NEYİN KAFASI?
Hasan Soner Kırkuşu >

NEYİN KAFASI?

Son zamanlarda gençler arasında kullanılan bizim de ağzımıza pelesenk olmak üzere olan bir ifade. Neyin kafası?

Ne yapmaya çalışıyorsun, hangi fikir ve düşünceyle hareket ediyorsun, derdin ne, amacın ne gibi anlamlara geliyor galiba anladığım kadarıyla.

Geçen gün tam da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı gününe özel bir açılış oldu. Komşu şehrin Beylikdüzü ilçesinde 'Yaşam Vadisi' açılışı oldu. 242 bin 843 m2'lik Yaşam Vadisi 1.Etap açılışı gerçekleşti. Bu hizmetin benzerinin Tekirdağımızda da olması temennisiyle diyorum. 

Türkiye'nin en kalabalık şehri her geçen gün beton yığınına dönüşürken, insanların rahat bir nefes alabileceği, 100 tür 200 adet yetişmiş ağacın, 75 tür 40 bin adet ağaçcık ve çalının, 6 tür bin 400 adet sarıcılı ve tırmanıcı bitkinin, 8 tür de 6 bin 225 adet mevsimlik çiçeğin kullanıldığı büyük bir kent parkından bahsediyorum.

Yaşam Vadisi'ne entegre edilmiş durumda huzur evi, öğretmen evi, bir okul binası, 2 adet belediye hizmet alanı, buz pisti, koruluk, halı saha gibi kamu alanları da bulunuyor.

Ayrıca içinde 3360 m2 Uzak Doğu bahçesi ile bir de 4100 m2 biyolojik gölet (içinde bulunan bitkiler ve bakteriler yoluyla kendi kendini temizleyebilen) bulunuyor. Şelalelerin, sanat atölyelerinin, oyun alanlarının da yer aldığı ve günde 12 milyon m3 oksijen üretme imkânı sağlayan  büyük bir projeden bahsediyorum.

İnsanların sosyalleşme ihtiyaçlarını da karşılamak üzere gezinti ve koşu yapabilecekleri, bisiklet kullababilecekleri yollar düşünülmüş bu parkın içinde, akülü tren ile gezinti yapmak da mümkün, çimlendirilmiş seyirlik teraslardan panoramik görüntüler almak da mümkün, 4 adet kafeterya ve restoranın da yer aldığı, Kıbrıs Şehitleri anısına özel bir parkın ve tören alanının, sahne olarak da kullanılabilecek etkinlik alanlarının yer aldığı bu park aynı zamanda  60 adet güvenlik kamerası ile 7/24 bir şekilde gözlenmekte ve görüntüler kaydedilmektedir. 

Neden bu kadar ayrıntılı bir bilgi verme ihtiyacı hissettim. Şunun için; 

E ne olmuş yani denilmemesi için. Altı üstü bir park işte denilmemesi için. Hepi topu ağaç ve yeşillik işte denilmemesi için. Amma da büyütüyorsun denilmemesi için. 

Peki başka ne için; 

Yahu 40 yılda bir Chp'li belediyelerden biri de bir hizmet yapmış, ne de övdünüz denilmemesi için. Bunların bu ülkeye çakılı bir hizmeti var mı gösterin denilmemesi için. 

Evet bunların denilmemesi için biraz ayrıntılardan bahsettim. Çünkü bu hizmet ortada iken, kim bu memlekete bir çivi çakmışsa ellerine sağlık  demek var iken, yapanların edenlerin emeği geçenlerin ellerine, yüreklerine sağlık demek var iken birileri kalkmış şöyle eleştiriler yapıyor, 'Bu proje zaten Akp'nin projesiydi, Chp hazıra kondu', 'Kent parkında içkili mekân olur mu', 'Burası İslâm ülkesi, parkta içkili restoran olmaz', 'İçki içmek isteyenler Yunanistan'a gitsin', 'Siz Akp'nin yaptıklarına bakın bunlar da neymiş', 'Bu vadinin adını Yaşam Vadisi değil Beton Vadisi koyun' gibisinden bir sürü eleştiri. 

İllaki partizanlık, illaki muhalefet, illaki kuyu kazma, illaki çelme takma çabaları...

Bugün bunu Akp'lilerin bir kısmı yapıyor, ancak bunu sırası ve yeri geldiğinde Chp'liler de yapıyor ve diğerleri de. Biz bunu hep yapıyoruz. Hemen her konuda partizanlık yapıyoruz. Karşı çıkıyoruz, milleti de kışkırtmaya çalışıyoruz, yapılanın hakkını vermek yerine, tebrik etmek yerine, destek olmak yerine sürekli çamur atıyoruz. Ama sürrrrrekli bir şekilde hiç durmadan.

Yahu arkadaş sen ne dediğinin farkında mısın, ortada duran hizmeti neden görmezden geliyorsun diye sorulduğunda da şöyle savunma yapıyoruz. 
'Ama onlar da aynısı yapmıştıııı'.

Bildiğiniz yeni yetme ergen, bildiğiniz çocuk tavrı. 

İnanın bu tavrı takınanlar ergenler ve çocuklar olsa, hatta bebeler olsa, ki onlar zaten böyle yapmıyorlar,  yine hoş karşılayacağım ancak bu tavrı takınanlar koca koca insanlar olunca ne diyeceğimi şaşırıyorum.

Zaten her gün sokağa çıkar çıkmaz türlü türlü saygısızlığa ve medeniyetsizliğe şahit oluyoruz, hiç olmazsa yapılan güzel bir şeye sevinmek istiyorken, güzel bir hizmeti görüp de takdir etmek istiyorken, şöyle bir milletimle ve milletimden her kim olursa olsun yine milletime hizmet edenle gururlanmak istiyorken. Sormadan edemiyorum Allah aşkına,
 
Yahu siz nesiniz, necisiniz?  Allah aşkına siz neyin kafasısınız?


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI