CUMHURBAŞKANI ADAYI
Hasan Soner Kırkuşu >

CUMHURBAŞKANI ADAYI

16 Nisan referandumunun tartışmalı sonuçları ile birlikte Türkiye yeni bir sürece girmiş bulunuyor. Siyaset arenasındaki aktörler başta olmak üzere siyasetle yakından uzaktan ilgili olan herkes 2019’da yapılacak olan ‘Milletvekili’ seçiminden çok ‘Cumhurbaşkanlığı’ seçimine odaklanmış durumda.

2019’da görev süresi sona erecek olan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Akp’nin tek adayı olacağı şimdiden belli. Ancak ana muhalefet partisi Chp ile diğer muhalefet partileri adaylarının kimler olacağına ilişkin sorulan sorulara şu an için bir cevap vermek mümkün görünmüyor.

Chp’li Selin Sayek Böke’nin kimilerine göre beklenen kimilerine göre ise beklenmedik istifası Cumhurbaşkanlığına mı hazırlanıyor sorularının sorulmasına neden oldu. Bu merakı gidermeye yönelik farklı çevrelerden Sayın Böke için yorumlar yapılmaya başlandı. Kadın olmasının sağladığı avantajının yanında, ekonomist olması, kendinden emin duruşu, sosyal demokrat tavrı, 1 Kasım 2015 seçimleri sırasında Chp’nin farklı bir vizyonla meydanlara çıkmasında etkili olması elbette dikkat çeken ve halkın nazarında takdir edilen özellikleri. Ancak ailesinin bir tarafının Hristiyan bir tarafının ise Müslüman olduğunu söylemesinin halk nazarında olumsuz bir imaj oluşturacağı yönünde bir takım eleştiriler mevcut.

Bu konuda Sayın Böke daha önceden de açık ve net bir şekilde açıklama yapmış, dinî yönünün sorgulanmasının nefret suçu olarak algılanması gerektiğini bununla ilgili olarak açıklama yapmaktan ise ne kadar büyük bir üzüntü duyduğunu söylemişti. Bence bu açıklaması kamuoyu nazarında da kabul ve takdir gördü. Çünkü bizim toplumumuz her ne kadar muhafazakâr yönü ağır basan bir toplum olsa da dinî yönünü ön plâna çıkarmayan, çıkarmak da istemeyen bir kişiye her zaman hoşgörü ile yaklaşmıştır. Dolayısıyla dinî yönü bir grup insan tarafından siyasete malzeme edilmeye çalışılacaksa da bunun beklenildiği gibi çok büyük bir puan kaybına sebep olmayacağını düşünüyorum.

Bir diğer konuşulan aday Mhp’nin muhalif lider adayı Meral Akşener. Sayın Akşener için de aynı şekilde bayan olmasının bir avantajı olacaktır. Ayrıca güçlü bir kadın kişiliği sergilemesi, daha önceden de meclis başkanlığı, bakanlık gibi tecrübelerinin bulunması, siyasî bir geçmişinin olması, azimli ve kararlı yapısı, milliyetçi bakış açısına sahip olmasının yanında dünyaya geniş açıdan bakabilmesi de halk nazarında kendisine teveccüh edilmesinin sebepleri olabilecektir.

Yine olası Cumhurbaşkanı adaylarından biri de Sayın İlhan Kesici olarak dile getirilmektedir. İlhan Kesici de eski bir siyasetçi olup gerek bürokrasi tecrübesi, gerekse meclis tecrübesi olan, zengin bir bilgi kapasitesine sahip şu an için Chp milletvekili olmasına rağmen sağ siyaset geçmişi de bulunan değerli bir kişidir.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığına aday olarak Abdüllatif Şener’in de ismi geçmektedir. Sayın Şener, bu günkü iktidarı elinde bulunduran Akp’nin kurucu isimlerinden biri olmasına karşın sonradan muhalif olarak kurduğu yeni partide bir türlü dişe dokunur bir taban elde edememesinin dezavantajını yaşayabilecek bir siyasetçidir. Ancak siyasi geçmiş tecrübesinin olması, millî görüş kökenli olması, Refah Partisi zamanında duayen bir ekonomist olması, temiz ve dürüst bir siyasetçi olması da ayrıca bir avantaj oluşturmaktadır.

Şu son zamanlarda bahsedilen ve Chp eski lideri Deniz Baykal tarafından da ‘ % 49’un Cumhurbaşkanı adayı olabilir’ şeklinde ifade edilen bir başka isim Sayın Abdullah Gül’dür. Abdullah Gül de aynı şekilde Akp’nin kurucu kadrolarından biri olarak daha öncesinden de siyasî tecrübesi bulunan, ülkemize Cumhurbaşkanlığı da yapmış olan, Cumhurbaşkanlığı görevi süresince her kesimden insanın geneli tarafından takdir görmüş, zarafeti ve ağırbaşlılığı ile dikkat çeken, konuşurken kullanacağı kelimeleri ölçüp tartan değerli bir kişiliktir.

Tüm bu isimlerin haricinde farklı isimler de duymaya başladık. Bundan sonra da duyacağız gibi görünüyor.

Ancak Akp dışındaki siyasî partilerin en büyük endişesi destekleyecekleri adayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rakip olup olamayacağıdır.  Chp ile Mhp’nin şu an için 2010 Cumhurbaşkanlığı referandumunda olduğu gibi ortak aday çıkarmaları mümkün görünmüyor. 2019’a kadar neler değişir, köprünün altından ne sular geçer bilemeyiz ancak Mhp şu anda Akp’ye daha yakın dururken, Chp ise Hdp’ye yakın görünmektedir. Ortak aday çıkarırlar mı çıkarmazlar mı bunu da bilemiyoruz ancak kesin olan bir şey var ki o da Akp’nin tek ve en güçlü adayının Sayın Recep Tayyip Erdoğan olduğudur.

Görünen şu ki partilerin 2019’da Cumhurbaşkanı adayı olabilecek kişileri şimdiden belirlemeleri kendi yararlarına olacaktır. Çünkü halkımız içeride ve dışarıda gelişen ve gelişmesi muhtemel olaylar karşısında Cumhurbaşkanı adaylarının düşüncelerini, yaklaşımlarını merak edecek ve 1,5 yıl boyunca bu adayları gözlem altında tutacaktır. Aday belirleme çalışmasının geçe bırakılması ise hem aday için hem de o adayı öne süren parti için dezavantaj olacaktır.

Şu anda sınırlarımızda gerçekleşmesi muhtemel oluşumların varlığı ve 15 Temmuz gibi bir acı felâketin yaşanması halkımızda milliyetçi hissiyatları kabartmış durumdadır. Halkımız yüksek ihtimalle Cumhurbaşkanı adayı olacak olan kişide milliyetçi bir damar arayacaktır.

Önümüzdeki süreçte de ülkemizi bekleyen Ortadoğu ve AB eksenli dış politika gelişmelerini de dikkate alırsak ülkemizi yönetmeye aday olan sadece Cumhurbaşkanı adaylarının değil mecliste çoğunluğu elde etmek isteyecek partilerin de milliyetçi tavırlarına dikkat etmeleri zorunlu olacaktır.

Tabi ki bunların yanında Cumhurbaşkanı adaylarında arayacağımız diğer özellikler ise adalet terazisini ne kadar dengede tutup tutamayacağı, ülke kalkınması için ne gibi politikalar üretip üretemeyeceği, komşu ülke ilişkilerini sağlam tutup tutamayacağı, işsizliğe ne şekilde çare bulup bulamayacağı, göçmen politikası hakkındaki düşünceleri, eğitim sorunumuza yaklaşımı, çevreci ve enerji politikaları hakkındaki görüşleri, sosyal devlet çözümleri, özgürlükleri genişletip genişletmeyeceği gibi özellikler olacaktır. Kısacası halka mutlu ve umutlu bir gelecek sunup sunamayacağı sorgulanacaktır.

Bu özellikleri ile ön plâna çıkmayı başaran, halkı ikna etme yeteneğine sahip, çevresine enerji dağıtabilen her aday kuvvetli bir aday olacaktır. Böyle bir adayı da bulup çıkarabilen parti ise mecliste çoğunluğu elde etmesi muhtemel bir parti olacaktır. 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor