TEOG TERCİH VE BAŞVURULARI
Hasan Soner Kırkuşu >

TEOG TERCİH VE BAŞVURULARI

2016-2017 eğitim ve öğretim yılını 12.sınıf öğrencilerinden sonra en stresle geçiren öğrenci grubu da ilköğretim 2.kademe 8.sınıf öğrencileriydi. Çünkü ülke genelinde TEOG adı verilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavına toplamda 1 milyon 185 bin 328 öğrencimiz katıldı. Eğitim ve öğretim yılının 2.Teog sınavının ardından merakla beklenen sonuçlar açıklandı ve geldik en önemli aşamaya. Yani tercih ve yerleştirme aşamasına.

Konuyla ilgili olarak MEB’in geçen hafta yayınladığı 2017 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-­Kılavuzu’nda gerekli açıklamalar mevcut. Öğrenciler ve velilerin klavuzun ‘Ortaöğretim Kurumları Tercih ve Yerleştirme Takvimi’ni dikkatle gözden geçirmeleri ve takvime uygun hareket etmeleri son derece önemlidir.

Açıklanan takvime göre; 30 Haziran-13 Temmuz 2017 tarihleri arasında öncelikle Özel okulların kayıt işlemleri tamamlanacak.

Ancak özel okullara kayıt yaptırmak isteyen öğrenci ve velilerin, https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden tercih işlemleri için giriş yapıldığında kendilerine açılacak tercih işlemleri ekranında ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir.

Yine şunu bilmekte fayda var, bu seçeneği işaretleyen öğrenci ve veliler tercih haklarını kullanmış sayılacağından özel okula yerleşemezler ise veya özel okula kayıt yaptırmaktan vazgeçerlerse, devlet okulları tercihlerini yapan öğrencilerin yerleşme işlemlerinin bitmesini beklemek zorundadırlar.  Yani devlet okullarından birine yerleşmek için 14-18 Ağustos 2017, 21-25 Ağustos 2017, 28 Ağustos-06 Eylül 2017 tarihlerindeki yerleştirmeye esas nakil başvurularını beklemeleri gerekir.

Bu arada 03-13 Temmuz 2017 tarihleri arasında Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine öğrenci alımının, 21 Temmuz 2017 tarihine kadar ise Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi, Klasik Sanatlar ve Musiki, Görsel Sanatlar ve Spor Programı/Projesi Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerine öğrenci kayıt işlemlerinin tamamlanacağını hatırlatmak gerekir.

Tüm bu liselere ait kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından bu defa öğrenci ve velilerin  genelinin merakla ve heyecanla beklediği Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Meslek Liseleri, Anadolu Teknik Meslek Liseleri diye bildiğimiz devlet okullarına tercih ve yerleştirme takvimi işlemeye başlayacak. Bu tercih ve başvuru işlemleri için takvimde belirtilen tarih aralığı 14-24 Temmuz 2017 (Saat 17.00)’dir.

Öğrenci veya veliler tercih ve başvuru işlemlerini her sene olduğu gibi bu sene de bizzat kendileri https://e­okul.meb.gov.tr adresi üzerinden TERCİH YAPMAK İSTİYORUM diyerek, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre 25 okula kadar kendi tercihlerini ve başvurularını yapabilirler. Ancak şu var ki, tercih ve başvuru işlemlerini internet üzerinden yapan öğrenci ve velilerin, adreslerine en yakın bir ortaokul müdürlüğüne gitmesi ve yaptıkları tercih başvurusunu onaylatmaları gerekmektedir. 

Zaten tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr  ile https://e­okul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacaktır.

11 Ağustos 2017 tarihinde ise yerleştirme sonuçları ile birlikte boş kontenjanlar ilân edilecektir. 8’inci sınıfta öğrenim gören, açık öğretim ortaokulunda mezun durumda olan ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP üstünlüğü, esas alınarak yapılacaktır.

Tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecektir.

Açık kontenjanlar açıklandığında öğrenci ve velilerimizin bir kısmı tarafından tekrar yeni bir telaş başlayacaktır. Çünkü açıkta kalıp hiçbir okula yerleşemeyen, bir okula yerleşip de yerleştiği okuldan memnun olmayan, yerleştiği okuldan daha iyisine yerleşmek isteyen, özel okula tercih yapıp da yerleşemeyen, yerleştiği özel okuldan pişman olup da kaydını sildiren herkes yani önceki ‘Teog Tercihlerinde Tavsiye’ başlıklı yazımda da belirttiğim gibi metrobüse ara duraklarda binmek isteyen öğrenciler için 14-18 Ağustos 2017, 21-25 Ağustos 2017, 28 Ağustos-06 Eylül 2017 tarihlerinde toplam üç defa olmak üzere yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda, merkezî olarak yapılacaktır.

Burada yerleştirmelerin MERKEZİ şekilde yapılacak olmasına dikkat edilmesini isterim. Çünkü bazı veliler, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine giderek hatta merkez teşkilatından bazı makamları ziyaret ederek veya telefonla arayarak hatır ve gönülle işlerini yaptırmaya çalışmaktadırlar. Böylesi davranışların devletin mevki ve makamlarını lüzumsuz yere meşgul edeceğini bu tür velilerimizin bilmeleri gerekir. Türkiye artık eski Türkiye değildir.

08 Eylül 2017 tarihine gelindiğinde ise yerleştirmeye esas 3. Nakil Sonuçları ve Taban Puanları ilân edilecek ve hemen ardından, halâ hiçbir yere yerleşememiş öğrenciler için, 11-14 Eylül 2017 tarihleri arasında İl/İlçe milli eğitim müdürlükleri tarafından oluşturulacak ‘Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca’ İl/İlçe Sınırları İçerisinde nakil tercih başvuruları ile yatılı olarak okumak isteyen öğrenciler için başvurular alınacaktır.

15 Eylül 2017 tarihinde yatılılık yerleştirme sonuçları ilân edilecek ve e-Pansiyon Üzerinden kayıtlar tamamlanacaktır. Yine aynı gün İl/İlçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından nakil yerleştirme sonuçları ilân edecektir. Fakat ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM seçeneğini işaretlediği hâlde 15 Eylül 2017 tarihine kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin yerleştirilmesi, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumlarına yapılacaktır.

Ve kısmetse MEB takviminde açıklandığı üzere 18 Eylül 2017’de 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı hayırlısıyla başlayacaktır.

Tüm bu yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirleneceğinden, öğrenci kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Ancak velilerin, çocuklarının kaydının yapıldığı okula çocuklarıyla birlikte önceden giderek bir ziyaret gerçekleştirmeleri faydalı olacaktır. Hem okul içinde kısa bir gezinti yapılmış, hem okul idaresi ile kısa bir tanışma gerçekleşmiş, okula gidiş-geliş güzergâhı öğrenilmiş, okul çevresi tanınmış olur. Servis kullanılacaksa servis şirketinin temsilcileriyle de görüşme imkânı olmuş olur. Bu küçük oryantasyon dahi hem öğrencinin hem de velinin ilk stresini atmasında çok yararlıdır. Aynı zamanda istenen evrak veya doldurulması gereken formlar varsa bunlar da doldurularak okula erkenden teslim edilmiş olur.

Fakat ben son olarak şu uyarıyı yapmadan da geçemeyeceğim. Anne ve babalardan tek ricamız, bu tercih ve yerleştirme sürecinde çocuklarımızın her zaman yanında olmaları ve verecekleri her türlü kararı ellerinden geldiğince desteklemeleridir. Çocuklarımızın kendi düşünceleriyle başbaşa kalmasına müsaade etmeleridir.

Velilerimizin bu tercih ve başvuru aşamasında, çocukları ile birlikte bazı değerlendirmeler yapmaları elbette ki doğaldır ve olması gerekir. Ancak bu değerlendirmenin boyutu hayat tecrübesinden kaynaklanan birkaç ufak boyutla sınırlı kalmalıdır. Örneğin; eğer çocuğun yaptığı okul tercihi ailenin adresine çok uzaksa ve ailenin okul servis ücretini karşılayacak maddî olanağı yok ise bu durum çocukla birlikte karşılıklı olarak konuşulmalıdır. Bu konuşmanın olgunca ve seviyeli bir şekilde, çocuğun kalbini de kırmadan yapılmasında fayda olacaktır. Yine eğer okula servis veya başka türlü bir vesayit ile gidiş ve geliş olacaksa, her gün yapılacak bu git-gellerin zaman ve enerji kaybına neden olup olmayacağı, sabah erken evden çıkmaların veya akşam geçe kalmaların güvenlik problemi yaratıp yaratmayacağı birlikte tartışılmalıdır. Mümkünse tercih edilmesi düşünülen okullar önceden de ziyaret edilerek bazıları elenebilir.

Tüm bunların dışında velilerden beklentilerimiz, çocukların tercihlerini saygıyla karşılamaları ve hayatın onların hayatı olduğunu bilmeleridir. Hiçbirimiz çocuğumuzun mutsuz olmasını istemiyoruz elbette ancak çocuğumuzun istemediği bir okulda en az 4 yıl okuyup ardından da istemeyerek bitirdiği lisenin üzerine mutlu bir hayat kurabileceğini düşünmeyelim. Çünkü şu anda toplumumuzun, yanlış tercihler yapmış veya yaptırılmış yüzbinlerce insanla dolu olduğunu hiçbir zaman akıldan çıkarmayalım. 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI