MÜSLÜMANA BAKIŞA ZARAR VEREN SUUD ZİHNİYETİ
Hasan Soner Kırkuşu >

MÜSLÜMANA BAKIŞA ZARAR VEREN SUUD ZİHNİYETİ

Katar krizinin görünen başlangıcı 'beşi biryerde Arap gerdanlığı' ülkelerin yani Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen'in Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle başlamıştı. Sonra bunlara çeyrek altınlar da eklendi Libya'nın bir kanadı ve Maldivler. 

Bu ülkelerin iddiası nedir ? Bu 'beşi biryerde Arap gerdanlığı'nı oluşturan ülkeler Katar'ı , uluslararası teröre destek vermekle suçluyor ve Doha yönetiminin Suriye'de adını "Şam'ın Fethi Cephesi" olarak değiştiren Nusra Cephesi'ni ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünü desteklediğini iddia ediyor. Bunların başını da Suudi Arabistan çekiyor. 

Suudi Arabistan ki, Trump'ın gölgesinde Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'yi de yanına alarak 22 Mayıs'ta sözde Uluslararası Radikal Düşünceyle Mücadele Merkezi'nin açılışını yapmış kendine münhasır bir Arap ülkesi.

Bu Arap ülkesinde kadınlara yönelik uygulamaları az çok hepimiz biliyoruz, daha önceki bir yazımda da Suudi Arabistan'da dikkatimi çeken birkaç yasağa dikkat çekmiştim o yüzden kadınlara sürücü olmanın dahi yasaklandığı bir ülke olduğunu hatırlatmakla yetiniyorum. İşte böyle bir ülke olan Suudi Arabistan, 'Uluslararası Radikal Düşünceyle Mücadele Merkezi'nin açılışını yapıyor. Halâ inanasım gelmiyor, şaka gibi.

İlk duyduğumda da şaşırmıştım zaten. Ki hiç şaşırmamam gerektiğini geçen günlerde öğrendiğim bir haber sonrası bir kez daha anlamış oldum. 

Bu Arap ülkesi hakkındaki düşüncelerimi adeta pekiştiren haber, Dünya Kupası Asya Elemeleri B Grubu’ndaki Avustralya-Suudi Arabistan maçı öncesinde yaşananlar ile ilgili. 

Habere göre; Avustralya ve Suudi Arabistan arasındaki futbol maçı öncesi 3 Haziran’da Londra'da gerçekleşen terör saldırılarında 2'si Avustralyalı olmak üzere yaşamını kaybeden 8 kişinin anısına saygı duruşu yapılmak isteniyor. Orta hakemin düdüğünü çalmasının ardından ev sahibi Avustralyalı futbolcular omuz omuza vererek 1 dakikalık saygı duruşuna geçiyor ancak 'Uluslararası Radikal Düşünceyle Mücadele Merkezi' nin evsahipliğini yapan ülkenin Suudi oyuncuları sahaya yayılıp, ısınma hareketleri yaparak dünya medyası önünde büyük bir mücadele (!?)veriyorlar. 

Bu nedir şimdi, nedir Allah aşkına. Tam bir nezaketsizlik, saygısızlık, terbiyesizlik, yol bizmezlik, iz bilmezlik, iş bilmezlik, akılsızlık, düşüncesizlik, düpedüz hakarettir. Böyle bir saygısızlığı müslümanlığın hangi prensibi ile açıklayabilirler. Hiçbirşey bilmiyorlarsa karşılarında bulunan takımın temsil ettiği ülkenin vatandaşlarından 2'sinin Londra'daki saldırıda ölmüş olmasından dolayı, nezaket gereği bir saygı göstermeleri gerekirdi. 

Bu haberi gördüğümde aklıma Peygamber Efendimiz (a.s)'in önünden geçen bir Yahudinin cenazesine gösterdiği saygı aklıma geldi. Kısaca burada aktarmak istiyorum; 

Cabir b. Abdullah (r.a.)'ın nakletmesine göre;

Yanımızdan bir cenaze geçmişti. Rasulüllah (s.a.v.) hemen o cenaze için ayağa kalktı. Biz de (ona uyarak) kendisi ile beraber ayağa kalktık ve:

– “Ey Allah’ın Rasulü! Bu bir Yahudi kadınının cenazesidir” dedik.

Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.):

– “şüphesiz ölüm korkunç bir şeydir. Cenazeyi gördüğünüzde hemen ayağa kalkınız” buyurmuştur.
(Müslim, Cenaiz, 78,Hadis no:1593)

Anlatmak istediğim budur, 

İsterseniz olan biteni tekrar baştan başlayarak kronolojik bir sıralama ile anlatmaya çalışayım.

22 Mayıs 2017- Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ABD Başkanı Donald Trump, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ışıklı dünya küresinin üzerine ellerini koyarak 'Uluslararası Radikal Düşünceyle Mücadele Merkezi'nin açılışı yapılıyor,

3 Haziran 2017- Londra'da gerçekleşen ve 8 kişinin ölümüne sebep olan terör eylemini Daeş üstleniyor, 

5 Haziran 2017- Suudi Arabistan'ın öncülüğünü yaptığı Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Yemen gibi ülkeler bir diğer Arap ülkesi Katar'ı; Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El Kaide dahil çeşitli militan grupları destekleyerek "bölgeyi istikrarsızlaştırmakla" suçluyor.

8 Haziran 2017- Dünya Kupası Asya Elemeleri B Grubu’ndaki Avustralya-Suudi Arabistan maçı öncesinde Londra'da gerçekleşen terör saldırılarında yaşamını kaybeden 8 kişinin anısına yapılan saygı duruşuna Suudlu futbolcular katılmayarak tüm dünyanın gözü önünde saygısızlık yapıyor ve çimlere yayılıyorlar. 

Sonrası mı,

Sonrasında Suudi Arabistan sayesinde tüm dünyanın İslâm'a bakışı bir anda değişiyor ve müslüman olmayan dünyalılar 'yahu biz şimdiye kadar müslümanlar hakkında ne kadar yanlış düşünmüşüz, aslında bu müslümanlar ne kadar da masumlarmış' diye düşünüyor ve dünyada o ana kadar içlerinde hissettikleri 'İslamofobi' den birden bire kurtuluyorlar. Böylece Suudi Arabistan 'Uluslararası Radikal Düşünceyle Mücadele'de son sürat başarılarına başarı katıyor(!?)

Öyle mi ?

Hadi ordan Allah aşkına. Siz kim, 'Uluslararası Radikal Düşünceyle Mücadele' etmek kim ? Bu işlerin pirî Türklerdir. Bu işlerin mayası Anadolu'dur. 

Biz Türkler, Müslümanlığı kabul ettiğimiz 8.yy'dan bu yana tüm dünyada İslâmiyetin koruyuculuğunu yapmış ve yapmaya da devam eden bir millet olarak, bu işlerin sözde değil özde nasıl gerçekleşeceğini bizzat göstermiş bir milletiz. Bu işlerin öyle kendi kuyularını kazanlarla birlikte, dünyalıklardan medet umarak değil gönüller fethederek ve ahiret gözetilerek olacağını göstermiş bir milletiz. 

Suudlar herkesi kandırabilirler ancak şu dünyada tek bir milleti kandıramazlar o da Türk Milleti'ni. 

Suudi Arabistan, son zamanlarda attığı yanlış adımlarla nasıl Ortadoğu coğrafyasını 20.yy'ın başında bir ateş topuna döndürdüyse şimdilerde de ateş topuna döndürmek üzeredir. Böyle yaparak hem coğrafyaya hem de dünya müslümanlarına bakış açısına zarar vermeye devam etmektedir. 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor