SEVGİLİ DOSTUM, NEDİM SABAN'IN HAYKIRIŞINA KULAK VERMEK GEREKİYOR!

SEVGİLİ DOSTUM, NEDİM SABAN'IN HAYKIRIŞINA KULAK VERMEK GEREKİYOR!

Bu gün farklı pencereden bakalım.

Sürekli siyaset ve siyasi çekişmeler, karşılıklı polemikler ve sen, ben kısırlığı içinde kutuplaşan toplum... diğer taraftan neler OLMUYOR?! lara bakalım.

Geçtiğimiz gün değerli sanatçı dostum, yaşamının en değerli zamanlarını tiyatroya ayırmış, aktör, yönetmen Nedim Saban'ın paylaşımı dikkatimi çekti. Tiyatro sever ve özellikle tiyatro sever, tiyatro izleyicisi olara; üzüldüm, sinirlendim, çaresizliğimize hayıflandım.

“Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.” 

Bu sözün altına kime ait olduğunu özellikle yazmıyorum. Sizlerin yazmasını bekliyorum. Bilipte yapmamak, nutuklarda, söylevlerde, şahaşahalı toplantılarda, miting meydanlarında balolarda, kıytırık bir site yönetim toplantısı öncesinde dahi aziz hatırası için SAYGI DURUŞUNDA bulunmak değildir onu ve onun gösterdiği hedeflere yürümek...

Nedim Saban gibi olmak, Nedim saban kadar direnmek ve Nedim saban gibi yaşamak gerekir. Neyi. neden mi? Henüz yedi yaşımızdaydık ya, her sabah beş yıl boyunca  ANDIMIZ! diyerek haykırarak okuduğumuz o metindekileri yerine getirebilmek için. Kısacası dostlar, ben kuruyan,kurumaya yüz tutan hayati bir damarımıza dikkat çekmek istiyorum! Sözü uzatmadan ve ehline teslim ederek onun YAKARIŞINI SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

Milyonlarca insanın yaşadığı İstanbul'un Avrupa yakasında kendine ait kapısı, bacası olan sadece altı tane tiyatro binası var. Kenter Tiyatrosu, Kocamustafapaşa Çevre Tiyatrosu, Aksaray Mask Kara Tiyatrosu, Ses Tiyatrosu, Feriköy Dormen Tiyatrosu ve Şişli Tiyatrosu! Ödenekli tiyatroların kullandığı binaları, AVM'ler arasına sıkışmış ve çoğu sinemadan bozma çok amaçlı salonları, belediye kullanımındaki birkaç merkezi ve alternatif mekanları saymıyorum. AKM'nin durumu ortada, Karaca Tiyatrosu içindeki eşyalarla çürümeye terk edilmiş durumda. Tapusunda tiyatro yazan ve tiyatro amacıyla inşa edilmiş altı binanın üçü (yarısı ) Şişli'de. Metropolün tam ortasında kaderine terk edilen binalardan Kenter Tiyatrosu büyük bir özveriyle ayakta duruyor. Bir dönem belediyenin desteklediği Dormen Tiyatrosu yıllardır kapalı. Yine Şişli ilçesindeki Tiyatro Karnaval geçen hafta kapısına kilit vurdu .Hadi Çaman Tiyatrosu olarak hizmet vermiş Rüştü Uzel Lisesi Tiyatro Salonu el işi standları satan minik tezgahlarla doldu. Öte yandan Tiyatrokare'ye sekiz yıl boyunca ev sahipliği yapmış olan 45 yıllık Şişli Tiyatrosu "Satılık" ilanıyla büyük bir hüzün veriyor. Şişli Belediyesi'nin bu mekandan da desteğini çekmesi üzerine sahiplenilmeyi bekliyor.Çağdaş kentlere yaraşmayan bir görüntü! Kentin yozlaşmasından nasibini fazlasıyla almış Şişli senti, ne yazık ki metruk sinemalar ve tiyatro binalarıyla dolu. Meslektaşım Kemal Başar ile "satılık" levhasını araladık, kentin hüznüne ortak olduk. Kentin yok olan değerleri içinde herşeyin bir fiyatı var ama ne yazık ki kaybettiğimiz şeylerin bedeli yok. Şişli Tiyatrosu depo, market ya da saunaya dönüşmeden önce son bir çığlık atalım, belki bir duyan, bir gören olur.

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI