MEME KANSERİNDE KULLANILAN İLAÇLARIN İTHALİNDE SIKINTI VARMIŞ. KADINLAR BU KONUYA EL ATMALILAR

MEME KANSERİNDE KULLANILAN İLAÇLARIN İTHALİNDE SIKINTI VARMIŞ. KADINLAR BU KONUYA EL ATMALILAR

Ekonomi başta olmak üzere bir çok soruna o denli gömüldük ki, bir çoğu bizim dışımızda, bizim uzağımızda ve etki alanımızın çok ötesindeki karar mekanizmalarınca yön bulan konular. Yazılarımda sıklıkla vurgu yaparım ya; BİZ SADECE CAMBAZI İZİYORUZ. Oysa diğer taraftan olan bitenden hiç haberimiz olmuyor. Kendimizi  bunun kabahtlisi ama bu cambazı bize izletenleri suçlu ilan ediyoruz. Biliyorsunuz ki, suç ayrı kabahat ayrıdır. hafif olanı kendimize maal ediyoruz.

Dün sosyal medyada göz gezdirirken rastladım. MEME KANSERİ TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLARIN İTHALİNDEKİ TIKANIKLIK NEDENİYLE BU İLAÇLARI KULLANMAYA ZORUNLU HASTALARIN YAŞADIKLARI GÜÇLÜKLE İLGİLİ PAYLAŞIM DİKKATİMİ ÇEKTİ... Bir kaç ilacın ismine yer verilmiş ve ithalindeki aksamadan dolayı tedavi gören ve bu ilaçları kullanmak zorundaki hastaların zor durumda hatta hayati tehlike ile karşı karşıya kaldıklarının acı gerçeği dile getiriliyor.

Kısaca MEME KANSERİ neymiş ve durum hangi merkezdeymiş bakalım; Meme Kanseri sıklığı ülkemizde son 20 yıl içinde 2 kat artmış.Meme Kanseri KADINLARDA en sık görünen kanser türü. Bu oran KADINLARDA görünen kanser türlerinin dörtte birini teşkil ediyor. Meme Kanseri gelişmiş ülkelerde çok az sayıda görünmeye başlarken, gelişmekte olan ülkelerde ise bu oran artarak devam ediyor. Araştırmalara göre, 2030'da Meme Kanserine yakalanan kadınların %75 inin gelişmekte olan ülkelerdeki KADINLARDA görülmesi kaçınılamz olarak ortaya konulmakta.

Hal böyleyken, bu konuda kadınlarımız ne kadar bilinçliler ve tedbirliler? Tedbir mi? ERKEN TEŞHİS!... buna döneriz. Ancak Sağlık Bakanlığı bu hastalığın kaçınılmaz olan ilaç tedavisi için gerekli ilaçların ithalinde yaşanan bu aksamayı nasıl ortadan kaldıracak? Meme Kanseri tedavisi gören ve ilaçları ithal edilmeyen haastaların bu süreçteki durumları ne olacak? Bu hastalık tedavisine kalındığı yerden başlama lüksü olan bir tür olmadığı gibi tedavi süreci uzun, meşakatli ve maddi yönden maliyeti yüksek. 

Örneğin,Tekirdağ'da bu tedaviyi alan hastalar veya yakınlarının hükümetin yurt dışından ithal ettiği ilaçlarda yaşadıkları sıkıntıyla ilgili kendilerine bilgi veren, bilgi aktarması gereken kişi, kurum, ilgili, yetkili KİM? Şöyle sorabilirim;  HASTA YAKINLARINA, HASTALARA DUDAK BÜKÜP YÜZLERİNE AVEL, AVEL BAKMAKLA GÖREVLİ KURUMUN EN YETKİLİSİ KİM?

Tekirdağ'ın anlı, şanlı, açılışlarda, törenlerde, konuşmalarda, nutuklarda protokolün ön koltuklarında, boyunlarında kıravat süslü püslü laflar eden, attıklarında mangalda kül bırakmayan '' İLERİ GELENLERİ '', SİYASETÇİLERİ!

İş bulmak, yatırım yapmak, projeler hazırlamak, açılışlar yapmak tamam güsel olmasına güzel de, bakın madalyonun diğer yüzünde neler oluyor.

TEKİRDAĞ'DA MEME KANSERİ NEDENİYLE TEDAVİ GÖREN HASTALARIN KULLANDIKLARI İLAÇLARI YOK. HASTALARIN TEDAVİLERİ YARIM KALDI. İTAHALATINDA SIKINTILAR VAR (MIŞ)... ÇIKSIN BİRİSİ, BİR KURUM, BİR YETKİLİ TEDAVİLERİ YARIM KALAN VE YAŞAMLARI TEHLİKE ALTINA GİREN BU İNSANLARA BİR ŞEY SÖYLESİN VEYA BU İŞİN HALLİ YÖNÜNDE BİRŞEYLER YAPSIN.

Evet hanımlar, hanımefendiler. Bu lanet hastalığın pençesinde sizler varsınız. Hem cinsleriniz var. Siyasi partilerin kadın kollarındaki hanım efendiler, çeşitli derneklerde sosyal sorumluluklarını yerine getirmeye gayret eden hanım efendiler, Tv başında yarışma programlarını, dizileri kaçırmamaya dikkat eden hanım efendiler; ESAS DRAM BU KONUDA YAŞANIYOR. YARIŞMAYSA HEM CİNSLERİNİZ ÖLÜMLE YARIŞLARINDA YARI YOLDALAR...

... Böylesi önemli bir konuda KADINLARIMIZIN  ortaya koyacakları sayesinde sorun her nerede, her neden ve her ne biçimde çözülecekse en kısa sürede çözüme kavuşacağından eminim.

YETERKİ KADIN ELİ BU İŞE DEĞSİN.

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI