BAYRAMIN GÜZELLİĞİ
Hasan Soner Kırkuşu >

BAYRAMIN GÜZELLİĞİ

Kimine göre bayram denilince sevinç günü gelir akla, sevdiklerinle buluşma günüdür bayram. Bayram gününün sabahından itibaren bir sevinç, bir neşe kaplar insanın gönlünü. Ev halkına, mahallene, yaşadığın şehre bir başka gözle bakarsın bayram günleri. Bambaşka görünür herşey sanki.

Bu öyle bir hissiyattır ki, dalga dalga yayılır ve herkesi etkisi altına alan bir huzur hissedilir. Bayramı sevinçle karşılayanların gözlerine yansır mutluluk. Sevgi seli oluşur ve önüne kattıklarını alır götürür. Hani ne derler aurası yükselir insanın birdenbire.

Bayram demek sevinmek, sevinç duymaksa, sevindirmek de önemlidir elbet. Bayram günleri büyüklere düşen en büyük aslî vazife küçükleri, küçüklere düşen ise büyükleri sevindirmektir. Zaten en çok da küçükler bekler bayramı sabırsızlıkla.

Evdeki büyükler, küçüklere günler öncesinden yeni elbiseler almaya bakar bayram için. Sevinirler küçükler yeni elbiselere. Akşamdan elbisesiyle, ayakkabısıyla yatan bile olur sevinçten.

Kapıya kadar gelip bayramlaşan çocuklar olur, kimini daha önce hiç görmemişinizdir. Belli ki başka mahallelerden gelmişler. Bayramınızı tebrik ederler, elinizi öpmek isterler ve ardından aynı ele bakarak küçük bir şeyler beklerler. Bilirsiniz şeker, çikolata türünden küçük hediyeler.

Tamam günümüzün gerçeğine dönüyorum,

Para tabiki. Az da olsa bir miktar para bekler çocuklar. Durumunuza göre gönlünüzden ne koptuysa verirsiniz, daha bayram öncesinden kimimiz bozuk demir para biriktirir kâsede, kimimiz de kağıt para biriktirir kesede.

Hele birde verilen paranın miktarı biraz büyükse çocuk gözünde, haber verilir hemen yedi düvele. Banka olsanız yetmez artık darphane olmanız lazım bundan böyle.

Adresiniz alınır, navigasyonda yeriniz işaretlenir. İmkân olsa sosyal medyadan arkadaşlık teklif edilir size. Kaçar yol yoktur, her bayram gelinecektir artık size.

Parasını alan cebindeki paraların arasına koyar ve daha kapı önünde birbirlerine ne kadar para biriktirdiklerini söylemeye başlarlar. Topladıkları paralarla ya en yakın eğlence yerine giderek ‘Karagöz ve Hacivat’ izlerler ya da yaz tatilinde okunacak kitaplar listesinden birkaç tane kitap almak için kitapçıya giderler. Kesinlikle, inanmıyorsanız takip edin görün.

Bana inanmadığınızı hissediyorum ama neyse...

Bayram denilince birlikte olmak, hep beraber olmak gelir hemen hepimizin aklına. O yüzden genelde büyüklerin evinde toplanılır ve büyükler de sevindirilmiş olur. Ancak aileden birinin cenazesi olmuşsa, üzüntüsünü paylaşmak, ölen kişinin yokluğunu aratmamak için orada toplanılması daha uygun olur.

Eş, dost, akrabanın da böylece buraya gelmesi sağlanır. Her ne kadar bayram demek mutluluk demekse de ölmüşler de hatırlanır, küçük olsun büyük olsun farketmez ziyaretlerine gidilir. Arife gününden başlamak üzere bayram namazı kılınır kılınmaz ölmüşlere gidilir, sanki onların bizi beklediğini düşünür ve onlarla da bayramlaşırız bayram günlerinde.

Kimimize göre tatlı demektir bayram. Daha sabahtan başlanır ve akşama kadar her gidilen yerde tatlının her türlüsü yenir. Varsa diyetiniz, bayram için vazgeçmek caizdir bugüne özel. Klasikleşmiş fetvalar yayınlanır boy boy televizyonlarda. ‘bayramda tatlıya dikkat!” türünden. Ama eğer, bayram demek tatlı demekse sizin gözünüzde, kim takar fetvayı. İcazeti zaten vermişsiniz siz kafadan, “ikram edilen şey hiç geri çevrilir mi? Olmaz öyle şey, çok ayıp” dersiniz olur biter. İşte o kadar.

Bayram denilince zekât ve fitreleri de unutmamak gerekir. Dinimizin gereği olan ve özellikle dini bayramlar öncesinde yapılan bu yardımlarla hem yoksullar sevindirilir, hem öksüz ve yetimler korunur kollanır, öğrencilerin harçlığına katkı yapılır, ihtiyaç sahibinin ihtiyacı bir nebze dahi olsa giderilmiş olur. Bu sayede bayram, ruhuna göre bayram olmuş olur. Birlik, beraberlik, kardeşlik, korumak ve kollamaktır, sevindirmektir bayram.

Bayramı bayram yapan işte tüm bu güzelliklerdir.

Güzellikleri tatmak ve tattırmak ümidiyle…


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI