TEOG TERCİHLERİNDE TAVSİYE
Hasan Soner Kırkuşu >

TEOG TERCİHLERİNDE TAVSİYE

Teog 2.dönem mazeret sınavları da geçen hafta sonu yapıldı ve sona erdi. Dolayısıyla  8.sınıfa giden öğrencilerimizin birçoğu Teog (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı) olarak  bilinen bu sınavın sonuçlarını beklemeye koyuldu. Sınav sonuçlarının ise Haziran ayının ilk haftası içinde açıklanacağı tahmin ediliyor

Öğrencilerimiz ‘Yerleştirmeye Esas Puanları’ (YEP) nı dikkate alarak tercihlerini ya özel okullardan yana ya da resmî okullardan yana kullanacaklar.

Özel okul tercihleri Haziran ayının sonlarına doğru, önceden, alınacak ve sonuçları da Temmuz ayının ilk haftası içinde açıklanacak. Özel okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler ise kayıtlarını Temmuz ortalarına tamamlamış olacak. Ancak şunu belirtmek gerekir ki bir özel okula kaydını yapan öğrenci artık resmi okul tercihi yapamayacak.

Eğer bir öğrenci özel okula kayıt yaptırıp da daha sonradan vazgeçerse bu durumdaki öğrencimiz artık sadece yedek alımlarını bekleyerek resmi okullara nakil tercihinde bulunabilecek demektir.

Her tercih döneminde seçtiği 25 resmi okuldan hiçbirine giremeyen öğrenciler ise açık liseye yerleştirileceklerdir.

Resmî okullar tercihleri ise ilk olarak Haziran ortalarında alınıp ilk yerleştirmeler Ağustos başlarında başlamış olacak. İlk yerleştirme kayıtları tamamlandıktan sonra ise 2 defa daha tercih listesi hazırlanabilecek. Böylece daha önce kayıt hakkı kazanan öğrenciler bir başka okula nakil yapabilecekken, hiçbir okula yerleşememiş öğrenciler ise her defasında tekrar tekrar şanslarını denemiş olacaktır. Toplamda 3 tercih dönemi de tamamlandıktan sonra halâ hiçbir okula yerleşememiş öğrencilere Eylül ayı başlarında sıra gelecek, bu öğrenciler Eylül ayında en yakın milli eğitim müdürlüklerine dilekçe vererek boş kontenjanlara yerleşme şansı elde etmiş olacak.

Süreç böyle işlemesine işleyecek ama tercih yapacak olan öğrencilerimize birkaç tavsiyede bulunmak isterim.

Öğrencilerimiz tercihlerini yaparken öncelikli olarak ilgi alanlarından ziyade etki alanı oluşturabilecekleri yani yeteneklerini ortaya koyabilecekleri tercihler yapmalıdırlar. Çünkü ilgi alanımız çok olabilir ancak bizler hayatta her ilgi duyduğumuz alanda yetenekli olamayabiliriz. Önemli olan etkili olabileceğimiz bir alanda hareket etmektir.

O nedenle öğrencilerimizin öncelikli olarak hangi alanlarda yetenekleri olduklarını keşfetmeleri gerekiyor. Bunun için uzman kişilerden yardım alabilecekleri gibi kendi kendilerine birtakım sorular sorarak veya çevresinde kendisini en iyi tanıyanların verdiği cevaplardan faydalanarak, kendisi hakkında yapılan olumlu olumsuz tüm eleştirileri göz önüne alarak yeteneklerini biran evvel keşfetmelerinde fayda bulunmaktadır. Bu çok önemli bir husustur.

Eğer yetenekler keşfedilmeden yanlış bir tercihte bulunulursa bu en az 4 yıl gibi bir ciddi kayıp anlamına gelebilir.

Tercih yapacak olan öğrencilerimize bir başka tavsiye ise tercihlerini yaparken YEP adı verilen ‘Yerleştirmeye Esas Puan’dan ziyade yüzdelik dilimlerine dikkat etmeleri gerektiğidir.

İşte burada öğrencilerimize tercih listesi yaparken gerçekçi olmalarını tavsiye ediyoruz. Yani eğer kendilerinin yüzdelik dilimi örneğin %7 ise hiç olmayacak olan %2’lik dilimdeki okulları tercih listelerine yerleştirmemelerini tavsiye ediyoruz. Gerçek ile hayal arasındaki makas ne kadar açık olursa, bir o kadar boşa tercih yapılıyor demektir. O nedenle öğrencilerimize tavsiyemiz kendi %’lik dilimlerinin 1-2 puan üstünden fazlasını zorlamamalarıdır.

Öncelikle 3 tercih dönemi hakkımızın olduğunun farkında olarak bir benzetmeyle doğru tercih yapmanın önemini anlatmak istiyorum.

Şimdi kendimizi ilk metrobüs durağında metrobüs bekleyen bir yolcu olarak düşünelim.

İlk durakta olduğunuz için gelecek olan metrobüs kesinlikle boş gelecektir yani metrobüs durağa yanaşıp da kapıları açıldığında bütün koltukların boş olduğunu göreceksiniz. Ne kadar güzel değil mi? Bu sizin istediğiniz koltuğa hemen oturabileceğiniz ve ayakta yolculuk yapmayacağınız anlamına geliyor.

Ancak öyle değil. Çünkü önemli olan metrobüsün boş gelmesi değildir. Önemli olan sizin yanaşacak olan metrobüsün kapısına ne kadar yakın olduğunuzdur. Metrobüs, durağa yanaştığında ve kapıları açıldığında metrobüse ilk binecek olanlar kapıya en yakın olanlar yani %’lik dilimi en düşük olanlar yani ilk %1’lik dilimde olanlar olacaktır. Daha sonra binme sırası %2’likler, %3’lükler, %4’lükler şeklinde devam edecek ve sonra ise metrobüsün kapısından peronda bekleyen diğer %’lik dilimler metrobüste yer kalmışsa sırayla girecekler ve boş koltuk kalmışsa oturacaklardır.

Burada  metrobüs koltuklarından her birini okullardaki boş kontenjanlar olarak düşünürsek bu boş koltuklara ilk oturma şansına sahip olanlar her zaman için %’lik dilimi küçük olanlar olacaktır. Diğerleri ise ne yazık ki yolculuğu ayakta yapacaklardır. Ayakta kalanlar ise ancak yolculardan birisi kalkarsa oturma şansına sahip olurlar bilirsiniz.

Bu arada şunu da hatırlatmak isterim. Metrobüse ilk binecek olan ilk %1’lik, %2’lik, %3’lüklerin kimi zaman bütün koltukların boş olduğunu görmekten kaynaklanan zafer sarhoşluğu içinde olduklarını görürüz. Bunlar metrobüse bindiklerinde ilk anda şu boş koltuğa mı, yoksa bu boş koltuğa mı otursam, yok şu cam kenarı daha iyiymiş, yok efendim bu koltuğun manzarası daha iyiymiş diyerek bir o koltuğa bir bu koltuğa gidip geldiğini görürüz. İşte bu git geller sırasında ilk gözlerine kestirdikleri koltuğa oturmayıp gözlerini bir başka koltuğa dikmekten kaynaklanan bir ayakta kalma durumu olur. Bunlar metrobüse ilk binenlerden olmasına rağmen sırf kararsızlıktan ve yanlış tercihlerden dolayı ayakta kalanlardır. Tabiki bunların da metrobüse sonradan binenler gibi ayakta kalıp birinin koltuktan kalkmasını beklemekten başka çareleri yoktur artık.

Şansını ikinci ve üçüncü tercih dönemlerine erteleyenleri ise metrobüsün ilk durağında değil de ara duraklarında bekleyenlere benzetiyorum. Eğer metrobüse bu duraklardan biniyorsanız zaten büyük ihtimalle ayakta kalacaksınızdır. Neredeyse kaçınılmaz bir durumdur bu. Şansınız varsa ne alâ.

İşte o nedenle, öğrencilere tavsiyemiz hem metrobüse 1.durakta binmeye çalışmanız yani çok çalışıp %’lik diliminizi iyi tutmanız hem de metrobüse bindiğinizde çok vakit kaybetmeden size en uygun koltuğu gözünüze kestirip hemen oturmanızdır. Hemen oturmak da daha metrobüse binmeden nereye oturacağınızı önceden düşünüp kararlaştırmaktan geçiyor.

Tüm öğrencilerimiz için bu hayat yolculuğunda en iyi koltuklarda oturarak yolculuk yapmalarını temenni ediyoruz.

Ancak biz yetişkinlerin de -sadece temenniler dilemek yerine- onların ihtiyaç duydukları kadar çok sayıda ve hepsinin oturarak yolculuk yapabileceği miktarda metrobüs sefer sayılarını artırması gerekiyor.

Bu son tavsiye de büyüklere olsun.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI