19 MAYIS ÖNCESİ HALİMİZ
Hasan Soner Kırkuşu >

19 MAYIS ÖNCESİ HALİMİZ

15 Mayıs 1919, yer İzmir ,

Egenin incisi, Avrupalıların şımartılmış çocuğu Yunanlılar tarafından işgal edilmiş, Türk bayrağı çiğnenmiş ve Konak meydanındaki hükûmet konağına Yunan bayrağı çekilmiş, İzmir halkı bu işgale karşı çıkmış, Hasan Tahsin ismindeki kahraman gazetecinin attığı ilk kurşun Anadolu'yu işgal etmeye çalışan emperyalistlere sıkılan ilk kurşun olarak tarihe geçmişti.  

İzmir'in işgali haberi telgraf ile İstanbul'a iletilmiş, Mustafa Kemâl ve arkadaşları zaten daha öncesinden yaşanacakları sezdikleri için Şişli'deki kiralık evde yapılan gizli toplantıların ardından aldıkları karar gereği bir an önce Anadolu'ya geçmek gerektiğini düşünmüş ve Bandırma Vapuru ile yapılan yolculuğun sonrasında 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basılmış, Kurtuluş Savaşı başlatılmıştı. 

Kurtuluş Savaşını başlatan başta Mustafa Kemâl ve diğer silah arkadaşları daha ilk günden itibaren 'milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' diyerek yola çıkmışlardı.  

İşte o azim ve kararlı duruştur ki, bizi bu günlere ulaştırdı. O azim ve karar sayesinde dünyada yenilmez denilen ordular ve emperyalist güçler Anadolu'da neye uğradıklarını şaşırdı. Henüz 13 Kasım 1918'de İstanbul Boğazında toplarını Dolmabahçe Sarayı'na döndürmüş olan İngiliz filosunu işaret ederek 'geldikleri gibi giderler' diyen Mustafa Kemâl'in yüreğinde yine aynı azim ve karar bulunuyordu. 

Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsız bir devlet olarak kuruluşunu hazırlayan bu sürecin başladığı günden bu güne henüz 98 yıl geçti. Ancak geldiğimiz nokta ve yaşananlar 19 Mayıs 1919 şartları gibi olmasa da devlet ve millet olarak beka mücadelesini verdiğimiz dönemleri tekrar yaşadığımızı gösteriyor.  

1984'ten itibaren başımızın belâsı olan hain terör örgütünü etkisiz hale getirmek için verdiğimiz mücadelede binlerce şehit verdik, bu hain terör örgütünün 'Kürt' vatandaşlarımızın haklarını koruma bahanesiyle başlattığı mücadeleyi etkisizleştirmek için gerçekleştirilen 'Demokrasi Açılımı' da ne yazık ki 'Hendek Politikaları' ile bize geri döndü. Henüz bu olaylar sıcaklığını korurken 15 Temmuz 2016 gecesi yaşadığımız hain kalkışma devletimizin içine yuvalanmış bir paralel yapının varlığını ortaya çıkardı, ardından yaşananlar ise devletin adeta bürokrasisinin çökmesine neden oldu. Hemen yanı başımıza dayanmış olan 'Arap Baharı'nı fırsat bilen  'Barzanistan'ın  bağımsızlık istekleri ise açıktan açığa artık dillendiriliyor ve eğer bu gerçekleşirse gelecek yıllarda böylesi bir durumun Türkiye'nin bölünmesine de zemin hazırlayabileceği endişesi hakim durumda.  

Güneyimizde 1.Dünya Savaşı öncesi itilaf bloğu neredeyse tekrar oluşmuş durumda, sıcak Akdeniz sularına Ruslar inmiş ve yine kırk tilki kırkının da kuyruğunun birbirine değmemesi için politik dengeler oturtulmaya çalışılıyor.  

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Abd'ye yaptığı ziyaret ise neredeyse canlı haber bültenlerinde dakikası dakikasına yayınlanıyor, toplam 22 dakikalık görüşmenin ardından kaç 22 gün konuşacağımız ise muamma. Trump, hain terör örgütü ile mücadelede Türkiye ile beraberiz mesajını veriyor ancak onların terör örgütleri ile bizim terör örgütlerimizin aynı olmadığı ortada.  

Nokta mı koyduk, virgül mü attık bilinmiyor. Daha düne kadar evetçi ve hayırcı idik şimdi noktacı ve virgülcüler olarak bölündük. Hatta noktalı virgülcülerünlemciler, soru işaretçiler de var artık. Var oğlu var. Tartışıyor muyuz, dövüşüyor muyuz pek belli değil. Ancak şu bir gerçek, sıkıyı görünce birbirimize sarılıyoruz, rahatı bulunca kuyumuzu kazıyoruz.  

Hal-i hazırda işte böyleyiz, haydi hayırlısı. Bindik bir alâmete. Mevlâm bakalım neyler, neylerse güzel eyler.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor