HAYAT DEVAM EDİYOR
Hasan Soner Kırkuşu >

HAYAT DEVAM EDİYOR

Dönüp dolaşıp aynı huzursuzluk. İnsanın içini sıkan, bunaltan, ikide bir iç çektiren Türkiye halleri. Ne zamandır aynı haller var üzerimde. Sizler de aynı ruh hallerinde misiniz bilemiyorum ama okuduğum gazete haberleri, takip ettiğim haber kanalları, televizyon ve radyolardaki tartışma programlarında hemen hepsinde işittiklerim ve gördüklerim canımın daha da sıkılmasına ve her defasında ya sabırlar, tövbe estağfurullahlar çekmeme sebep oluyor.

Benim yaşadığım ülkede ne kadar çok hırsız varmış arkadaş, ne kadar çok ahlâk, şeref ve namus yoksunu varmış, ne kadar çok taşlı sopalı kavga edenimiz varmış, katilimiz, darpçımız, kaçakçımız, dolandırıcımız varmış. Haberlerini yap yap bitmiyor. Bunlar işin suç ve suçlu tarafı. Bir de hata ve kusurlardan kaynaklanan, sonu ölümlü veya yaralanmalı biten kazalar var. Bunların da yekünü az değil hani.

Bunları ardı ardına dinleyince ve görünce insanın tabiki ne morali kalıyor ne de huzuru. Öyle hayattan hiç zevk alamaz bir duruma geliyor insan neredeyse. Sanki çevrendeki herkesi potansiyel suçlu ve tehlikeli gibi görmeye başlıyor, hiç kimseye güvenmeyen bir kişiliğe bürünüyorsun.

Siyasetçiler desen tam bir âlem. Söylemler öyle dışlayıcı, öyle ötekileştirici ki bir dedikleri öbürünü tutmuyor, ne kemik var ne omurga, zemin çok kaygan. Tam bir popülizm ve şakşakçılık kokuyor.

Dünyada olup bitenler ve perde arkasında dönenler, verilip de tutulmayan sözler, patlamalar, vahşetler, insanlık dramları, tüm olan bitene karşı üç maymunu oynamalar.

Hele bir de dizi mizi takip etmiyor, magazin size çok uzaksa. Kimin ne yediği, ne çıkardığı sizi ilgilendirmiyorsa vay ki ne vay.

Diyebilirsiniz ki, seyretmeyeceksin kardeşim o zaman televizyonu olacak bitecek. Ya da kumanda sende değiştir kanalı olsun bitsin. Okumayacaksın 3.sayfa haberleri, kullanmayacaksın sosyal medyayı bak nasıl herşey rayına giriyor birden, diye.

Olabilir belki ama bu ne kadar mümkün sizce.

O zaman benden banane dememi bekliyorsunuz. Beni sokmayan yılan bin yaşasın dememi. Aman çok da derdim olur, düşene acımayacaksın bir de sen basacaksın, çok acıma yoksa acınacak hale düşersin diyorsunuz bana. Önce sen kendini kurtar, boşver gitsin. Senin sağlığın önemli gerisi boş. Koş, coş, eğlen, vur patlasın çal oynasın dememi bekliyorsunuz. Kısacası gamsız olmamı.

Biliyorum oysa, bana bunu diyenlerin çoğu da aslında benim gibi. Dünyada ve Türkiye’de olan bitene karşı öyle kafayı takmadan edemiyorlar.

Ancak şu gerçeği kabullenmemi bekleyeneniz de var, hayatın devam ettiği gerçeğini. Herşeyin aşırısına kaçmayanının makbul olduğunu hatırlatıyorsunuz bana. Sürekli her saat ve her dakika bütün kötü enerjileri üstümüze çekmenin de anlamı yok diyorsunuz. Öyle ne tam gamsız olmamı ne de paranoyak olmamı tavsiye ediyorsunuz. Ayarında tutmamı hayatı.

Biraz da Bülen Serttaş gibi düşünmemi. Nasıldı o şarkısı;

...

ben kendime çok özelim kimene
sen bak işine güzelim sanane
alem öyle böyle demiş banane
hayat güzel devam ediyor
...

 

İşte böyle teker yuvar gitmemi tavsiye ediyorsunuz.

Ama nereye kadar. İyi ve güzel haberler duymak istiyorum artık. Çevremizi güzellikler ve umutlar sarsın istiyorum. Kimsenin kimseyi giydiğinden, içtiğinden, söylediğinden ötürü dışlamadığı günleri yaşamak istiyorum. Kimsenin kimseyi görüşünden dolayı terörist, vatan haini ilân etmediği günleri özlüyorum. Herkesin kanun önünde eşit kabul edildiği, hukukun bağımsız işlediği, gerçek adaletin yaşandığı günleri görmek istiyorum. Tek yürek ve tek bilek olmak istiyorum.

Neyse. Haydi verin coşkuyu olsun gitsin.

...

sevmek lazım
görmek lazım
havamızı bozmayalım...


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI