sağlık, eğitim, işgücü ve aile yapısı gibi sosyo-ekonomik özelliklerine göz atalım,

Bu verilere göz atıldığında şu rakamlarla karşılaşıyoruz.

                             Türkiye’de

2016 yılı toplam nüfus

79 milyon 814 bin 871

2016 yılı çocuk nüfus

22 milyon 891 bin 140

Buna göre;

Birleşmiş Milletler tanımına göre; 0-17 yaş grubunu içeren çocuk nüfusumuzun toplam nüfusa oranı

1935 yılında

% 45

2016 yılında

% 28,7

Yani bu orana göre ülkemizde neredeyse her 3 kişiden biri çocuk diyebileceğimiz çağda bulunmaktadır. Bu oranı birde dünya nüfusu ile karşılaştıralım.

2016 yılında Çocuk nüfus oranı

Dünya’da

% 30,3

Türkiye’de

% 28,7

 
Bu orana baktığımızda çocuk nüfus oranında dünya ortalamasının altındayız. Türkiye %28,7 çocuk nüfus oranı ile 167 ülke arasında 96. ülke durumunda.

Milli eğitim istatistiklerine göre; bakıldığında ise;

Ortaöğretim (lise dönemi) seviyesinde okullaşma oranı

2015/16 öğretim yılında

% 79,8

2016/17 öğretim yılında

% 82,5

 

Dikkat edilirse liseye giden öğrencilerimizin oranı, bu yaş seviyesinde artış göstermiş durumdadır. Bu oranın artış göstermesi elbette memnuniyet verici.

Yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre; devlet okullarında en fazla yaşanan sorunlar listesinde 5.sırada yer alan sorunun % 19,3 ile ‘okul çevresi ve güvenlik sorunu’ olduğunu görüyorum. Bu oran neredeyse her 5 sorundan birinin okullarımızda güvenlik problemi olduğunu bariz bir şekilde önümüze koyuyor.

Aile yapısı araştırması 2016 sonuçlarına göre; anne ve babaların çocuklarına verdikleri ceza nedenleri incelendiğinde ailelerimizin en fazla ceza nedeninin yine eğitimle ilgili olduğunu, ‘Çocuğun eğitimini ihmal etmesi’ nedenine bağlı olarak %65,9 gibi bir oranla cezalandırma yöntemine gidildiğini görüyoruz. Bu oran ise esasen ailelerimizin çocuklarımızın eğitimlerini ne kadar fazla önemsediğini de göstermektedir.

2016 Aile yapısı araştırmasının bize verdiği dikkat çekici diğer bir sonuca göre ailelerimizin  %85,3’ü aile içi ekonomik durumlarına göre çocuk yapmak gerektiğini düşünmektedir. Buna göre; ailelerimizin önemli bir kısmının çocukları için iyi bir gelecek sunabilme endişesini taşıdıklarını görebiliyoruz. Çocuk sahibi olmazdan evvel bu yaklaşımla hareket edilmesini ‘Planlı kalkınma’ açısından da ayrıca önemsemek gerekir.  

Şimdilik bu oranlarla ve tespitlerle yetinelim. Bir sonraki yazıda paylaşacağım yeni oranlardan ve tespitlerden yola çıkarak çocuklarımızın muhatap olduğu şiddet unsurlarını veya bir başka ifade ile çocuklarımızın nasıl bir şiddet sarmalı içine doğru sürüklendiklerini, bunun önüne geçebilmek için neler yapılabileceğini paylaşmak istiyorum.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor