İTİRAZ KOMİSYONLARI
Hasan Soner Kırkuşu >

İTİRAZ KOMİSYONLARI

15 Temmuz 2016,

Hain kalkışmanın yaşandığı bu tarih Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hepimiz için önemli bir dönemeç olmalı. O günün akşam saatlerinden 16 Temmuz'un sabahına kadar yaşananları bize yaşatanların bir bölümünün tutuklanarak hapse atıldıklarına şahit olduk. Bu kişilerin bazılarının hakkında iddianemeler hazırlandı ve haklarındaki iddialar için açılmış mahkemelerde davaları devam ediyor. Bazıları ise tutuklu durumdalar ve haklarındaki iddianamelerin tamamlanmasını bekliyorlar. Tutuksuz yargılananlar da var. Bir kısım insan ise mâlum terör örgütü ile bağlantıları tespit edildiği için KHK ile ihraç edildi.

Aradan geçen tam bir yıl oldu ve tutuklamalar devam ediyor. Yeni KHK'lar ile yeni ihraçlar olur mu bilmiyoruz ama olabilir de olmayabilir de.

Geçen bu süre zarfında önce toplumda birlik ve beraberlik hakim oldu, Yenikapı Mitingi ile bu birliktelik neredeyse en üst seviyedeydi.

Fakat özellikle OHAL'in ilân edilmesi ve ardından ilk KHK’dan itibaren toplumda tekrar yavaş yavaş bir çözülme başladı sanki. Bu çözülmede KHK’lar ile ihraç edilenlerin bir kısmının haksızlığa uğradıklarını iddia etmesi ve itiraz dilekçelerinin birçoğunun olumlu ya da olumsuz karşılık bulamaması etkili oldu. Yine ihraç edilenlerin çoğunluğuna, neden ihraç edildiklerine dair halâ geçerli bir açıklama yapılmamış olması, KHK'lar ile kapatılan işyerlerinde çalışan binlerce kişinin de işsiz kalarak dolaylı yoldan kendilerini cezalandırılmış gibi hissetmeleri, ihraç listelerindeki kişilerin ailecek mağduriyet yaşaması, her kurumdan mâlum örgüt üyeleri tespit edilmesine  rağmen şu ana kadar darbenin siyasî ayağının bir türlü tespit edilememesi gibi birçok sebep toplumda ilk zamanlarda var olan birlik ve beraberlik duygusunu zaafiyete uğrattı.

Geçen Pazar sona eren Adalet Yürüyüşüne katılanların veya destek olanların büyük bir çoğunluğu sadece bu sebeplerden dolayı demesek de onların genel olarak üzerinde hemfikir oldukları kabul edersiniz/etmezsiniz düşünceleri bu yöndeydi.

Toplumun genelinin bence kabul etmediği veya edemediği ancak öyle kolay kolay özellikle üst düzey yerlerde seslendiremediği bir söylemin de bu birlik ve beraberlik duygusunu zedelediğini düşünüyorum. O da:

“Kandırıldık”, “Kandırılmışız” söylemidir.

Bu söylemin devletin en üst kademeleri tarafından dillendirilmesini ve sadece bunu diyerek kendilerini temize çıkarmış olmalarını zannedersem toplumumuzdaki taraflı/tarafsız birçok kişi yadırgadı. Sonrasında 17-25 Aralık miladı gibi bir milad belirlense de bu sadece belli bir kesimi tatmin etti.

İşte Adalet Yürüyüşünün en temelinde yatan ve en ciddî sebeplerden birisi budur bence. Toplum vicdanında kocaman bir ünlem ve soru işareti olarak da duruyor.

Herkes şunu sordu. Kimi sesli olarak kimi de sessiz bir şekilde...

Hadi kabul edelim ki kandırıldınız. Üstelik elinizin altında en gizli istihbarî bilgiler varken bu böyle oldu. Eee, KHK'lar ile ihraç edilen binlerce basit memurluk seviyesindeki vatandaşın elinde bu istihbarî bilgilerin kırıntısı bile yokken neden bu insanların da ‘kandırıldık’ demesi bir türlü kabul görmüyor?

Devletin, KHK ile ihraç edilen bu kişilere karşı olan güvensizliğini anlamak tabiki mümkün. Hele bir de Bylock, Eagle kullanıcısı olarak tespit edilenlere elbette güvenilmemesi gerekir. Ancak, 15 Temmuz 2016 günü de dahil olmak üzere hain kalkışmanın değil plân aşamasında uygulama aşamasında dahi bulunmamış, bu kalkışmaya hiçbir katkı sunmamış, kalkışmadan haberi olmamış, bu terör örgütünün hiçbir şekilde yanında durmamış, hele bir de karşısında apaçık durmuş olanları bir an önce KHK'lardan ayıklamak lâzım.

OHAL kapsamında KHK'lar ile gerçekleşen ihraçlara itiraz komisyonlarının çok yakında kurulacak olması bu açıdan çok önemlidir. Bu komisyonun önüne gelecek itiraz sayısının onbinleri bulacağı şimdiden malûmdur. Bunların arasında devlete olan sadakati devam eden halâ binlerce vatandaşımız olduğunu düşünüyorum. O nedenle komisyonda görevli olan kişi sayısının artırılması hem adaletin hızlı işlemesine hem de toplum vicdanına az da olsa su serpilmesine katkı sağlayacaktır.  Birlik ve beraberliğimizin pekişmesi için bu komisyonların çalışmasını önemsiyorum ve merakla bekliyorum.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor